Hamilelik Tespitinde Hangi Testler Kullanılır?

Hamileliğin bugün için en erken ve en kesin teşhisi kan testi ile olanıdır. Kanda büyüyen ve bir hormon salan embriyo hücrelerinin bu salgıladıkları hormonun tespitine dayalıdır.

Hamilelik testi ne zaman yapılır?

Beta HCG adı verilen bu hormon testi, embriyonun anne rahmine tam olarak tutulmasında 8 gün sonra kanda tespit edilebilecek düzeye çıkmış olur. Bu değer her iki günde bir sağlıklı giden bir gebelikte, en az yüzde 70 80 artarak hatta katlayarak yükselir. Belli bir aşamaya geldiğinde artık biz doktorlar bu gebeliği ultrasonla da görebilecek seviye geliriz. Ancak biz bu aşamaya gelmeden çok meraklı, çok heyecanlı veya çok sabırsız kişiler, bir kan testi ondan önce bir idrar testi yaptırmak isterler. idrar testinin hassasiyeti her ne kadar günümüzde artırılmış olsa da kan testi kadar hassas olamadıkları ve gebeliğin gidişi hakkında bize sonuç veremedikleri için ancak evde yapılan ve kişiyi öncelikle hamile miyim değil miyim sorusuna bir ön belirleyici olma niteliğini taşırlar ama kan testi kadar hassas değillerdir. Şöyle ki idrar testinin negatif dediği birçok durumda aslında kişi pozitif bir gebelik durumu yaşıyor olabilir ancak test bunu saptayamayacak kadar hassas değildir.

Kan testleri genellikle laboratuarlarda yapılır ve sonucu yorumlaması birazcık kafa karıştırıcı olsa da mutlaka bir pozitif kan testi de aldığınızda bunu doktorunuzla paylaşın. Çünkü referans aralıklarında bir Beta HCG değerinin birkaç hafta içerisinde o olabildiğini, sözgelimi 3500 gibi bir rakamın hem 2 hafta hem 3 hafta hem dört hafta beş hafta gibi gebeliğin karşısında hepsinde pozitif olduğunu gören kişiler bazen kafa karışıklığı yaşayabilirler şimdi ben ne kadarlık hamileyim diye. O yüzden en güzeli bu rakamı bir doktorla paylaşarak doktorunuzdan yorumlamasını isteyerek yaklaşalım olaya. Bu değerin artışını, gerekirse doktorunuz ikinci bir test üçüncü bir test vermenizi isteyebilir. Bu değerin artışıyla biz erken gebelikte ultrasonda görene kadar en azından işler yolunda gidip gitmediğini anlayabiliriz.

Bu makale faydalı mıydı?
Misafir olarak yayınla
0
Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yap!
Fotoğraflarınızı buraya sürükleyin
- veya -