Alan dışı yüksek lisans yapılabilir mi?

Alan dışı yüksek lisans yapılabilir mi?
H
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
29
29 CEVAP

Cok zor

Ö

Neden zor Özge Mingan

R

Yapabilirsin ancak o alan için bir yıl ders alıyorsun bilimsel hazırlık adı altında

H

Yani üç yılda biter

H

Peki öğretim görevlisi olabilir misin?

H

Bir de eğer akademik kariyer planınız varsa pek önermem açıkçası alan dışını

S

Multi disiplin bölümleri bulursanız, ensitüsüne sorun. Doktora sonrası sorun çıkar. Bir hocam bu durumda. Yard. Doç. İken YÖK, doçentliğe yükseltmiyor.

G

Alan disina kabul edilebilme ihtimali biraz zor oncelik kendi bolum ogrencilerinedir

Ö

Sinif öğretmenliğini bitirip beden eğitimi ve Spor dan yüksek lisans yapan arkadaşımız var ama alanla çok iyi bilgisi olmadığı için zorlanıyor ve yapamazda her alanın kendine göre geniş kapsama sahip dersleri ve deneyimleri var. Aynı zamanda ilerde akademik kariyer yapmak istese bile o arkadaşımızı bu bölümden öğretim görevlisi olarak kimse almaz çok zor. En iyisi kendi alanınizda yapmanız...

H

Üniversitenin alım koşullarına göre değişir. Küçük üniversitelerde alım koşulları daha esnek. Ama ya lisans tamamlama gerekiyor ya da çok zorlanıyorsunuz.

E

Alan dışı yapmak için ales ve yds haricinde başka bir sınav veya mülakat var mı?

H

Yok başka sınav bunlar yeterli bazı yerler sadece alesle alıyo Yds istemiyor yüksek lisans için. Her üniversitenin aldığı kişi sayısı sınavı farklı yazılı yada sözlü mülakat yapıyorlar kazanırsan icerdesin inşallah kazanırsın Rabbim gönlünden geçeni verir..

Hüseyin Shen 3 yıl

O da üniversiteye ve bölüme göre değişiyor. Mesela ben fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum. Aynı üniversiteye kimya için mülakatsız, biyoteknoloji için mülakatla alındım.

Emine Gürsul 3 yıl

Hüseyin Shen eyv

Hn Mrt Firtina 3 yıl

Maalesef yapabilirsiniz.

A

Hukuki olarak hiçbir engel yok

Y

Yapilir

S

Zor değil ben 2 üniversitede kendi alanınmdan yüksek lisans kazanmama rağmen alan dışı olarak yüksek lisans yapıyorum

G

Hocam ücreti varmı yüksek lisans yapmanın

Ramazan Ekken 3 yıl

Yok hayır

Gülten Denis 3 yıl

Yapılır. Ben iktisat mezunuyum, halkla ilişkilerdey. L yapıyorum. Bizim bölüm başkanı lisansını kamu yönetiminde tamamlayıp benim gibi alan dışından devam etmiş ve şuan doçent olarak hem eğitimine hem de görevine devam ediyor. Yüksek lisans ve akabindeki süreç tamamen ilgi alanı ve o alanda profesyonelleşebilmeyle alakalı. Yapılamaz diye bir kaide yok...

Ö

Evet maalesef öyle bir saçmalık ve hiçbir mantığı olmayan ve tamamıyla haksızlıklar üzerine inşa edilmiş bir sistem var.

A

Bölümün istediği koşulları sağlayıp bilimsel hazırlık sürecine tabii olmanın neresi haksızlık onu anlayamadım.

Ö

Ben bunun saçmalık olduğunu düşünmüyorum. Tamam alan dışı -istisnalar hariç- çok kolay kabul görmüyor bunu yukarıda da belirttim çünkü bir ülke gerçeği ama neden olmasın diye de düşünüyorum açıkçası. Önemli olanın kendini geliştirmek olduğunu düşünüyorum, bunu ister kendi alanında yapsın ister başka alanda yapsın.

S

Siz şimdi ciddi ciddi başka bir alanda yüksek lisans yapmayı mantıklı mi buluyorsunuz? Yani burda önemli olan onun zorluk derecesi mi? Ben gideyim 4 sene Lisans okuyayim. Sonra biri gelsin başka bir bölümde okumuş. O gelsin yüksek lisans yapsın. Lisans ta o bölümün B'sini görmemiş ama yüksek lisans yapacak. Ama şartları sağlamış diyoruz. Gerçekten absürd bir durum.

A

Lisede lisans için bölüm seçerken gençlerin nekadar bilinçli olduğunu iyi bir şekilde düşünürsen hak verirsin bence! Eğer işin B sini görmemiş kişi B sini görmüş kişiden daha başarılı olabiliyorsa ki gördüğüm örnekler var!!!! O zaman anlarsın ki işin sırrı bölümün B sinde değil

E

Göstereceği performansı bilmeden yorum yapmak zor. Belki sizin lisansta gösterdiğiniz başarının 2 katını masterda sergileyecek? Bunu sindiremiyor olabilir miyiz? Ben lisansı iibf de bitirdim, alan dışından herhangi bir öğrenci gelip pekala iibf'de eğitimine devam edebilir. Bence hiçbir problem yok. Keza haksızlık da yok. Allah yolunu açık etsin demek düşer...

Ö

Yapılır biraz fazla çalışmak gerekiyor ve yüksek lisans sınavını geçmek gerekiyor kalanda birşey yok

M

Herkesin kendine göre bir doğrusu ve gerekçesi var. Benim de doğrum bunun kocaman bir ABSÜRD olduğudur. Iyi günler dilerim.

A

Maalesef yapilabilir. Ama lanet olsun boyle işe. Ben 4 sene ne emeklerle psikoloji okuyorum egitimlere yiginla para veriyorum aldigim egitim 4 yil olsa bile yetmiyor kendimi gelistiriyorum PDR mezunu tas catlasa 2-3 psikoloji dersi goren adam klinik psikolojl yuksek lisansi yapiyor. Boyle sistem olmaz olsun.

E

Ancak cahiller böyle konuşup durur farklı bölümden yüksek lisans yapanların daha kaliteli olduğu gerçeği de kesindir.

M

Tabii çünkü alan dışından gelen adam hiç emek vermiyor! Tezi de mahalle bakkalına yazdırıp havada kapıyor herhalde yüksek lisans diplomasını. Yoksa onu da mı bedava dağıtıyorlar? Kampanyası falan varsa söyleyin biz de yararlanalım. Bilimsel Hazırlıkla beraber 3 yıla uzuyor zaten alan dışından gelenin eğitimi. Arada kalan 1 yılın hesabını mı yapıyoruz? Neyse. Bu mevzu karşıt görüşlerle uzar, gider. Sonuç olarak yapılabilir kardeşim. Başarıya giden yolda alan dışı da mübah. Icin rahat olsun.

Ö

Bende alan dışı yapıyorum 1 sene hem yüksek lisans derslerine hemde lisans derslerine girdim ve hepsini geçtim zaten mantıklı biriyse uzama falan olmuyor çünkü dersler birbirine çok benzer çalışmaktan korkmuyorsan yapmaktan çekinme

M

Bilimsel hazırlık diye bir şey var, tam da bu dezavantajları ekarte etmek amacıyla yapılıyor. Zorluğu da kişinin kendi bileceği bir husus, yüksek lisans aşamasına gelmiş bir insan da bu alanda yeterli olup olmadığına ya da olamayacağına kendi karar verir zaten.

S