Bende uyku apnesi çıktı burundan ve bademcikten küçük dilden ameliyat diyorlar

Arkadaşlar bende uyku apnesi cıktı burundan ve bademcikten küçük dilden ameliyat dediler.
Konu hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Ş
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
19
19 CEVAP

Banada uyku apnesi dediler ama bende sordum ameliyat olsam diye tavsiye etmediler başarılı olmuyor dediler sadece maske verecekler herhalde aramalarını bekliyorum size nerede teşhis koydu lar Dr mu ameliyat dedi acaba

A

Meram Egt. Araştırma hastanesi Nefes darlığı var burundan kemik egriligi üç kere yattım emra ve tomografi çekildi yarın sonuç alcamk. B.b. Dktr dedi

Şengül Bulat 3 yıl

O ayrı bir ameliyat kemik eğriliği varsa ondan ameliyat demistir

Arzu Maskar 3 yıl

doktor ablama da ameliyat dedi ancak yüzde elli faydası olur. Makina verecek evde uyurken takacak onunla yüzde 80 fayda olur o nedenle ameliyat tarafı değilim demiş. Bende yattım uyku ünitesine cevap bekliyorum. Varsa bir daha yatırıyorlar duruma göre eve makina veriyorlar.

Sandık Tatil 3 yıl

Ablama burnunda kıkırdak da eğrilik var dedi. Ameliyat olursan bu durum tekrar olursa birdaha ameliyat şansın yok demiş. Ameliyatı önermemış.

Sandık Tatil 3 yıl

Gecmis olsun

Saide Kızıldağ 3 yıl

Prof bana ameliyat cozum olmaz dedi ...

S

Banada öyle dediler

Arzu Maskar 3 yıl

Yine tekrarlarmis

S

İnsilün direnci çıktı şu an diyetteyim 6 kg verdim ideal kiloya ın diyor dr çok zor

Şengül Bulat 3 yıl

Evet ben de veremedim hasimatom var bel ve diz problemi hareketsizlik ... Dis aparatini arastirin ...

Saide Kızıldağ 3 yıl

Ben yıllardır uyku apnesi hastasıyım. Küçükdil, bademciklerin alınması vs. Gibi ameliyatla düzelme oranı çok düşükmüş. Kesin teşhis için uyku laboratuarında uyumanız gerekiyor. Vücudunuza takılacak aletlerle sabaha kadar kayit yapiliyor. Bu sekilde uyku apnesi olup olmadığınıza dair teşhis konuluyor.. Daha sonra verilecek maskenin ne kadar basınçla hava üflemesi gerektiğine dair tespit yapılıyor. Sonuç olarak CPAP CIHAZI denilen maske kullanmak gerekiyor .

Ş

Uyku laboratuvarında 3 kere yattım üçüncü ün sonucunu yarın sabah alınan cihazı ömür boyu mu kullanıcam

Şengül Bulat 3 yıl

Evet. Maalesef ömür boyu kullanmak gerekiyormuş.

Şaziye Harnupdalı 3 yıl

Geçmiş olsun makineyle yaşamak çok zor. Allah'ım yardımcımız olsun

Selime Karabaş 3 yıl

Şaziye hanım tam olarak belirtileri neler bu hastalığın, ve her uykudamı yaşıyorsunuz bu rahatsızlığı ?

Halide Üzal 3 yıl

Uyku alamamak yorgunluk en onemlisi de ayni odada ki kisilerin sizin horlamanizdan dolayi... Uyuyamamalari... Cok uyaniyorsunuz bilerek yada bilmeyerek

Saide Kızıldağ 3 yıl

Maskeyi kullanamadim ameliyati var iki yil sonra tekrarliyormus ama ameliyat olmak istiyorum dora hospital kesin cozum diyor deneyecegim

O

Bir tanidiga da iki yerden cozum degil demisler ... Ama iki yil belki rahatlarsiniz

Saide Kızıldağ 3 yıl

özel hastaneler para almak icin her şeye ameliyat diyor. Benim akrabam KBB Uzmanı idi. O ve başka doktorlar ameliyatın çözüm olmadığını söylediler. Kesin çözüm olsaydı, maske kullanmak yerine ben de ameliyatı tercih ederdim.

Şaziye Harnupdalı 3 yıl

Evet özeller hemen ameliyat olur diyorlar nben kesinlikle özel hastanelere güvenmem ticarethane gibi çalışıyor onlar

Arzu Maskar 3 yıl

Faydasini gorursem pylasirim insallah maskeyi kullanamiyorum ne YAZIKKI

Oya Keba 3 yıl

Gecmis olsun ne zaman olacaksiniz

Saide Kızıldağ 3 yıl

Bir bayan dis aparatinin da rahatlattigini yazmisti burdan

S

Yatmış pozisyonunda küçük dil büyükmüş nefes borusunu tıkıyormuş

Şengül Bulat 3 yıl

Benim de ayni sizin yuzde kac acaba benim 47

Saide Kızıldağ 3 yıl

2. Yatışta yeterli seviyeye ulaşmamış 3. Kez yattım yarın al can sonucu

Şengül Bulat 3 yıl

Gecmis olsun ... Cok zor vucut oksijensiz kaliyor

Saide Kızıldağ 3 yıl

Hafif uyku apnesi olanlara diş aparatı fayda edebiliyor. Ben 5 yıldır kullanıyorum diş aparatını. Ama bende ağır apne olduğu için pek fayda etmiyor. Tekrar test yaptırıp maske kullanmaya başlıyacağım.

Şaziye Harnupdalı 3 yıl

eşim bu ameliyatı oldu. Ciddi etkiliyordu uykuda. Cok tıkanıyordu ve ciddi boyutlarda olabiliyormus. Ameliyat başarılı geçti. Çok rahatladı

Y

Ne guuzel rahat uyumak gibisi yok

Saide Kızıldağ 3 yıl

Burundan mi oldu çok zor diyorlar korkuyorum

Şengül Bulat 3 yıl

ewet burundan. Esim kolay atlattı. 10 gün izin almıştı hatta bir haftada ise basladi

Ylmz Uzeir 3 yıl

Hem burun 'dan 1 ay arayla bademcik ve küçük dilden

Şengül Bulat 3 yıl

Ameliyat olan ve olacak dostlara şimdiden acil şifalar dilerim.

Şaziye Harnupdalı 3 yıl

Beni bağladılar uzaylı gibi ilk seferde ikincide maskeyle uyudum

A

Yuzde kac cikti benim 47 agir derecede

Saide Kızıldağ 3 yıl

Benimde öyle galiba solunum çok fazla durmuş

Arzu Maskar 3 yıl

Cok gecmis olsun

Saide Kızıldağ 3 yıl

Aynı benim de 1. De böyle 2. De buruna hava maskesi taktilar

Şengül Bulat 3 yıl

Tesekkurler

Arzu Maskar 3 yıl

Teşekkür ederim

Ş

Nasıl teşhis konuluyor uyku apnesine? Hiç bilgim yok.

E

Uyku merkezine gidip cihazsiz ve cihazla uyuyorsunuz sevuyeye gore cihazi ayarlayip oneriyorlar

Saide Kızıldağ 3 yıl

Devlet hastanelerinde mi

Emine Dabbakli 3 yıl

Bazi merkezlerde universite ozel devlette var mi bilmiyorum

Saide Kızıldağ 3 yıl

Horlama ve uyku apnesi, sıkça karşılaşılan bir sağlık problemi. özellikle horlamanın sadece uykuda yüksek ses çıkarmak olarak algılanması ise oldukça yanlış. Çünkü horlama ve uyku apnesi kişinin sağlığına getirdiği olumsuzluklar kadar sosyal hayatını da negatif yönde etkiliyor. özellikle ileri derecede sendromlarda horlama ve uyku apnesi sebebiyle kalitesiz bir uyku uyuyan kişi, ertesi gün uyuklama, vücudun yorgun olması, konsantrasyon bozukluğu ve dikkatsizlik gibi pek çok kötü durumla karşılaşabiliyor. Tüm bunların yanı sıra araba kullanan ve uyku apnesi olan kişiler trafikte uyuyakalarak trafik kazalarına sebep olabiliyor, kendinin ve başkalarının canını tehlikeye atabiliyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı horlama ve uyku apne sendromu tedavisinin ihmal edilmemesi gerektiğini dile getiren İzmir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kaan Akacun, "Bu sorunları yaşayan kişilerin daha sağlıklı bir hayat için KBB doktoruna gitmelerini öneriyoruz" dedi.
-Horlama nedir?
* Horlama, uykudayken üst solunum yollarında gelişen tıkanıklığa bağlı oluşan sestir. Bu ses soluk alma sırasındaki hava akımının yarattığı vibrasyondan kaynaklanır. Horlamada en önemli nokta "basit horlama" ile "Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu"nun ayrımının yapılabilmesidir.
-Horlamanın nedenleri nelerdir?
* Horlama; birçok faktöre bağlı olabilen bir rahatsızlık. Bu faktörlerin başında burunla ilgili problemler geliyor ama burun, horlamanın yüzde 10'undan sorumlu bir organ. Burunla ilgili problemlerin dışında horlama ve uyku apnesi ile ilgili olarak fazla kilo sorunu, küçük dil, yumuşak damak, dil kökü, çene ile boyun kemiğinin arasındaki ilişki, boyun çevresinde yağlanma, karın çevresinde yağlanma, santral sebepler (beyinle ilgili nedenler) sayılabilir. Ayrıca alkol, yorgunluk ve sırt üstü yatmak gibi faktörler de horlamaya sebep olabilir. Horlama önemli bir sorundur ama daha önemli olan uyku apnesidir.

EN AZ 10 SANİYE SÜRER
-Uyku apnesi nedir?
* Uyku apnesi, uyku sırasında en az 10 saniye boyunca ağızdan ve burundan hava giriş çıkışının durmasıdır. Uykuda hava giriş çıkışının durması ile vücut alarm durumuna geçer. Örneğin böbrek üstü bezinden adrenalin salgılanmaya başlar ve bu durum da tansiyon yükselmesine yol açar. Örneğin laboratuvarda uyuttuğumuz bir hastanın tansiyonunun 25'e çıktığını saptamıştık. Uyku apnesi ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık. Hastada koroner yetmezlik ya da yüksek tansiyon varsa uyku apnesi uykuda ölüm nedeni olabiliyor.
-Üstelik bu hastaların birçoğu 40 yaş üzerinde, eşlik eden sağlık sorunları da olan hastalar..
* Genellikle ama gençlerde de oldukça yaygın. Burada önemle üzerinde durmamız gereken uykuda meydana gelen ölümlerin önemli bir kısmının uyku apnesinden kaynaklandığıdır.
-Uyku apnesinin değişik şiddete olanları var mı?
* Uyku apnesi, uyku sırasında en az 10 saniye boyunca ağızdan ve burundan hava giriş çıkışının durmasıdır demiştik. Uyku sırasında hava giriş çıkışının durması, 0-15 arası bir sayıda gerçekleşiyorsa: Hafif apne 15-30 arası yaşanıyorsa: Orta apne, 30'un üzeri ağır apne olarak tanımlanır.
-Sağlıklı bir insanda da geçici nedenlerle uyku apnesi olur mu?
* Olabilir. Bir defa olur mesela. Burada önemli olan, apnenin gecede kaç defa olduğu ve oksijen miktarının ne kadar düştüğüdür. Tabii ki sağlıklı bir insan da alkol almıştır veya çok yorgundur, uyku apnesi olabilir.
-Uyku apnesi nasıl tedavi edilir?
* Kulak burun boğaz hekimleri olarak ilk önce hastanın burnunda nefes almanın önünde engel oluşturacak bir deformite olup olmadığına bakıyoruz ve varsa düzeltiyoruz. Ağır apne varsa CPAP dediğimiz cihazı veriyoruz.
CPAP cihazı verilmeden önce de hasta burun yönünden çok iyi değerlendirilmelidir çünkü CPAP, uykuda apne olmaması için gece boyunca hastaya burundan "sürekli pozitif hava yolu basıncı" vererek solunumu düzenliyor.
-Kimlere cerrahi yöntem uygulanır?
* Hastada uyku sırasında 0-15 arası apne görülüyorsa hasta ameliyattan fayda sağlar. Ama orta ve ileri derecede apne olan hastaları ameliyat etmiyoruz. Bu hastaların uyku sırasında CPAP cihazı kullanmaları gerekiyor.
-Uyku apnesi nasıl saptanır?
* Önce hastadan detaylı öykü alınır. Daha sonra bir gece uyku laboratuvarında tutulur. Uyku laboratuvarında hasta uyutulur ve tüm gece boyunca çeşitli monitörlerle vücut hareketlerinin kaydı tutulur. Sabah elde edilen verilere bakılarak, "Gece boyu kaç kez apne oldu? Oksijen seviyesi ne kadar düştü? Tansiyon değerleri neydi?" gibi parametrelere bakılır. Elde edilen sonuçlara ve uyku apnesinin derecesine göre hastaya ya CPAP cihazı verilir ya da ameliyat edilir.
-CPAP cihaza uyum sürecinde hastaya hekim olarak katkınız oluyor mu?
* CPAP çok konforlu bir cihaz değil ama hastanın hayati tehlikesini ortadan kaldırıyor. Hastanın uyku sırasında burundan sürekli bir maske takması gerekiyor. Çok kolay değil tabii ki ama alışıyorlar. Cihaz çok gürültülü değil, 40 desibel şiddetinde bir sesi var buzdolabına benzer. Ama kimi insan saat sesine bile tahammül edemez.
-CPAP kullanacak hastalar için cihaza özel basınç ayarlaması yapmanız gerekiyor değil mi? Bu cihazlar piyasadan alınıp kullanılabilecek cihazlar değil sanırım...
* Tabii ki. CPAP'a karar veriyorsak hasta bir gece daha kalıyor laboratuvarda ve hastanın ihtiyacı olan basınca göre cihazın ayarlaması yapılıyor.

SORUNA YÖNELİK CERRAHİ
-Uyku apnesinin ameliyatla tedavisi nasıl yapılıyor?
* Uyku apnesinin cerrahi tedavisinde bir dönem radyofrekans kullanıldı ama radyofrekansla ameliyat edilen hastaların bir süre sonra eski haline dönebildiği görüldü. Bu nedenle klasik ameliyatlar daha çok kullanılmaya başlandı. Cerrahide problem neredeyse ona yöneliyoruz. Burnun anatomik bozukluğu varsa önce burnu düzeltiyoruz. Küçük dil büyükse küçültüyoruz, yumuşak damak gevşekle geriyoruz. Bademcik büyükse alıyoruz. Dil kökü büyükse radyofrekans uyguluyoruz. Ayrıca dili asma ameliyatları ya da çene boyuna çok yakınsa çene yükseltme ameliyatları da uyku apnesinin tedavisinde yapılabilen ameliyatlar.
-Ameliyat sonrası nelere dikkat etmesi gerekiyor hastaların?
* 10 gün kadar ağrı devam edebiliyor ya da bazen kanama olabiliyor. Ama ilaç ve serumlarla hastaları bu dönemde rahatlatmak mümkün. Sıvı gıdalarla başlayıp katıya doğru giden bir diyet listemiz var. Hasta altıncı günden sonra normal diyete geri dönüyor.
- Tedavisi başarısını artırmak için hastalara düşen özel görevler var mı?
* Kişi varsa fazla kilolarını vermeli ve mutlaka spor yapıyor olmalı.
Hasta ideal kiloya gelmeden ameliyat etmek istemiyoruz açıkçası çünkü bu durumda ameliyattan netice almamız zorlaşıyor.

A

Çok teşekkürler güzel bir açıklamayı

Arzu Maskar 3 yıl

Annemde var bütün hastalıkları tedikliyor makinası var çok rahatladiyor annem kullaniyor

A

Onun bir nakinasi var aksam yatarken kullaniyorsunuz kiraliyorsunuz olene kadar sonra aldiginiz yere veriyorsunuz doktora gidin

E

eger hasta orta ve yüksek apnesi varsa zaten ameliyat edilemiyor. Cihaz takmak zorunda kalıyor. hanımefendininki düşük apne ameliyat denilmiş.

Ali Karaalp 3 yıl

Benim derecesini bilmeden demisti kbb prof cozum olmaz diye

Saide Kızıldağ 3 yıl

Tek bir hastalık değil. Her şeye iyi gelebiliyor. Tabi her bünye ayrı...
Aynı zamanda ve herkeste aynı değil....

A

Uyku apsesi için yazdım.
Fayda gören var.

A

özellikle salpin çörek otu yağı kullanın
Akşam uyurken
Hem bir Çay kaşığı için hemde burnunuza damlatın
Mutlaka uygulayın sonuç şahane

I

Aynen bende de var

S

Uyku apedisi hangi hastanede takip edildi, bir türlü randevu alamıyorum

N

Uyku merkezi olan hastanelerde... Gogus hastaliklari kulakburun bogaz ve noroloji takip edebiliyor

S