Daha önce iş yerinde sigortasız çalıştırıldım. Mahkemeye versem hak talep edebilir miyim?

Merhabalar ronasance ve kolin inşaat firmasında 2014 ve 2017 yıllarında ayrı ayrı tam 1 er yıl yurt dışında haritacı olarak çalıştım maaşım dışında ayrılırken hiç bir hak almadım ve sigortasız çalıştırıldık halada öyle devam ediyor bu şirketler ayrılış sebebim birinde askere gitmek için digerinde ise evlilik için kötü ayrılmadım bügün gitmek istesem iki şirkette beni işe tekrar alır yanlız benim hakkım olan bir para kaldırsa almak isterim mahkemeye versem alabileceğim bir para olabilir mi bunu sormak istiyorum.
Ö
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
4
4 CEVAP

2014 yılı için zamanaşımı hususu gündeme gelebilir bakmak lazım özel olarak. Ancak kıdem tazminatı için iki dönem de birleştirilir ayrıca 2017 için şartları varsa kıdem tazminatı dışında fazla mesai, hafta tatili, resmi tatil alacakları talep edilebilir. Yardıma ihtiyaç duyarsanız tarafıma ulaşın yardımcı olurum

M

2014 2017 arası diyorsun yıl olmuş 2021 şimdiye kadar nerdeydin

C

Arabulucuya başvurman gerekir önce yoksa dava açamazsınız

S

İşten ayrılma nedeni ile işçinin sahip olduğu en temel hak kıdem tazminatıdır. Bir yılı geçtikten sonra hak kazanılır. Şartları varsa ihbar tazminatı hakkı da muaccel olur, işten ayrılınca. Bazı hallerde ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı verilmez. Bunun şartları İş Kanununda açıklanmaktadır.

I