Polonya'da araba alıp Türkiye'ye getirmek mümkün mü?

Merhabalar,

Polonya'da 1.5 yıl ikamet ettim. Bir araba alıp kendi adım üstüne alıp Türkiye'ye getirmem mümkün mü? Değil ise Polonyalı kız arkadaşım üstüne arabayı alıp onun vekaletiyle kendi adıma arabayı Türkiye'ye sokup kendimin kullanmam yasal mı? Tecrübeli abilerimizden cevaplarını bekliyorum. NOT: Polonya İkamet Kartım yok.

Saygılarımla

Okan Yaşaroğlu
O
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
4
4 CEVAP

Turkiyede kullanamazsin vekalet ile. Yabanci kisinin bu durunda arkadasiniz oluyor, turkiyede oturma izni olup turkiyede yasamasi gerekiyor. Kiz arkadasiniz olmadan arabayi sokamazsiniz.

Hüseyin Toyran
H

Kız arkadaşım yanımda olacak Türkiye'de ikameti var

Okan Yaşaroğlu 11 ay

Polonya'dan kız arkadaşımla yola çıkıp arabayla Türkiye'ye gelmeyi planlıyorum ancak arabayı burada benim de kullanabiliyor olmam gerek bu nasıl olur ?

Okan Yaşaroğlu 11 ay

Kullanabilirsin eger kiz arkadasin turkiyede olursa .

Hüseyin Toyran 11 ay

Tamamdır o zaman netleştirip doğrulayım. Arabayı kız arkadaşımın üzerine yaptırıp Türkiye'ye beraber gireceğiz. Arabayı kız arkadaşımın adına Türkiye'ye sokacağız. Böylelikle ikimiz de kullanabileceğiz.

Okan Yaşaroğlu 11 ay

Evet bu kosulda vekalet ile kullanabilirsiniz:) cogu kisi gurcistandan araba getirtip ayni seyi yapiyor.

Hüseyin Toyran 11 ay


Son 1 sene 180gün yurt disinda kalmasi gerekiyor. Gümrükten gecerken 3 aylik zorunlu trafik sigortasi gerekiyor. 2 sene boyunca araci kullanabilir. 2 sene icinde yurr disina giderse gumruk otoparkina birakmasi gerekebilir. 2 sene sonra aracin yurt disina cikmasi gerek.

Reha Yamak
R

Ayrica arac olmadan yurt disinda bulundugunuz sureleri aracin kalis vezisine ekletebiliyorsunuz. 365x2+5gün gibi.

Reha Yamak
R

Bir uyanık senmisin aga

Adem Açık
A