Dünyada asgari ücret ne kadar?

Dünyada Ne Kadar

İrlanda 1.563 Euro 7.100 TL

Malta 736 Euro 3,348 TL

Yunanstan 684 Euro 3.111 TL

Almanya 1.498 Euro 6.814 TL

Britanya 1.397Euro 6.354 TL

Estonya 470 Euro 2.138 TL

Slovenya 805 Euro 3.661 TL

Türkiye 352 Euro 1604 TL

DÜNYA BİZİ KISKANYOR

Acz Zekeriya
A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
48
48 CEVAP

Euroya cevrilerek yapilan karsilastirma dogru degil. alim gucuyle alakali karsilastirma yapmalisiniz.

Volkan Kassapoğlu
V

Iyide hayat standartlari ve fiyatlar en azindan avrupa kadar yukselmis !

Nil Güroğlu 1 yıl

com-47d9rgf5czj9o1xeq8nc.jpg

Timur ArsLan 1 yıl

Bu karşılaştırma doğru değil. Türkiye hariç bütün ülkeleri kendi para birimleri ile belirtmişsiniz.

Berk Syglı
B

Sacma post olmuş.

Süleyman Taşar
S

Neresi yanlış? O ülkelerde ekmek 1 euro sende 1 lira

Bilginiz yoksa yorum yapmayın

Ahmet Erkaymaz
A

Burdan bile yanlis oldugu belli. Maltada adam 736 birim paradan 1 ini ekmeye veriyor. Sen burada 1603 birim paradan 1 ini ekmege veriyorsun. Hangisi daha iyi?

Volkan Kassapoğlu 1 yıl

Diğer giderler ne kadar? Ve sen burada 250 gram ekmek alıyorsun.... Onlar 1 kilo

Ahmet Erkaymaz 1 yıl

1 kilo ekmeği kim yiyor? Amerikada kız kardeşim yaşıyor. Ekmeği dilimle satıyorlar diyor. O da öyle yapmamak için kendi ekmeğini kendi yapıyor.

Abdurrahim Murteza 1 yıl

Inşallah hepinizin dış ülkelerde vakit geçirmeye şansınız olur ve o zaman farkı görürsünüz Nereden devam edeyim? Elektrik? Doğalgaz? Kira? Su? Benzin?

Ahmet Erkaymaz 1 yıl

Evet.. Çünkü o kadar ucuz ki insanlar ihtiyaçlarına göre günlük alıyor... Bizim gibi haftalık veya aylık değil Abdurrahim Murteza

Ahmet Erkaymaz 1 yıl

Arkadaşlar karşılaştırmanın eksik olduğunu biliyorum alım gücüne bağlı, burda belirtmeye çalıştığım euro cinsinden elde edilen paradır, alım gücüne göre de ele alsak pek farksız olmaz.

Acz Zekeriya
A

Mesele asgari ücretin miktarı değil. Asgari ücretle bu kadar çok insanın çalışması Avrupa ülkelerinde herkes asgari ücretten yüksek ücretlere çalışıyor. Türkiye de çalışan nufusün %50 civarı asgari ücrete çalışıyor.

Ali Taflan
A

güzel bir noktaya değindin. Avrupa'da asgari ücret genelde part time ve basit işler için uygulanıyor. Burada ise hayvani derecede zor ve uzun çalışma saatleri olan işler hep asgari ücret... Kolay işler yapanlar ise yüksek maaş alıyor. Türkiye tezatlar ülkesi

Cemal Babataş 1 yıl

Çalışma ekonomisi öğrenciyim yapılan yorumlara eleştirilere bakıyorum yazık yani. İktidar yanlısı olanlar hiç şikayetçi değil. Diğer kesim rahatsız ama neye itiraz ediyor bilmiyor üzülüyorum

Ali Taflan 1 yıl

Hangi ürünü istiyorsanız söyleyin türkiye ve avrupadan fiyatları size göstereyim

Ahmet Erkaymaz
A

Bonfile etin kilosu ne kadar? Kuzu pirzolanin kilosu ne kadar? Antep fistigi ne kadar ?

Nil Güroğlu 1 yıl

Bonfilet 11.96euro... Yani 11.96 TL Kuzu pirszola 19.98 euro... Yani 19.98 TL Antep fıstığı 11.96 euro... Yani 11.96TL Hepsi kilo fiyatları Türkiyede bu fiyatlar ne kadar?

Ahmet Erkaymaz 1 yıl

Ahmet Erkaymaz Ben Turkiyedeki fiyatlari soruyorum avrupa degil. Ben zaten avrupada yasiyorum.....

Nil Güroğlu 1 yıl

Ahmet Erkaymaz Türkiye’de at eti 50₺ den başlıyor

Ebru Kutal 1 yıl

Ebru Kutal At eti makbuldur Avrupada yerler.....

Nil Güroğlu 1 yıl

Fetöcü müsün tabii ki kıskanıyor keşke bizde de böyle koyun halk olsa diyorlar..

ALi Özder
A

Birim çevirme işini bırakın artık, lütfen.

Ersin Özkatlanç
E

alım gücüdü diğerlerinden kat kat az tl nin

Ege Babayıgıt 1 yıl

alım gücüdü diğerlerinden kat kat az tl nin

Ege Babayıgıt 1 yıl

Olabilir.

Ersin Özkatlanç 1 yıl

Gerçek hayatta da böyle değil midir? 100 insan arasından en güzel ya da yakışıklı olduğunu iddia edenler genelde en çirkin olanlardır Bunu dünya siyasetine uyarlayın işte...

Cemal Babataş
C

Bizi kıskanan israilde bile 5000-7000 şekel arası yani minimum 6000 tl civarı

Yasin Acunal
Y

Kıskanıyor tabiki ) bu kadar parayla bu dünyada nasıl yaşıyoruz kim kimi silkiyor diye merak içinde kıskanıyorlar ne sandın awk ))

Gök Sütcüoğlu
G

Mehteri vermeyi unuttum awk ))

com-wxd1mve8gxsx2u107xye.jpg

Gök Sütcüoğlu
G

Sağlık eğitim giderlerinide bu ücrete dahil edince esas fark ortaya ozaman çıkıyor bu sayılan ülkelerle..

Avcı Bilal
A

Birim açısından baktığınız zaman en çok alan bizim ama yaşam şartları açışısından bakılırsa avrupada ki yaşam şartlarında aldıkları birimler yeterli ancak bizim ülkemizde 1600 lira ile 1 ayın sonunu zor görüyorsunuz

Emre Şişmen
E

Açıklanan verilere göre 2018 brüt asgari ücret 2.029₺, bunun yaklaşık;
-304₺ Sgk primi
-259₺ gelir vergisi
-15₺ damga vergisi
Agi hariç net asgari ücret 1.451₺
Agi dahil 1.603₺
İyice bakın 5 defa bakınca anlaşılabiliyor )

Gök Sütcüoğlu
G

Allah aşkına kaç defa okudunuz ))

Gök Sütcüoğlu 1 yıl

Orada asgari ücreti günde 4 saat basit bir iş yaparak alıyorlar. Burada ise günde 8-10 saat hayvan gibi çalışanlar asgari ücret alıyor. Haftalık ve yıllık izinleri hesaplarsanız Türkiye'de asgari ücret saatlik olarak Avrupa'nın onda birinden daha aza tekabül eder.

Cemal Babataş
C

En azından Almanya için günde 4 saat işe gidip asgari ücret alma doğru değil. Normal çalışıyor adamlar haftada 40 saat süreyi dolduruyorlar. Asgari ücret saatlik 8€ mu ne yani günde 4 saat çalışan biri ay sonunda (30 gün)960€ alır ve maaşı 450€’nun üstünde olduğu için vergiye tabi tutulur daha az alır.

Alican Karanfil 1 yıl

o saatlik ücretler de işe göre değişiyor. Almanya'yı bilmiyorum ama İngiltere'de günde 4 saat çalışan biri asgari ücret alıyordu. Minimum wage zaten bir işçiye verilebilecek en düşük ücrettir. 8 saat çalışan biri asgari ücretten yüksek alıyordu.

Cemal Babataş 1 yıl

Cemal yaptığı işe göre değişir elbette ama Almanya’da kalifiye olmayanlar genelde asgari ücret alır. Kalifiye olan da neden 4 saat çalışsın düzenli bir işe girer. Ha Almanya’da şöyle bir güzellik var adamın maaşı geçinmesine yetmiyorsa devlet kesinlikle yardım eder. Kirasını da öder, cep harçlığı da verir.

Alican Karanfil 1 yıl

Hangi ülkede yaşarsan yaşa o ülkenin parası neyse o kadar lira ile karşılaştırırsın. Ülkelere bak hele Estonya Yunanistan Slovenya. Britanyada euro değil pound var ve öyle de çok etmiyor.

Abdurrahim Murteza
A

düğer ülkelerin devletleri bizi kıskanıyor çünkü onlar daha nasıl verginin vergisini ödediğimizi anlamadı

Fatih Güzel
F

Rusya'da 300 dolar

Turgay Cila
T

orayı söylemezler

Abdullah Kızıllar 1 yıl

Somali ile kıyaslayın o zaman kralız

Oğuz Ayberk 1 yıl

Rusyada etin kilosu ne kadar yada ulaşım ücreti gaz ve elektrik ucreti

Ali Kopuz 1 yıl

Batık Yunanistan’da Balık çiftliklerinde hiç Yunanlı çalışmıyor. 3000 Euro maaş istiyormuş Yunan halkı buyüzden tüm çalışanlar Pakistan ve Tunus’lu 2500 erou maaş artı yılda iki defa ülkesine uçak bileti karşılığında çalışıyorlar..
Aynı işe bizim burada 1700-1800 tl maaş veriliyor..

Avcı Bilal
A

Birim ve alım gücü olarak düşünürsek italya örneğin asgari ücret türkiye ile aynı 1.400 ama alım gücüne gelince etin kilosu onlarda 10-15 bizde 30-40 benzin 3 bizde 5 ekmek bizde 1-3 onlarda 0.5-1 yani alım güçleri bizden fazla. Keşke bizim alım gücüde yüksek olsa ama maalesef.

Baha Sirel
B

Kuzu kuzu verecek degiller ya robotu sana

Ferhat Yeniceri 1 yıl

Almanya 1590€ Euro oldu.

Kamil Anlamaz
K

Başgan bilir işini yatmadan yapar çişini.

Gamze Tutsun
G

Bu saçma bir örnek oldu.. Almanya Münih gibi büyük şehirde ev kiraları 800-1000 Euro.. Biraz mantıklı örnekler vermek gerekir.. Ben sinirleniyorum artık böyle saçma paylaşımlara ya

Reyhan Şat
R

Almanya da herkes asgari ücretle çalışıyor birde bu açıdan bakmak gerekiyor.

Kamil Anlamaz 1 yıl

Almanya münih gibi mega kentlerde yaşa diyen yok

Uğur Galaxi 1 yıl

İstanbul Nişantaşı The st regist hotelinin karşısındada 10 bin tl. Esenler gibi kıcı kırık yerlerde bile 800-1000 arasından başlıyor

Nizamettin AydınsoyIşık 1 yıl

Uğur Galaxi aynısı burası için de geçerli.. Mantıklı örneklerle gelin.. Örneğin neden bu kadar yüksek vergi ödüyoruz.. Nereye gidiyor bu vergiler.. Bu vergi denen şey ne kadar şeffaf.. Yada üretim satış maliyetleri.. Başka örnekler de verim ama kafa alır mı bu örnek sonrası o başka soru tabi

Reyhan Şat 1 yıl

Mega kentlerle alakası yok. Benim yaşadığım yer küçük bir kasaba ama ev ve kira fiyatları Münih ile yarışacak seviyeye geldi. Gelir yeterli değilse zaten maaşa ek olarak ev kirası yardımı yada sosyal yardım ödemesi yapılır.

Kamil Anlamaz 1 yıl

Onlardaki net yılda iki elbise dahil mesailer yan destekler yıllık üzerinden aylık böldüğünde 700 le 1050 €arası ek gelirleri var ayrıca bu tablo 3 yıllık çalışanlar için

Gürsel Abaşidze
G

olm bu ne saçma başlık sdfgsdfg sen niye euro ile karşılaştırıyorsun dsfgsdf 1604 Euro = 7,302TL çok mantıksız postlar paylaşıyorsunuz dikkat çekiyorsun dfg

Mehmet Özakıl
M

Birim olarak hesaplasak! Mesela Almanya 1498 birim
Türkiye 1604 birim
Tabi buna bakıp aaa biz Almanlardan daha yüksek maaş alıyoruz demek cahillik olur, alım gücüne de bakmak lazım mesela benzinin birim fiyatı gibi

Uğur Akyavuz
U

Bu böyle hesaplanmaz büyük baş gibi. alım gücü endeksine bakılır. Onda da pek fark yok (Avrupa Birliği üyeleri ve aday ülkeler arasında Türkiye toplam 39 ülkeden 30.) Bu karşılaştırma matematiksel bir referans sayılamaz.

Yağız Firudinli
Y

Bu karşılaştırma şöyle anlamlı. Türkiye gibi küresel kapitalist sisteme bağlı ülkelerin ekonomisi ağırlıklı olarak ithalat ve ihracata dayanır. İthal mal ve hizmetleri pahalıya aldığın anlamına gelir ve kullandığımız ürünlerin büyük bir bölümü ithaldir. Bir de üstüne vergiler var ki hiç girmeyelim o konuya hem kur farkından hem de vergilerden ötürü aynı arabayı, telefonu, pc'yi 3-5 kat pahalıya almış oluyoruz.

Cemal Babataş 1 yıl

eğer Küba (ya daK. Kore) olsa mesela bu tablo anlamsız olurdu. Çünkü Kübalıların ne ithalatı ne de ihracatı var. Sadece kendi üretimleri ile yetiniyorlar. O yüzden kur farkının da anlamı kalmıyor. Bizim için öyle değil.

Cemal Babataş 1 yıl

Tl ye niye çevirdiniz onu anlamadım, alım gücü daha önemli. Ne yazık ki bizde o da yok ;(

Çağlayan Işılak
Ç

dfgsdfbsdfg işe sdfsdffg

Mehmet Özakıl 1 yıl

3 liraya florasan veriyorum ) bu zam iyi halinize şükredin diyenlere de BEDAVA Montaj dahil

com-1tlva0tivw9gxq5dhd1g.jpg

Gök Sütcüoğlu
G

3 liraya florasan veriyorum ) bu zam iyi halinize şükredin diyenlere de BEDAVA Montaj dahil

com-stwo6e2jkia2uh7ioicd.jpg

Gök Sütcüoğlu
G

https://youtu.be/rwfVOCZVR6I

Sinan Balbey
S

et ve asgari ücret endeksi ya da ekmek ve asgari ücret endenksi ile kolayca hesaplanırken neden zor yolu seçtin ki

Mehmet Burun
M

Bu kıyaslama yanlış her ülke kendi para biriminde alıp alışveriş yapıyor sonucta. Aldıkları ücretin ne kadarı ev kirasına günlük alışverişe gidiyor bu şekilde karsilastirmak gerekiyor. Mesela Almanya'da 1498 euro alan birisi bunu gelip Türkiye harcamadigi için, mantıksız bir karşılaştirma

Deniz Memmedov
D

*Türkiye'de

Deniz Memmedov 1 yıl

ithal ürünleri kullanırken kimin parasına göre alıyorsun?

Cemal Babataş 1 yıl

Azerbaycan 116 manat lirayla 250tl falan maksmum)

Aslıhan Nilgün
A

com-1ylazc9sdutptbqj4dzm.jpg

Ahmet Erkaymaz
A

Zaten bu ülkeler Euro kazanıp TL harcıyorlardı. Bu nasıl hesap???

Kemal Aladag
K

Kardeş zaten euro harcıyor adamlar.. Almanyada sigara 2 euro ise dediğinde haklısın ama 8 9 euro

Bilal Taşkıran
B

7 bin lira da 30 lira koyar mi her gün? 900 lira yapar ayda ben 300 lira veriyorum 1404 lirada o adamlar 7000 lirada 900 ? Matematik yalan soylemez.

Ramazan Mizrakli 1 yıl

Kardeşim türkiyede 1 maaşla 133 küsür sigara alabiliyosun almanyada ise 190 küsür

Bilal Taşkıran 1 yıl

57 sigara öndeler yani

Bilal Taşkıran 1 yıl

Ve orası tarih boyunca dünyanın en iyi ülkelerinden biriydi

Bilal Taşkıran 1 yıl

Bence bu karşılaştırma yanlış

Bilal Taşkıran 1 yıl

Yahu o ülkeler zaten euro kullanıyor. Bu nasıl bir karşılaştırma

Kerem Bera
K

sen telefon, pc, araba alırken dolar/euro üzerinden bir de vergili haliyle almıyor musun?

Cemal Babataş 1 yıl

Bu da yanlış bir uygulama. Karşılaştırma da yanlış

Kerem Bera 1 yıl

güzel kardeşim hayatımızda kullandığımız ürünlerin %90'ı ithal değil mi?

Cemal Babataş 1 yıl

Cemal Babataş yAnLıŞ kArŞıLaŞtIrMıŞsIn

Parlar Kabil 1 yıl

arkadaşlar bakın o döviz kuru önemlidir. İddia ettiğiniz kadar önemsiz olsa her finans sayfasında dolar/tl euro/tl kuru ne kadar görmezdiniz, komiksiniz

Cemal Babataş 1 yıl

şimdi sen kıyaslamayı böyle yaparsan elin adamı da gelir derki;
adamlar da sigarayı 10 euroya alıyor 50 lira veriyor biz en iyi sigaraya 13.50 tl veriyoruz der. Kiraya 600 euro veriyor 2400 tl yapar der. Bla bla bla der. Böyle karşılaştırma olmaz açıkcası.

Engin Savranoğulları
E

alman 1 aylık maaş ile senin ülkende tatil yapabiliyor. Senin maaş uçak biletine yetmiyor. Kısaca

Mahir Kababıyık 1 yıl

Mahir Kababıyık oda bizim suçumuz. Sen yabancı turiste daha ucuza verirsen normaldir. Adamlar 1000 Euro'ya gidiş dönüş uçak bileti artı 1 hafta konaklama yapıyor her şey dahil otelde. Uçak bileti zaten 600 Euro. 400 Euro 1600₺ ye adam tatil yapıyor ama bize aynı tatil 3000₺ e şimdi burda suç kimin ??

Engin Savranoğulları 1 yıl

meselaa bir ford mastengi amerikada 15 ayda almanyada 25 ayda turkiyede ose 320 ayda aliyor simdi dagila bilirsiniz

Emir Turkuyan 1 yıl

Engin Savranoğulları adam asgari 2000 euro alıyor. Tl bazında yaklaşık 9000 tl. Senin 8 katın. Suç kimde

Mahir Kababıyık 1 yıl

Mahir Kababıyık müdür hesaplamayı tl yönünde değil de alım gücü yönünde yapmak lazım. Örnek veriyorum bir iPhone X almak için kaç saat çalışmak lazım. Ya da yukarıdaki gibi bir Mustang almak için ne kadar çalışmak lazım vs.

Engin Savranoğulları 1 yıl

Temel tuketim maddelerine bakmak yeterli, misal Turkiye'de asgari ucret ile kac kilo et, sut, tavuk.... Alabiliyorsun, Almanya'da kac kilo? Ayrica asgari ucreti alabilmek icin kac saat calisiyorsun, bu da onemli bir faktor.

Ilker Şehmusoğlu
I

Ekonomimiz vr yaşam kalitrmiz yüksek değil evet ama bu yanlış bir karşılaştırma. O ülkelerde insanlar euro üzerinden maaş alıyor zaten. İyi bir iş maaşı 4000 euro diyelim, asgari ücret 1498 euro. Bizde de iyi bir maaş 4000 liraysa asgari ücret 1600 lira. Fark göremiyorum, kura çevirmek hataya düşmenize neden olur. Diğer ülkelerin para birimleri kendilerine göre 1 liradır orada kimse euro alıp liraya çevirerek kullanmıyor.

Neslihan Erçik
N

önemli olan alım gücü zaten. Senin mantığınla türkiyede 100 tl ile yaptığın alışveriş, almanyada 100 euro ile yaptığın alışverişle aynı olmalı arada bir fark görememen için

Öncü Rojin 1 yıl

Cahilce bir tablo bu da. 1400 lira ile nasıl geçinilemiyor tablolarından farkı yok. Önemli olan para miktarı değil, paranın alım gücüdür

Mazlum Reyyan
M

6 sene önce gürcistana geçerken benzer bir hataya düşmüştüm. Ulan dedim adamların çalışanları şu kadar ücret alıyor. Sonra gittim belli bir süre yaşadım ve gördüm ki benim acıdığım insanlar benden daha iyi yaşıyor. Önemli olan devletin sizi ne kadar soyduğu bunu öğrendim. Acıma acınacak hale düşersin dediğim andı benim için.

Erkan ÖzelTekin
E

Karşılaştırma saçma diyenlerin haklılık payı var ancak bu sadece mininum ihtiyaçlar doğrultusunda bakılırsa.

Fakat kullandığımız bir çok ürün ithal. Bu ithal ürünler tl üzerinden değil, euro ve dolar üzerinden hesaplanıyor. Adam üretim yapıyor ve sana satıyor, onun umrunda mı senin para birimin ya da alım gücün?
Bu konuya teknolojik ürünleri ele alarak bakabilirsiniz. Buraya yorum yazmak için kullandığınız telefonların ya da bilgisayarların başka ülkelerdeki fiyatları nedir? Sen elindeki telefon-bilgisayar için asgari ücretinin ne kadarını harcadın, başka ülkelerdeki asgari ücretli ne kadar harcıyor? eğer olaya global olarak bakmak istiyorsanız global ürünler üzerinden düşünün, hesaplayın.

Eser Arikoglu
E

alım gücü diye bir gerçek var ve bunun istikrarı o ülkenin yönetim başarısının ölçüsüdür..

Avcı Bilal 1 yıl

Turkiye 1603

Dilara Tanur
D

Pardon

Acz Zekeriya 1 yıl

Bida olmasin

Dilara Tanur 1 yıl

Olursa idam et

Acz Zekeriya 1 yıl

Arkadaslar, siyasi olarak hic bir sekilde taraf tutmadan bir sey sormak istiyorum. Yurtdisindaki yukarida bahs ettiginiz verileri nerden aliyorsunuz? Ben dogma büyüme Almanyali olarak Almanyadaki asgari ücret 1498 euro olmadigini ispat edeyim. Bekar cocuksuz kisinin asgari ücreti 1058 eurodur. Evli, bir cocuklu olanin asgari ücreti 1120 eurodur. Saat ücreti 8,84 euro, aylik mesai ortalama 160 saat baz alinir. Ne olur bilgi kirliligi olusturmayalim.

Cihan Ömüşüm
C