Reenkarnasyon (yeniden diriliş) hakkında yorumlar?

Reankarnasyon hakında ne düşünüyorsunuz ?
6 yaşındaki bir çocuk ailesine diyorki şu benim bir önceki yaşamımdaki ailem şu ilçede şu mahallede, hop kalkıp oraya gidiyorlar..... Merhaba ben şu tarihte sizin vefat eden kardeşinizim ile başlıyor önce ailenin sonra tüm sülaleyi tek tek sayıyor sonra odasına giriyor yattığı yatağı gösteriyor ardından başlıyor yaşadıkları en mahrem anıları tek tek anlatmaya, tabiki bu arada iki ailede dumur olmuş vaziyette
ardı arkası bitmeyen anılar en ince detayına kadar devam ediyor...
Bu bir antitedir böyle dünyada (sadece hatay değil) yüzlerce örnek vardır, yurtdışında arştırma konusu olmuş, national geografik belgeseline konu olmuş...

nedir bu sizce ?

Ş
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
25
25 CEVAP

Kişinin oldukten sonra ruhun baska bedende tekrar vucut bulmasi.

İ

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

S

Mevcut hali ile Pozitif ilim herşey değildir..
Pozitif ilim sadece bildiklerimizdir ve doğruluğu da zaman içinde degisebebilir.
Şu anki bilgilerimiz diyor ki beden ölürse benlik ölür. Aslında öyle olmadığının bir örneği olarak sordum bu soruyu. Ama din bu sorumuza cevap veriyor. Ne ilginç değilmi?

Ş

Şener Burul, Eger oyle olsaydi yani Reankarnasyon olsaydi su anda herkesin reankarnasyon yasamasi gerekmezmiydi.. Yani bazi tesadufler beraberinde de ( uydurma hikayeler) Reankarnasyounun dogrulugunun kaniti olamiyor..

M

bilinç çok farklı boyutlarda yaşayabilir. Bunu ispatlamış bir çok araştırmacı var. Ayrıca kişileri ipnoz eden ve ipnozu çocukluğundan çok daha öncesine götürmüş ve buradan bilgiler elde etmiş bir çok bilim adamı var. Örnek michael newton. eğer beden ölümü gerçekleşirse bilinç illa bizim boyutumuza dönmek zorunda değil. Başka boyutlarda da devam edebilir. Yine bununla ilgili bir sürü spritüel çalışma yapmış bilim adamlarının makaleleri mevcuttur. Bilim materyalist üstünden verileri doğrularken, psişik spritüel üstünden doğrulama yapamamaktadır. Fakat çalışmalar bunları kanıtlar niteliktedir. Dolayısı ile materyalist açıdan doğrulanmasa bile bu olgu araştırılmaya devam etmektedir.

Ertuğrul Çizioğlu 2 yıl

Mehmet Cumali bey herkes reankarne olacak diye bir kural yok. yukarıda anlattığım olay gibi onlarca olay hangi tesadüfün ürünü olabilir. Mesela siz bırakın başka bir ilçe veya ülkeyi, apartman komşunuzun tüm mahrem bilgilerine ve sırlarına hangi tesadüfün ürünü ile ulaşabilirsiniz.

Ş

Arkadas eger reankarnasyon var is bu herkes icin gecerli olur.. Ne demek herkes icin gecerli degilllKabul edelimki senin soyledigin gibi olsun ve herkes icin degilde sadece bazilari icin gecerli olsun, Buradan nereye varmamizi istiyorsun?

M

Kuran'a göre reankasyon olamaz bu kuranın özünün inkarı olur inananlar için demiyorum kuranın anlamını bilenlere diyorum

N

Mehmet Cumali bey hangi koşullarda ve kimler için nasıl ve neden reankarne olur uzun uzun müsait bir vakitte konuşuruz inşallah. Burda benim vurgulamak istediğim şey şudur. Bu olay bir realite olarak karşımızda birçok örneği ile durmaktadır. Yurt dışında saygın üniversitelerde tez konusu olmuştur. Ve pozitif bilim ile açıklayabilmiş bir olay değil çünkü pozitif bilim ruh diye varlığın kendisinden ayrı bir şeyi kabul etmez.

Ş

Ben bu soylediklerinize katiliyorum, Benim soylemek istedigim sordugum soru, buradan nereye varmamiz gerektigidir..

M

Nurettin Fotoğrafçılık bey kuran ile reankarnasyonun inkari arasında bir ilgi yoktur. Islâm tarihinde reankarnasyon hep tartışıla gelmiştir. Destekleyen ayetler mevcuttur diyebiliriz. Yakın tarihimizden bir örnek isterseniz süleyman ateşin kuranın çağdaş tefsirini irdeleyebilirsiniz.

Ş

Bakara suresinde bahsedilen bana göre dünyada daha önce iki veya üç medeniyetin yaşamış olduğudur

Nurettin Fotoğrafçılık 2 yıl

Nurettin Fotoğrafçılık sadece bir iki ayet değil en az 20 ayet var bu konuda. Tabi farklı şekillerde tevil eden yorumlayanlarda olmuştur ancak bu yorumlar zorlama dir.

Şener Burul 2 yıl

Şimdi arkadaşım kurana inanan biri değilim ama kuranı çok tercümelerden Türkçesinide okudum kuranın özüne ters reankasyon tersi buda prensiplerine göre olan reankasyon islama uymaz ozaman cennet cehennem niye

Nurettin Fotoğrafçılık 2 yıl

Nurettin Fotoğrafçılık bey cennet ve cehennem bunlar temsili örneklemelerdir , her zeka seviyesinde insanın anlayabileceği şekilde örneklemelerdir, kitabın kendiside zaten bunlar örnektir der. Cennet ve cehennemde huri veya ateş bekleyen daha çok bekler. Cennet ve cehennemi mekanlar olarak degil de haller olarak düşünmekte fayda vardır. Tabi bu konu çok uzun bir konu anlatmam saatler alır. Sadece daha önce meal okumuş bir kişi olarak şu ayeti illaki okumuşsunuzdur. "Onların derilileri piştikçe yeni deriler verip tekrar azap edecegiz " buradan mesela süleyman ateşin tefsirini irdelerseniz şunu görürsünüz kötü olan insanlar kötülüklerinin karşılığı olaral kötü bir hayat ile tekrar bedenledir. Sistematiğin en sonunda mutlak bir cennet ve cehennem olması yapılan yaşanılan hayatların totali. Kimbilir 1 seferinde ateist bir seferinde budist bir seferinde hıristiyan veya yahudi olarak as olan yüksek insan mertebesine evrilmek ve nihayi son neden olmasin kim bilir.

Şener Burul 2 yıl

Kainatı düşünün

Nurettin Fotoğrafçılık 2 yıl

mehmet bey bir ruh ve ruhun bendensel transferi mevcut ise kutsal kitapların ortaya koyduğu beden hiçtir önemli olan can =benlik=ruh tur tezi ile karşı karşıya kaldığımız gerçeğidir ki. Bu inanmayan bir kişi için büyük bir soru işareti olarak karşısında belirir.

Ş

Ben inancsizim (ateist) ve benim icin hicbirsey ifade etmiyor. Bu kadar basit.. Beni ilgilendiren tek sey Yasadigimiz hayatin gercekleridir, gerisi hikaye...

M

Mehmet Cumali bey ateist olabilirsiniz saygı duyarım bu konuda zaten sıkıntı yok. Sadece bu realite sizide ilgilendiren bir sistematiğin parçası olabilir. Yani reankarne olmanız icap ediyorsa olacaksınızdır inancınız veya inancsizliginiz bunu değiştiremeyebilir.
Inanan veya inanmayan her birey reankarnasyonun varlığını örnekleri ile gördükten, okuduktan sonra doğası gereği şu soruyu muhakkak sorar bir önceki hayatım ile olası bir sonraki hayatım arasında nasıl bir ilinti var.
Birde egerki ruh varsa oyunun kartları düşünce sistematiğinde ister istemez yine karılır.

Ş

Bizler sizin ölum dediginizle ayrilmis ayni yasamin olusumlariyiz
Ölum diye birsey yok ve hepimiz birbirimizin yasamlarini deneyimliyoruz
Özde olan bu
Hayatin anlami ni degil dogasini sorgulamali
Aradaki ne fark var dersen
Anlam
Atfetmek birsey yuklemek bir seye yormaktir
Doğa ise objektif gercekliktir
Ölum insanin olusturdugu kurguladigi birsey
Olum aslinda yok sadece deneyimlemek var
Ve yasam adiyla surekli deneyimlenmek de
SEN BEN O
Kisaca bir cok kisi deneyimledigi yasamda sonra baska bi yasam deneyimlemek icin yasama geri donunce onceki bilincin kalintilari ile yasama donenler olur
Yani buna parazit lenme
Virus lenme de diyebilir anlama acisinda
Not çoğu alintidir

F

Bu İncil öğretisi Ben bunların dışında bir insanım

Nurettin Fotoğrafçılık 2 yıl

Incil de boyle bi bolum yok Incil. Ogretisi disinda biri olup incilden alinti yaptigimi solemeniz de tezat

Faruk Çalkar 2 yıl

Adar Çelik konu hakkında bir fikrin olmadığını, konuyu bir kenera bırak ana başlıkta verdiğim örneği bile okumadığınızı düşünüyorum. Tez konusu olmuş, belgesellere konu olmuş, 1000 tane vaka mevcut dünyanın dört bir yanında. Ister ruh de ister enerji de istersen hiç birşey deme farketmez. 5 yaşındaki bir çocuk kendisinden kilometrelerce ötede yaşayan hiç tanımadığı bir ailenin ölen bir ferdiyim diye ittada bulunuyor sadece bulunmaklada kalmayıp yaşamış olduğu zamandaki tüm anıları nasıl ve nerden bilebiliyor bu konudaki yorumununuzu merak ediyorum. Konunun salt inanç ile ilgisi dışında bir yorum kabulumdur.

Ş

Adar Çelik tamamen DOGMA

F

Arda çelik Her bilinçli davranış için organik beyin aramak çok geride kaldı, kuantum çift yarık deneyini bir incelemenizi arzu ederim, bir elektoron kamera kayıtları ile izlendiğini fark edince nasıl davranış değişikliği geliştirdiği bilinmekte. Elektronun bilinci nereden gelmekte nornlardan mi?

Ş

Adar Çelik history channel, national-geographic, discovery channel kıytırık belgesel değilmi? Konuyla ilgili hiç bilginiz yok. Bahsettiğiniz panaromal olay astral seyahat ile ilgili reankarnasyon ile hiç ilgisi yok. Konuyla ilgili bilgili olmadığından sizinle tartışmayı sürdüremeyeceğim özür dilerim.

Ş

Allah'ın ceza sistemi açısından mantıklı bir olay. Bu dünyada nice pislik eylemlerde bulunup, üstelik zevk, sefa içinde yaşayarak ölüp giden insanların sonu sadece bizim görüp, bilemeyeceğimiz bir azapsa ben bu dini reddediyorum.. Ama Allah'ın dediği "zerre kadar kötülük eden karşılığını bulur"sözü ruhun tekamülüyle gerçekleşiyorsa eyvallah..

I

6 yaşındaki bir çocuk şuan yaşadığı yerin adresini ezberlemekte zorluk çekiyor. Kalmış bir önceki hayatımda ki en ince ayrıntıyı hatırlayacak ve anlatacak.

M

Bahse konu olan sanki 6 yaşında ki çocuk değilde Parapsikilojisiyle ilgilenen biri gibi anlatilmis

M

isa bey benim bu güne kadar vardiğim nokta ikinci dediginiz noktasında ve ancak son tahlilde hakeden bir nihayi bir azap varsa ve bu sana yapılan sebebi ile ise onada şahit olacağımızı düşünüyorum. Yanı edenin bulduğu, edilenin de şahit olduğu mutlak son. Tabiki bunlar benim anladıklarımdan yorumlarım.

Ş

Mecit Dulundu bey sizde herhalde benim yazdıklarımı okumuyorsunuz. Bunun gibi bin tane örnek var. Bildiğiniz tüm belgesel kanalarına belgesel olmuş (NG, discovery, history). Tüm dünyadan örnekler var. Tum dünya konuşmuş tartışmış. Yurt dışında üniversitelerde araştırma konusu olmuş. yukarıda link verdim bu makalelerle ilgili yazmışım.
Siz diyorsunuz ki "hindistan " ben başka birşey demiyorum.

Ş

olduguna inaniyorum. Ramu dinini arastirirken bakmistim ruhun tekamulu ve enkarnasyonlar yasamasi mantikli gelmisti hala da mantikli geliyor. Yasadiklarima ve dunyaya bakiyorum ve bunlarin sebebi tekamul dedigimde mantikli geliyor felan...

G

Kurgu olabilir

Ö