Aşkın kimyası nedir?

Aşkın kimyası nedir?
N
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
46
46 CEVAP

Bir gün bir psikoloğu dinlerken seyirciye aşkı sordu. Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız, nasıl bir değişlik oluyor sordu. Seyirci kalbin hızlı hızlı atmaya başlar, onu görünce heyecanlanırsın dedi. Psikolog aynı duygu bir köpekten korktuğunda olmuyor mu dedi. Ben şok, o sırada elimde olan aşkın evrelerini anlatan Ibn_i Hazm'ın kitabınıda okumayı bıraktım

V

aşkı kadınlar ve erkekler gözüyle görmek gerek sanırım bir araştırma da aşkın kadın ve erkekler inceleniyor beyinlerinden girdikleri makinada hem kadına hem erkeğe sevgilisinin resmini gösteriyorlar ikisinde farklı reaksiyonlar oluşuyor

N

kadınlar daha çok duygu anlar ondan etkileniyor ve daha fazla kan pompalıyor erkekler sevgilisinin farklı fiziksel resimlerinden etkilenip kan pompalıyor..

N

Iyi de erkek sadece sevgilisinin resminden etkilenip kan pompalamaz ki. Bu kapsamlı beylerde. FIZİK olayı var. O boyut hitap ediyorsa kimin resmi olursa olsun

Volkan Serbay 6 yıl

bu sevgililer hakkında yapılmış bir araştırma... Yoksa siz erkeklere ne bakıyorsunuz kadın olunca ... Lakin sevgilisinin çeşitli fiziksel resmi cazip geliyor

Nilüfer Tebke 6 yıl

Benim kendi görüşüm aşk şehvet duygusuna takılmış modern isimdir. Gecici bir şey buda. Kımyasi, yapısı, tanımlama terimleri hiç bilmem

Volkan Serbay 6 yıl

bana da öyle geliyor ama yine de aşka bunu pek yakıştıramıyorum bee susuyorum

Nilüfer Tebke 6 yıl

CO2

U

why

Nilüfer Tebke 6 yıl

Zehir:)

Uğur Köktaş 6 yıl

benden size H2O gelsin

Nilüfer Tebke 6 yıl

Bir bardak soğuk olanından mı:)

Uğur Köktaş 6 yıl

bardağı tam dolduranından

Nilüfer Tebke 6 yıl

Aşk sanat eserine benzer biriciktir kimyası da bence o

G

Aşkın kimyasını bilmem ama tabiatında bencillik vardır

Ö

Aşkın kimyası FİZİKTİR

D

yani

Nilüfer Tebke 6 yıl

Yani fizik

Doğan Kösem 6 yıl

Fiziği güzel olana kimya saygı duyar

Doğan Kösem 6 yıl

güzel kadın

Nilüfer Tebke 6 yıl

Ve güzel adam

Doğan Kösem 6 yıl

Araştırmaya göre, aşk, beyinde güven, inanç, haz duyma ve ödüllendirme fonksiyonlarını etkinleştiriyor. Aşık olanlarda oksitosin ve vazopressin maddeleri fazla salgılanıyor ve bu da karşıdaki kişiye olan bağlılığı artırıyor. Tek eşli kadın ya da erkeklerde daha çok oksitoksin salgılanıyor. Aşıkken depomin ve norepinefrin artıyor. Depomin motivasyon artışına, mutluluk, heyecan, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına neden oluyor. Norepinefrin de heyecan ve enerji düzeyini artırırken, uyku ve iştahı kaçırıyor.

A

evet bunu araştırdım aynı şeyi izlemiş olabiliriz

Nilüfer Tebke 6 yıl

birde uyuşturucu etki yapması çok ilginc

Nilüfer Tebke 6 yıl

Aynı şeyi izlemiş olabiliriz ya da yaşamış olabiliriz

Adem Rsn 6 yıl

hem izledik o halde hem yaşadık.. Ama önemli olan anlamak

Nilüfer Tebke 6 yıl

Evet, ama aşklar da hep anlamadan gelip geçiyor ... Herşeyi anladığın anda aşk arka kapıdan terk edip gidiyor ...

Adem Rsn 6 yıl

Psikologun biri aşk köpekliktir diyo

M

Sinir hücreleri arasında hedeflere uygun bağlantıları etkileyen uyarı maddelerinden sinir büyüme faktörü de (NGF) aşkın süresini biçiyor. Ellerin terlemesine ve heyecanın yükselmesine de neden olan NGF değeri tutkulu aşkın ilk zamanlarında yükseliyor. Araştırmada insanın doğası itibarıyla bu tutkuyu sürdüremediği ortaya çıkıyor ve arzunun şiddetiyle doğru orantılı artan NGF değeri en fazla 3 yıl sonra azalıyor.

A

Aşk, tutku düzeyinde sevme olayı. Olağan sevmeden kişinin duygularını yönetememesi durumu ile ayırt edilebilir.

Aşkın ve sevginin hormonlarla da ilgili olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin, annenin çocuğuna duyduğu karşılıksız, sonsuz sevginin kaynağı doğum sonrası salgılanan hormonlardır. Bu hormonlar yalnız kadınlarda(ve memeli hayvanların dişilerinde) bulunur ve yalnız doğum sonrası salgılanmaya başlar. Ancak aşk olarak tanımlanan ve karşı cinse duyulan tutkulu sevgide farklı hormonlar görev yapar. "Aşk hormonu" olarak tanımlanabilen tek bir hormon henüz bulunamasa da yapılan çalışmalarda bir deneğe aşık olduğu kişi gösterilince kanında mutluluk hormonu, cinsel istek hormonu, stres hormonu ve adrenalinin arttığı tespit edilmiştir. Aşk olgusunda birden çok hormonun rol oynadığı ve bu hormonların görsel, işitsel ya da psikolojik etkilerle salgılandığı öne sürülmüştür.

Bazı deneysel çalışmalarda PET (Position Emission Tomography) ve MRI (Magnetic Resistant Imaging) yardımıyla beyindeki aktif bölgeler gösterilerek Aşkın beyindeki merkezi gösterilmeye çalışılmıştır. Bulunan bazı verilerin olmasına karşılık hala tam olarak bir fikir bütünlüğüne varılamamıştır.

Beynin belli bölümleri, aşkın başlatılması, ilerletilip, doyuma ulaştırılmasında farklı derecelerde rol almaktadır. Beyin korteksi (dış yüzeyi) kişinin duygusal ve cinsel anlamda yaşadıklarından öğrendiklerini daha sonra kullanılmak üzere depolama işlevini görmektedir. Beynin frontal korteksi (beynin ön bölgesini örten beyin dış yüzeyi) kişiler arası ilişkiler, duygusal ve cinsel seçimlerde ve kişisel eğilimlerde görev alacak öğrenme işini üstlenmiştir. Bazal ganglion olarak adlandırılan “accumbens çekirdeği” bir ilişkiyi ya da cinsel işlevi başlatmada ve zevk alma işlevinde uyarıcı görev üstlenmektedir. Gene buraya komşu “striatum” bölgesi karşı cinse olan duygusal ya da cinsel çekimi izleyen dönemde yapılacak hareketleri kolaylaştırma, ilgiyi aktif eyleme dönüştürme konusunda ön plandadır. Duygusal yaşantılamada en büyük rolü üstlenen limbik sistem görerek, işiterek, koklayarak ve dokunarak bir takım hislerin edinilmesinde ve duygusal çekim hissetmede önemlidir. Daha önce öğrenilen bilgiler ve yeni edinilen izlenimlerin birleştirilmesi gene bu alanda gerçekleştirilmektedir. Hipotalamus ön çekirdeklerinde erkeklerden beklenen duygusal ve cinsel davranışlar yönetilir. Erkeklik hormonu “testesteron” ve dopamin adlı bir başka hormon bu sistemi aktive etmektedir. Hipotalamusun arka çekirdeklerinden kadına özgü cinsel ve duygusal yaşantılar yönlendirilmektedir. Bu sistem de kadınlık hormonu olan “östrojen” ve serotonin dediğimiz başka bir hormonca aktive edilir. Son olarak hipofiz bezi de beyinden çıkan yapılması uygun bulunan davranışların, hissedişlerin vücudun gerekli organlarına iletilmesini sağlar.

Testesteron, östrojen, melatonini uyaran hormon, tiroid bezi hormonları, progesteron ve prolaktin düzeylerinin artışı cinsel çekim ve eylemleri kuvvetlendirirken; serotonin, dopamin ve GABA denilen hormonların düzeylerindeki artışlar bu durumu azaltmaktadır.

İçinde büyüdüğümüz ailenin bize etkileri ve oluşan alışkanlıklarımız yanında toplum içinde karşılaştığımız bazı olumsuz, örseleyici durumlar da aşkın hissedilişi ve yaşantılanmasına yön vermektedir. Bunlar arasında ailenin aşırı baskıcı ve kısıtlayıcı yapısı, ailede kişinin kendi cinsiyetinden olan ebeveyni ile ilişkileri, onu örnek alabilme durumu, karşıt cinsiyetteki ebeveynin kişiye ve aynı cinsiyetteki ebeveyne olan yaklaşımı, daha önceleri yaşanılan çeşitli boyutlardaki fiziksel, duygusal ve en çok cinsel tacizler sayılabilir. Bu durumlarda kişilerde travma sonrası stres bozuklukları, dissosiyatif bozukluklar, depresyonlar ve kaygı bozuklukları oluşturup, sinir sistemimize ait hormonel dengeleri bozarak insanlarla etkileşimi dolayısı ile aşkın kimyasını olumsuz etkilemektedirler.

Yaşanılan bazı vücutsal sorunlar ve hastalıklar da kişilerle ilişkileri ve karşı cinsle ilişkileri olumsuz etkilemektedir. Kişide yaşın ilerlemesi eğer yetersizlik, pişmanlık ve değersizlik duygularını oluşturursa, kişi zamanında sağlam dostluklar, doyum sağlayıcı işler yapmışsa, kendisiyle barışık olduğundan ileri yaşlarda bile aşkı gençlik yıllarındaki kadar kuvvetli yaşayabilir.

Mevsimlerin etkisi de aşkın yaşanmasında önemlidir. Özellikle bahar ve yaz aylarında güneş ışınlarının insan hormonel sistemine etkileri aşkın daha yoğun hissedilmesine yol açar. Bahar ve yaz ayları tüm doğanın canlanıp, uyanmasına yol açtığı gibi duygusal bakış açımızı da zenginleştirip, cesaretlendirir. Melanosit denen vücuda renk veren hücreler, bu aylarda artar, bu da daha çok bu aylarda gerçekleşmektedir.[1]

ABD'li doktorların son araştırmaları gösteriyor ki aşk kimyasal bir durum ve dopamin, feniletilamin, oxytosin ve norepinephrine içeren bir hapla aşk hali yaratılması mümkün. 1999'dan beri aşkın kimyasını çözmek için uğraşan Emory Üniversitesi, aşkın kimyasını şöyle açıklıyor: "Dopamin, amfetaminin kimyasal bir kuzeni ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor".

Norepinephrine, adrenalin üretimini arttırarak ayaklarımızı yerden kesip kalp çarpıntısına neden oluyor. Beynin hipotalamus bölgesinde üretilen oxytosin ise bir insana şefkat duymamızı, onunla ilgilenmemizi sağlıyor. Bütün bunların sonunda da aşk hali ortaya çıkıyor.

Monash Üniversitesi uzmanları ise aşk ilacını ilk kez ortaya atanlardan. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Bölümü'nden Dr. Ali Yağız Üresin ise, "Dopamin coşku durumunda artar ama en çok da şizofrenide yükselir. Aşk ilacı yaratırken şizofreniye de neden olabilirsiniz" diyor.

Dopamin, vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Beyinde, dopamin reseptörlerini aktive ederek nörotransmiter olarak görev yapar. Dopamin, ayrıca, hipotalamustan da salgılanır ve kana karışarak nörohormon görevi yapar. Nörohormon olarak görevi hipofizin ön lobundan prolaktin salgılanmasını baskılamaktır.

Sempatik sinir sistemindeki etkileri dolayısıyla ilaç olarak; kalp atışlarını hızlandırmak ve kan basıncını yükseltmek için kullanılır. Kan-beyin omurilik sıvısı bariyerini geçemediği için merkezi sinir sitemini doğrudan etkileyemez. Parkinson hastalarında ve Dopa-Duyarlı distoni hastalarında, beyindeki dopamin miktarını artırmak için, dopamin sentezinde öncü molekül görevi üstlenebilen L-DOPA molekülü kullanılır, zira L-DOPA kan-beyin bariyerini aşabililir.[2]

A

Okuyan adamin hali baska vesselam

Cem Turkarslan 6 yıl

okuyan adamın hali buysa yaşayan adamın hali nasıldır ağabey

Adem Rsn 6 yıl

cok yasayan cok ceker, ne guzel okumayla isi bitirmissiniz, biz cok yasayanlardan akillisiniz masALlah.

Cem Turkarslan 6 yıl

Estağfurullah abi.. Senin gibi yaşama potansiyeline erişme imkanımız bile Yok bizim

Adem Rsn 6 yıl

süper teşekkür ederim

Nilüfer Tebke 6 yıl

Vücud DNA sini bir dahaki nesle en guvenli sekilde, kimin ile verecegine vucudun KIMYASAL yapisi uzerinden karar veriyor.

C

Aslında çok kutsal hatta mükemmel bir şey sanılır oysa gerçek şu ki yataktan sonra biten duygudur En Reeli Bu!

M

DNA yi gelecek nesil icin verdiysen eger saglam bir sekilde

IKINCI VAZIFEN- Türk istiklal ve cumhuriyetini :- )))) yok yok
DNA yi populasyon icinde mumkun oldugunca genis bir yelpazeye yaymakdir .
Buda bize hayvanlikdan kalan bir durtudur.

C

kimyasını bir fizik öğrencisi olarak bilemem yalnız bir fizik öğrencisi olarak teslanın dediği gibi nefret elektriğe dönüşmesi ne kadar büyükse aşkın fiziği de bir o kadar büyük ve bazı görüşlerce mümkündür

D

manuel derken arabadan anlamam pek

Doğuş Rashid 6 yıl

Yani kurguyu biz yaparsak

Adem Rsn 6 yıl

hocam çok karmaşık ve basit düşünün bir insan karşı tarafa aşık olduğu vakit hormonlarının harekete geçişini elektromanyetik enerjiye çevrildiğini düşünün kişi ile makine arası bağlantı evrensel deha teslanın bulduğu kablosuz olduğunu düşünün

Doğuş Rashid 6 yıl

tüm dünyayı aydınlatabiliriz

Doğuş Rashid 6 yıl

Peki biz bu kimyasal formülleri manuel olarak yaparsak aşık olur muyuz ?

A

Gecenlerde bir mekale okudum, konu sex bebekleri, japonyada bir firma bunlari uretiyor, ve alicilarina daha fazla sey yasatmak icinde, kisiye özel feromonlarla donatiyor yaziyordu mekalede
asiik ediyormu bilemem ama bir seyleri uyaran sunni kimya var

C

yani aşk ilacı çıkar yakinda

Nilüfer Tebke 6 yıl

HAni ispatim yok ama, cok eskiden simyacilar bile bununla cok ugrasmis, ve basaranlarin oldugu da yazar bir yerlerde tarihi öykuler bunlarla dolu

Cem Turkarslan 6 yıl

duyguların kimya ile deneysel düzene sokulması çok itici bence

Nilüfer Tebke 6 yıl

Neden ask acisi ceken adama bi hap versekde iyilesse iyi olmazmi? nesli tukenen bir tur degiliz, biri olmazsa digeri olur, hayvani durtulerle birisinin pesinde illa o olacak diye kosmanin bi geregi yok. Artik.

Cem Turkarslan 6 yıl

öyle bir adam var mı ki

Nilüfer Tebke 6 yıl

Hımmm herkesin kimyası farklı.. Doğru.. Kimya biraz ruh gibi birşey sanırım ..

A

Su

K

Testesteron

S

Aşık olduğumuzda vücudumuzda neler oluyor?
Çiçeği burnunda aşıkların çoğu zamanlarının yüzde 90'ını sevdikleri insanı düşünmekle geçiriyor. Bu onların kişisel beyanı. Beyinlerindeki milyarlarca sinir hücresinde kalp çarpıntıları uçuşuyor. Bu durumu Amerikalı antropolog Helen Fisher yaptığı bir klinik çalışmayla kanıtladı. Deneklerinin beyinlerindeki kan akışını gözlemleyen Fisher'in vardığı sonuç şu: Tutku ne kadar artarsa, beyinde heyecan ve keyif duygusunu salgılamaya yarayan hormonlar daha çok uyarılıyor ve aktif hale geliyor. Dopamin, noradrenalin ve phenylethylamin maddelerinin daha çok salgılanmasıyla ellerimiz daha çok terliyor, nefes alış-verişimiz hızlanıyor, tansiyonumuz ve nabzımız yükseliyor! Aşık olanların genellikle yemeden içmeden kesilmesi, uykusuzluk çekmesi gözden kaçmaz. İşte bütün bunların nedeni de aslında bu çok çalışan hormonlar. Onlar yüzünden hem hiperaktif hale geliyoruz, hem yemiyoruz içmiyoruz hem de uyku düzenimiz bozuluyor. İşte bu yüzden de ilişkimize daha bağımlı hale geliyoruz. Eğer söz konusu olan karşılıksız bir aşksa o zaman deyim yerindeyse 'junky'lere dönüyoruz. ''Buna hiç de şaşırmamak gerek'' diyor doktorlar. Çünkü halüsinasyona neden olan ilaçlar, beynimizde salgılanan 'phenylethylamin' maddesini de içeriyor!
Aşık olmak hasta olmak mı demek?
Bir anlamda evet! Ama bu, 'aşık olmayın'anlamına da gelmiyor elbette. Psikolog Helen Fisher'e göre aşk bir 'takıntılı olma' hali. Olayın temel ekseninde bu var. Kontrol edilmesi veya önüne geçilmesi çok zor. Aşık olanların partnerlerine karşı hissettikleri bu takıntılı durumun nedenini İtalya Pisa Üniversitesi'nden Psikiyatrist Donatella Marazziti de araştırmış. Marazziti, ruhsal dengeyi sağlayan serotonin hormonunun kandaki miktarını incelemiş. Çünkü serotonin miktarı düştüğünde vücutta baş aşağı gidiyor. Psikiyatristin vardığı sonuca göre aşık olanlarda serotonin miktarı normal değerin yüzde 40 altında. Zaten dengede olmayan ruh hali, bir de sevdiğinden yoksun kalırsa, iyice altüst oluyor. Depresyon, korku ve anksiyete ortaya çıkıyor... Marazziti bu durumu 'mikroparanoya' olarak yorumluyor!

Y

güzel teşekkür ederim

Nilüfer Tebke 6 yıl

Rica ederim

Yasmin SeCo 6 yıl

Yine mi(!)

B

derken ben yeni geldim daha önce soruldu mu?

Nilüfer Tebke 6 yıl

Apla Aşk. Meşk bizi bozar))) Burası bir tapınak)))

Barbaros Saltürk 6 yıl

nasil

Nilüfer Tebke 6 yıl

apla derken... Bozan bozulan bir şey yok beyefendi

Nilüfer Tebke 6 yıl

Neyse..! Espiriyi anlamadınız Selamlar

Barbaros Saltürk 6 yıl

Bol miktarda genetik ve genetiğin getirmiş olduğu cinsel dürtüler, eser miktarda zeka.

B

Nilüfer Tebke Agah Aydın çok güzel açıklar tavsiye ederim

A

peki teşekkür ederim

Nilüfer Tebke 6 yıl

Aşkın tek kimyası değil, tüm bölümleri:)

com-p2muhywi7znc0caevao8.jpg

U

HAhahahahahaha ogluna yazik ya

Cem Turkarslan 6 yıl

Dünya tersine döndü:)

Uğur Köktaş 6 yıl

Kani deli akıyor bazilarinin

Yasmin SeCo 6 yıl

askin kimyasinin olusmasi icın katalizör gerekli... Yok ise eger
ask da yalan, var biraz da sen oyalan olur! ( not: Katalizör kisiye ozeldir! Devreden cikar ise kimyada bozulur gider iyisi mi aski mantık ile selamlayalım

G

Ask ve mantik birlikte zor Gülhan

Y

neden mantiga yatana asik olamaz misin? Yasmin

Gülhan Çiğdem 6 yıl

Bence biri gelince diğeri devre dışı kalıyor

Yasmin SeCo 6 yıl

hayir buna katilmiyorum! Sen sende olana asik olursun :)) tamami ile mantik devrede

Gülhan Çiğdem 6 yıl

Aptal aşık kime denir peki

Yasmin SeCo 6 yıl

zaten aptal olana

Gülhan Çiğdem 6 yıl

Bilmiyorum

H

çok sevdiğim bir kelime bilmiyorum... Tesekkür ederim

Nilüfer Tebke 6 yıl

h2o :))

B

leyla ve mecnun, kerem ve aslı, ferhat ve şirin, mem u zin'den sonra o kimya yok oldu. Ve hiçbir insan tarafından üretilemedi ve salgılanmadı. Bence aslada olmayacak..

Ö

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=885004345013998&id=314483922066046&fref=gc&dti=1335713849781608&hc_location=ufi

Ö

içeriği acilmadi

Nilüfer Tebke 6 yıl

Bende açılıyor ama nette sorun olabilir. Bir dede ile ninenin tatlı bir muhabbeti vardı.

Özlem Kygs 6 yıl

acilmiyor Özlem Kygs

Gülhan Çiğdem 6 yıl

Hadi yaa sileyim o zaman

Özlem Kygs 6 yıl

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=885004345013998&id=314483922066046&fref=gc&dti=1335713849781608&hc_location=ufi

Özlem Kygs 6 yıl

Hocam 20 hormon aynı anda aynı miktarda beyni doldurur aşk işte bu 20 hormonun sana hissettirdiğini kısaca böyle

D

Aşkın kimyası bence gözlerin gülümsemesidir...

S

önce güler, sonra ağlar...

Gülhan Çiğdem 6 yıl

Aşk bunu hep yapar maalesef...)

Selami Yrdmcı 6 yıl

Aşkın gözyaşları

Özlem Kygs 6 yıl

Sevmenin kutsallığını yaşayıpda gözyaşı dökmekde güzeldir ki bunu düşünmem, sevmenin ne demek olduğunu bilmeyenlerle kıyaslamam üzerinedir. Onlar timsah misali gözyaşları dökerler...

Selami Yrdmcı 6 yıl

Allahini seversen sevmenin kutsalligi ne imis

Gülhan Çiğdem 6 yıl

belkide o erdemli kadına ulaşma sanatı

N

Belki de o yüce erdemini kadının erdemine indirme sanatı:))

U

anlam kayması yaşadim

Nilüfer Tebke 6 yıl

Co2+3*He( F+No)/0.4 dür. Kimyası dediniz...

E

Aşkito da aşkın felsefi yanı olmalı:))

Ö

aşkın kurucusu... Gören yok, tanıyan yok! Bir eline gecirseler

Gülhan Çiğdem 6 yıl

Aşkın felsefi yanı, elleri sıcak sudan soğuk suya değdirmemektir...)

S

O edebi yanı:))

Özlem Kygs 6 yıl

Edebi felsefe...)

Selami Yrdmcı 6 yıl

Şimdi oldu:)

Özlem Kygs 6 yıl

aşkın fazla kimya ie alakalı olduguna inanmıyorum.. Aşkı yaşayan bilir şevhet geçici heves heyecan gibi bedenle alakalı konularla karıştırılmamalıdır

M

elde etme dürtüsü barındırır elde edince yada beklenti dışında olunca biter gibi geliyor lakin sevgi sizin tabire uyar

Nilüfer Tebke 6 yıl

aşık olmayan bilmez aşk aklı baştan eder kulagı duymaz gözü görmez hiç bie arzu ve şehvet barundırmaz köle eder insanı aşık olmayan bilmez aşkı kalemde yazmaz

M

leyla aşkı sizinkisi ne leyla var... Ne mecnun yada aşkı bölerek konuşalım

Nilüfer Tebke 6 yıl

beklentisizlik aşk

Nilüfer Tebke 6 yıl

Nilüfer Tebke aynen katılıyorum.. Biraz yukardaki yorumları okudum çogu aşık olmamış ama aşkı yaşadıklarını geçici arzuların aşk oldugunu sanıyorlar birazda o nedenden gaza geldim yazdım

Mehmet Tekin 6 yıl

Cinselliktir

C

buda bir az şey oldu ama

Nilüfer Tebke 6 yıl

Yo gerçeği bu en temeli başlangıç noktası

Coşkun Özaltan 6 yıl

temelden yıkık yazık

Nilüfer Tebke 6 yıl

Cinsellik buralarda bir tabu olduğu için mi böyle diyosun

Coşkun Özaltan 6 yıl

sadece amaç olması çok çirkin

Nilüfer Tebke 6 yıl

Bir de duygular la alakalıdır "her duygu gelip gecicidir"

C

sizi deşifre etmiyorum lakin anlamda vermiyorum genel sordum ... Niye özelime yazılıyor anlamadım

N

Önce sabır sonra sevgi

M

düşünce sistemine. Göz zevkine. Ekonomik durumuna. Çekim gücüne göre. Aşık olunur. Heyecan ise. Bilinmeyene olur. Bilindikten sonra heyacan biter. Sevgi oluşmussa. Devamlılık arzeder.

F

Aşıksan yandin

A