Gribe Ne İyi Gelir?

Grip belirtileri, ateş ve öksürmeden burun tıkanıklığına, ağrılara, üşümelere kadar bir dünya soruna neden olur. Ancak, daha iyi hissetmek için çeşitli yollar vardır.

Reçeteli antiviral ilaçlar, hastalığa yakalandıktan hemen sonra alındığında, hastalığın belirtilerini hafifletebilir. Bazı durumlarda, basit evde yapılabilecek şeyler, düşük grip belirtilerini azaltmak için ihtiyaç duyduğunuz şeyleri karşılayabilir.

İşte grip için 10 doğal çözüm:

portakal suyu

1. Sıvı Tüketmek. Grip sizi susuz bırakabilir. Özellikle kusuyor ve ishal olmuşsanız, yeteri kadar sıvı aldığınızdan emin olun. Su gerçekten iyidir. Meyve suları ve elektrolit içeceklerde aynı şekilde. Kafein içeren içeceklerden uzak durmak isteyebilirsiniz çünkü kafein idrar söktürücüdür. Ballı bitkisel çay boğaz ağrısını dindirebilir. Eğer mideniz bulanıyorsa, küçük yudumlarla sıvı almayı deneyiniz çünkü yutkunmak kusmanıza sebep olabilir. Yeteri kadar sıvı tükettiğinizden nasıl emin olabilirsiniz? İdrarınız soluk sarı olmalıdır; neredeyse renksiz.

Peki ya alkol içilebilir mi? Asla!. “Gribe yakalanmışken, yapmak isteyeceğiniz son şey alkol almaktır” der, Vanderbilt Universitesi tıp bölümü koruyucu ilaçlar başkanı olan, William Schaffner.

çorba

2. Çorba İçmek. Nesillerdir, ilgi gösteren ebeveynler soğukalgınlığı veya gribe yakalanmış çocuklarına tavuk çorbası hazırlarlar. Peki, anneler doğru şeyimi yapıyor bu konuda? Muhtemelen! Bir dergide yayınlanan çalışma gösteriyor ki tavuk çorbası, grip gibi yüksek solunum sistemi enfeksyionlarının belirtilerini azaltmada yardımcı olabilir. “tavuk çorbasının belirtileri hafifletmede yardımcı olacağına inanıyorum” der Kingsport da bulunan Doğu Tennessee devlet üniversitesinin aile hekimi anabilim dalı profesörü Reid B. Blackwelder. Ancak bütün doktorlar, kimyanın tek başına tavuk çorbasının görünür faydalarını açıkladığını onaylamıyor. “Bir kase sıcak tavuk çorbasının üzerine eğildiğinizde, buhar burnunuza çıkar ve siz daha iyi hissedersiniz” der Schaffner. “Ancak bazı yararları açık bir şekilde duygusaldır; yani birinin size çorba yapması sizi iyi hissettirir”

tembellik

3. Tembel Olun. Vücudunuzu dinleyin. Eğer size egzersiz yapmamanızı istiyorsa, yapmayın. Eğer sizin tüm gün boyunca yatakta kalmanızı istiyorsa, onu yapın. Ağır soğukalgınlığı yada griple karşı karşıyayken, ev işlerini yapacağım diye kendinizi zorlamayın. Yeteri kadar gece uyusu almaktan kaçınmayın. “İyi uyku döngüsü bağışıklık sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur bu yüzden, her gece tam 8 saat uyku uyumanız iönemlidi” der Schaffner.

sıcak su buharı solumak

4. Nemlendirin. Nemli havayı içine çekme, solunum tıkanıklığını ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bu bakımdan, günde bir kez sıcak bir duş almak iyi bir stratejidir. En kötü banyoya girip küvette sıcak suyun altında buharı içinize çekerek bir kaç dakika oturun.

ıslak havlu

5. Islak Havlu. Tıkalı hava kanallarını açmak için hızlı bir yönteme mi ihtiyacın var? Bir demlik suyu kaynat sonra ocaktan al, başının üstüne bir havlu ser. Kaynattığın suya eğil burnundan 30 saniye derin derin nefes al. Washington Tıp Okulu Aile Sağlığı Klinik Yöneticisi David Kiefer ayrıca bir veya iki damla nane yada sıtmaağacı ağacı yağınının suya koyulmasını, ekstra balgam çözme katkısı için tavsiye eder. Tıkanıklığı açmak için bunu gerekli oldukça tekrar edin.

Gribe Ne İyi Gelir?

6. Sıcak Baskı Uygulayın. Alına ve buru üzerine sıcak bir giysi koymak, başağrısı yada sinüs ağrısını hafifletmek için harika bir yoldur.

Gribe Ne İyi Gelir?

7. Emici olun. öksürük pastili, boğaz pastili ve akide şekeri öksürüğü ve boğaz ağrısını hafifletmede şaşırtıcı bir şekilde etkili olabilir. Kiefer’in de dahil olduğu bazı doktorlar kaygan karaağaç içeren pestillere çok geniyor. Diğerleri ise soğuk algınlığı belirtilerini azaltmaya yardımcı olması için çinko pestilini tavsiye etmektedir.

Gribe Ne İyi Gelir?

8. Gargara. Tuzlu su gargara yapmak, özellikle uzanmışken, boğazın arkasında biriken balgamlardan kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca onun kulak tıkanıklığına da yardımcı olacağını söyler Kiefer.

Gribe Ne İyi Gelir?

9. Burun Yıkama. Burundaki katılaşmayı ve post-nazal akıntı hafifletmek -ve belkide herhangi bir sinüs enfeksiyonu kapma riskini azaltmak için, bazı doktorlar burun yıkamayı tavsiye etmektedir. Burnunuza biraz tuzlu su alarak burun geçişlerini temizleyebilirsiniz. Önceden hazırlanmış tuzlu solisyonda alabilirsiniz yada ılık steril yada saf suyla tuzu karıştırara yapabilrisiniz.

Gribe Ne İyi Gelir?

10. Bakıcı Ayarlama. Bir bakıcı sizin ateşinizi düşüremez yada boğaz ağrınızı iyileştiremez ama “size ihtiyacınız olan şeyleri getirecek yani size bakacak birine sahip olmak oldukça rahatlık verir” der Blackwelder. Eğer aile üyelerinden birisi veya bir arkadaş size yardım etmeyi önerirse hatta bu yardım sadece uğramak ve sizi kontrol etmek, bunu kabul etmelisiniz. [1]

Referanslar ve Notlar

  1. ^ http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/treating-flu-at-home#1
Bu makale faydalı mıydı?
Misafir olarak yayınla
Henüz yorum yok. İlk yorumu sen yapabilirsin!
Fotoğraflarınızı buraya sürükleyin
- veya -