Romatizma Belirtileri

Romatizma Belirtileri

Romatizma rahatsızlığı eklemlerinizi ve kaslarınızı etkiler. Osteoartrit gibi bazıları yıpranma ve aşınmanın bir sonucudur. Romatizması eklem yangısı gibi diğerleri ise bağışıklık sistemi problemleridir. Tedavi planınız muhtemelen, ilaçlar, düzenli egzersiz, sağlık diyeti, stres yönetimi ve dinlenmeyi kapsar.

Bu hastalıklarda uzmanlaşmış bir doktor olan Romatolog, hastalığınızı yönetmek için en iyi yolları bulmanıza yardımcı olabilir.

Yıllar önce, bu gibi hastalıklar romatizma başlığı altında toplanırdı. Şimdi ise 100 den fazla farklı romatizma türü vardır.

Belirtiler:

  • Ağrı
  • Şişme
  • Sıcaklık
  • Sertlik

Kas zayıflığı, eklemleri kaypak yapabilir. Vücudun hangi bölümünü ttkilediğine bağlı olarak, romatizma yürümeyi, nesneleri kavramayı, giyinmeyi, saçı taramayı yada oturmayı zorlaştırabilir.

Romatizma Teşhis

Doktorunuz geçirmiş olduğunuz hastalıkları ve belirtileri soracaktır. Bunun dışında fiziksel bir muayene de olacaksınız. Ayrıca kan testi yaptırmanız yada doktorunuzun etkilenmiş bölgeden sıvı örneği almasına izin vermeniz gerekebilir.

Genelde, bu hastalıktan müzdarip insanlar tedavi almaya başladıklarında, eklemlerin x-ray görüntüleri üzerinde görünür değişiklikler vardır. X-ray, eklem boşluklarının daraldığını yada kemik çıkıntılarını gösterebilir. Bazı durumlarda, manyetik rezonans görüntülemesi(MRI)’de yapılabilir. [1]

Referanslar ve Notlar

  1. ^ http://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/an-overview-of-rheumatic-diseases#1
Bu makale faydalı mıydı?
Misafir olarak yayınla
0
Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yap!
Fotoğraflarınızı buraya sürükleyin
- veya -