Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

Soğuk algınlığını ve gribi doğal yollarla tedavi etmede başvurabileceğiniz 8 ipucu:

Görünürde soğuk algınlığı yada grip için herhangi bir ilaç olmadığından, reçetesiz tedaviler en azından belirtileri hafifletebilir yada belirtilerin süresini azaltabilir. Sizin için, evde yapabileceğiniz çözüm yollarını ve doğal yöntemleri araştırdık: 

1. Sık sık Sümkürün

nezle olma

Üşüttüğünüz zaman, sümüğü tekrar içinize çekmek yerine, düzenli bir şekilde sümkürmeniz önemlidir. Ancak güçlü bir şekilde sümkürdüğünüz zaman, basınç kulak ağrısına neden olabilir. Sümkürmek için en iyi yol: hafifçe bir burun deliğinizi temizlerken, parmağınızla diğer burun deliğinizi kapatın. Sümkürdükten sonra, ellerinizi yıkayın.

2. Dinlenin

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir
Uyku Keyfi

Soğuk algınlığına yada gribe yakalandıktan sonra dinlenme, vücudunuzun, enerjisini bağışıklık sistemine yöneltmesine yardımcı olur. Bağışık sisteminin bu hastalıklara karşı verdiği mücadele yorucudur. Bu yüzden, yatağa uzanarak bağışıklık sisteminize yardımcı olmalısınız.

3. Gargara Yapın

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir
Gargara

Gargara yapmak, boğazınızdaki iltihap kapmış bölgeleri nemlendirebilir ve geçici bir rahatlık hissettirir. Sıcak su’da çözülen bir çay kaşığı tuz koyun bardağa günlük 4 kere gargara yapın. Boğazdaki gıcığı azaltmak için, tannin içeren çay gibi diyaframı sıkılaştıracak astrenjan gargaralar deneyin. Yada, halk tarafından iyi bilinenbir yöntem olan, bal’dan yada elma sirkesi ve balın karışımıyla yapılan koyu, yoğun bir gargara deneyin. Bir çorba kaşığı ahududu yaprağını su’da bekletin yada iki fincan sıcak su içine limon sıkın ve bir çay kaşığı balla karıştırın. Gargara yapmadan önce, karışımın oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin. Bal, 1 yaşının altındaki çocuklara asla verilmemelidir!

4. Sıcak Sıvı Tüketin

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir
ıhlamur

Sıcak sıvılar burun yollarındaki tıkanıklığı açar, dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur ve burnunuzun ve boğazınızı kaplayan rahatsız edici iltihaplanmış kıkırdakları yatıştırır.

5. Sıcak Bir Duş Alın

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir
Duş

Buharla dolu bir duş burun yollarını nemlendirir ve rahatlatır sizi. Gripten dolayı sersem gibiyseniz, hemen banyoya koşun ve bir sünger banyosu yapın.

6. Tıkalı Sinüslerin Etrafına Sıcak ya da Soğuk Bezler Koyun

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir
ıslak bez

Her iki sıcaklıkta sizi iyi hissettirmeye yardımcı olur. Eczanede, tekrar kullanılabilir sıca yada soğuk bezler satın alabilirsiniz. Yada kendiniz yapabilirsiniz onu. Küçük nemli bir bez alın ve 55 saniye kadar ısıtın mikrodalgada (daha sonra bezin sıcaklığı elinizle kontrol edin çok sıcak olup olmadığını anlamak için). Yada bir torba donmuş bezelye alın, soğuk bez olarak kullanın.

7. Yatarken Extra Bir Yastık Koyun Kafanızın Altına

Yastık
Yastık

Bu burun yolları kuruluğu konusunda size yardımcı olacaktır. Eğer iki yastığın açısı size uygun değilse, eğimi daha da düşürecek şekilde yerleştirebilirsiniz.

8. Zorunlu Olmadıkça Uçak Yolculuğu Yapmayın

Uçak
Uçak

Zaten zor durumda olan üst solunum sisteminize, ayrıca baskı koymanın bir anlamı yok. Hava basıncındaki değişikliğin yapacağı şeyde tam olarak budur. Soğuk algınlığına yakalandıktan veya grip olduktan sonra uçak seyahati, iniş ve kalkış esnasındaki basınç değişikliklerinin sonucu olarak kulak zarına zarar verebilir. Eğer uçak yolculuğu yapmak zorundaysanız, dekonjestan kullanın ve sadece kalkarken ve inerken kullanmak için, burun spreyi taşıyın yanınızda. Sakız çiğneme ve düzenli olarak yutunma da baskıyı azaltır. Unutmayın; ciddi sağlık sorunları, sıradan bir soğuk algınlığı gözükerek sizi yanıltabilir ve hafif enfeskyion çok daha ciddi birşeye dönüşebilir. Eğer ağır belirtilere sahipseniz yada her geçen gün daha hasta hissediyorsanız, hemen doktora gitmelisiniz! [1]

Referanslar ve Notlar

  1. ^ http://www.webmd.com/cold-and-flu/8-tips-to-treat-colds-and-flu-the-natural-way#1
Bu makale faydalı mıydı?
Misafir olarak yayınla
0
Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yap!
Fotoğraflarınızı buraya sürükleyin
- veya -