Varis Tedavisi

Neyseki, genelde varis tedavisi uzun ve rahatsız edici iyileşme süreci ya da hastanede kalma anlamına gelmez.

Tedavinizin maliyetini, sigortanızın kapsayıp kapsamadığını doktorunuza sorun. Eğer sadece kozmetik nedenler yüzünden yapılırsa, muhtemelen varis tedavisinin masraflarını siz ödemek zorunda olacaksınız.

Kişisel Bakım

Uzun süre ayakta bekleme veya oturmadan kaçınma, ayakları uzatma, dar giysiler giymeme, kilo verme ya da egzersiz yapma gibi kişisel bakım, ağrıyı azaltabilir ve varislerin daha da kötüleşmesini önleyebilir.

Varis Nedir?

Varis Çorabı

varis çorabı

 

Bütün gün boyunca varis çorabı giyme, diğer tedavilere başlamadan önce yapılan genelde ilk yaklaşım olur. Bu çoraplar, damarlara ve bacak kaslarının daha etkili bir şekilde kanı hareket ettirmesine yardım ederek, sürekli bacaklarınızı sıkar. Sıkma miktarı çorabın markasına ve türüne göre değişir. Bu çorapları eczanelerden satın alabilirsiniz. Fiyatlar değişiklik gösterir. 

Varis Ameliyatı

varis ameliyatı

İleri Derece Varisler için Ek Tedaviler

Eğer yukarıda sayılan yöntemler (kişisel bakım ya da varis çorabı) işe yaramazsa ya da durumunuz daha da ağırsa, doktorunuz aşağıdaki varisli damar tedavilerinden birini tavsiye edebilir:

Skleroterapi. Bu prosedürde doktorunuz, iz bırakan ve bu varisleri kapatan küçük ya da orta boy bir çözelti enjekte eder. Bir kaç hafta içinde, tedavi edilen varisli damarlar gözden kaybolurlar.

Aynı varisli damar birden fazla çözelti enjekte edilmesine ihtiyaç duymasına rağmen, Skleroterapi doğru birşekilde yapıldığında etkilidir. Bu enjeksiyon esnasında anesteziye ihtiyaç duyulmaz ve doktorunuzun ofisinde yapılabilir.

Geniş Damarların Köpük Skleroterapisi. Geniş damarlara, köpük solusyonlu bir çözelti, varisi kapatmak ve mühürlemek için bir diğer  muhtemel tedavidir.

Lazer Ameliyatları. Doktorlar, küçük varisleri ortadan kaldırmak için lazer tedavilerinde yeni teknoloji kullanıyorlar. Lazer ameliyatı, varisli damarın üzerine güçlü ışık atışları göndermek suretiyle gerçekleşir. Bunun neticesi olarak, varis yavaş yavaş yok olur. Herhangi bir kesme ve iğne kullanılmaz.

Radyo Frekansı ya da Lazer Enerjisi Kullanarak Sonda Destekli Prosedürler. Bu tedavilerin birinde doktorunuz, genişlemiş damarın içine bir sonda yerleştirir ve ya radyo dalgası kullanarak ya da lazer enerjisi kullanarak bu sondanın ucunu ısıtır. Sonda dışarı çıktıkça, sıcaklık damarın çökmesine ve kapanmasına sebep olarak, varisi yokeder. Bu prosedür, geniş varisli damarlar için  tercih edilen bir yöntemdir.

Yüksek Bağlama ve Damar Sıyırma. Bu prosedür, varisli damarın derinde bulunan damarla birleşmeden önce düğümlenmesini ve küçük kesikler yoluyla  çıkarılmasını içerir. Bu, pek çok hasta için ayakta tedavi edilebilecek bir prosedürdür. Damarın çıkarılması bacağınızdaki dolaşımı kötü bir şekilde etkilemez çünkü bacağın derinlerindeki damarlar yüksek kan miktarlarını muhafaza eder.

Ambulatuvar Flebektomi. Doktorunuz, ince deri ponksiyonları yardımıyla  küçük varisli damaları çıkarır. Bu ayakta tedavi edilen prosedürde, bacağınızın ilgili bölümü uyuşturulur. Yara izi kalıntısı genelde asgaridir.

Endoskopik Damar Ameliyatı. Eğer diğer yöntemler başarısız olursa, sadece bacak ulseri içeren ilerlemiş vakaalarda bu operasyona ihtiyaç duyulabilir. Cerrahınız, görüntülemek ve varisli damarları kapatmak ve sonra küçük kesikler yoluyla temizlemek için bacağınızın içine yerleştirilmiş ince bir kamera kullanır.

Bu makale faydalı mıydı?
Misafir olarak yayınla
0
Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yap!
Fotoğraflarınızı buraya sürükleyin
- veya -