Adroid sql server bağlantısı anlatan türkçe güzel bi kaynak var mı?

adroid sql server bağlantısı anlatan türkçe güzel bi kaynak varmı bildiğiniz?

Erhan Kıral
E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
11
11 CEVAP

Android'ten SQL Server'a doğrudan bağlanamazsınız ama arada web servis olursa olabilir. aşağıdaki linkte ASPNET ile yazdığım REST servis üzerinden SQL Server'a nasıl bağlanılacağını bulabilirsin
https://androidprogramlamaegitimi.wordpress.com/

Aykut Yakalar
A

sqğloun hocam. Peki mssql i mi mysql mi önerirsiniz?

Erhan Kıral
E

Android'ten bağlanmak noktasında soruyorsanız aralarında fark yok sonuçta arada web servis olmalı. Ama 2 ayrı ürünün hedef kitlesi farklı. SQL Server daha profesyonel ve enterprise seviyede kullanılan bir ürün. MySQL daha amatör işi.

Aykut Yakalar
A

Sql server in yaptığı mysql in yapamadığı birşey var mı ?

Cihan Çeyiz 9 ay

Buna soylecevap vereyim; siz hic bir bankanin veritabaninin mysql oldugunu gorup duydunuz mu? Ya oracle dir ya ms sql server. Mysql amator isi bir veritabani.

Aykut Yakalar 9 ay

Mysql kucuk isler icin kullanilir yapip yapamadiklari diye saysam cok derin bir koynuya girmis olurum

Aykut Yakalar 9 ay

Bu arada eğer veritabanı cihaz üzerinde yani lokal olsun istiyorsanız her ikisi de olmaz. Diğerlerine buna Oracle, DB/2 vs de dahil uzak veritabanı diyoruz. Lokal olacaksa tek şansınız var SQlite. O da kitapta anlatılmış bir konu zaten. Her ikisi için de ayrı ayrı bölümler var.

Aykut Yakalar
A

Pdf hali varmı hocma kitabı o şekilde satın alabilir miyim daha hızlı olması için

Erhan Kıral
E

Android de doğrudan sql'e kutuphanesini yükleyerek baglanabilirsiniz fakat güvenlik açığı olacağından web aracılığı ile servisler ile bu durumu cozebilirsiniz

Şerif Bilgin
Ş

Şerif Bilgin şayet JDBC üzerinden bağlanmayı kastediyorsanız bu konuda insanlara verilen yanlış bilgiler yüzünden çok kişi sorun yaşadı. O yöntem Android için kesinlikle önermediğimiz birşey.

Aykut Yakalar
A

Kesinlikle. Onermiyorum eğer local bir proje olmayacaksa. Ki öyle bile olsa web servis kullanmak gerekir

Şerif Bilgin 9 ay

Dostum ingilizce biliyorsan: https://www.simplifiedcoding.net/android-login-example-using-php-mysql-and-volley/

Ali Kale
A

Şu volley, retrofit gibi insanları tembelliğe alıştıran üstelik çoğu zaman sorunlu çalışan şeyleri önermemek lazım bence. Ayrıca soruyu soran arkadaş SQL Server sormuş bu da onun sunucu tarafında Microsoft teknolojilerini kullanmak istediğini gösteriyor ki ben de kendisine kitabımda hem ASPNET ile bir REST servis nasıl yazılır (bu arada da front controller, command gibi paternler) hem de istemci tarafında proxy paterni ile android için nasıl proxy yazılır ayrıca repository, domain model ve seperated interface gibi paternleri öğrenebileceği bir kaynak önerdim. Son olarak Türkçe kaynak istediğini de hatırlatayım.

Aykut Yakalar
A

Amaç birşeyler öğrenerek ilerlemek ise en doğrusu insanın kendi yazdığı ve ona ek bilgiler katacağı ufkunu genişleteceği şeyler tercih etmesidir. Bu da benim bir eğitimci üstelik android üzerine üniversitede dersler veren bir öğretim görevlisi olarak sizlere nacizane tavsiyemdir.

Aykut Yakalar
A

Veritabanı olarak hangi teknolojiyi kullanırsanız kullanın (MSSQL, MySQL, postgreSQL, MongoDB vs.) Android üzerinden ulaşabilmek için arada veriyi size ulaştıracak bir API katmanı kullanmanız gerekmektedir. API’ınız hazır olduktan sonra ise Android’in native kütüphaneleri veya bazı işleri kolaylaştıran hazır kütüphanelerden yararlanarak bu API’dan veri çekmeniz gerekecektir. Bu hazır kütüphanelerden biri olan ve bizim birçok projede tercih ettiğimiz Square firması tarafından geliştirilen Retrofit kullanarak nasıl bir API’dan veri çekileceğini eğer İngilizce olması sorun değilse hazırladığımız şu makaleden örnek kodları ile birlikte öğrenebilirsiniz. https://apiplug.com/blog/how-to-consume-a-rest-api-in-android-with-retrofit/ Eğer aynı zamanda bir API ihtiyacınız bulunuyorsa hiç kod yazmadan kendi veritabanınızdan https://apiplug.com/ kullanarak API’ınızı oluşturabilir ve kodlarını indirerek kendi sunucunuzda kullanabilirsiniz.

Doruk Corapçı
D

apiplug dan mssql database oluşturamıyor muyuz?

Erhan Kıral 9 ay

Maalesef veritabanı oluşturmuyor. Apiplug mevcut bir veritabanınız olduğunu varsayarak sadece API katmanınızı oluşturma kısmında yardımcı oluyor. Desteklediğimiz veritabanı teknolojileri şuan için MySQL, postgreSQL ve MongoDB.

Doruk Corapçı 9 ay