Çocukları olmayan bir çiftin erkek ölünce karısı kocasının mülkünü üzerine alabilir mi?

Hatice Öklük
H
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
10
10 CEVAP

Öldürmeyi mi planliyorsunuz?

Oğuzhan Hasretim
O

Üst soy varsa 1/2 sağ kalan eşin olur.

Oğuzhan Hasretim
O

üst soy olarak erkeğin kardeşleri ve ölen kardeşin çocukları mı oluyor

Hatice Öklük
H

Ana baba ana babanın çocukları vs vs gidiyor

Oğuzhan Hasretim
O

ana baba ölmüş

Hatice Öklük
H

Ayrıca bkz: TMKm. 497/5

Metehan Glç 1 yıl

çok teşekkür ederim

Hatice Öklük
H

Alabilir

Murat Kenarlı
M

Aslında bu cok saçma gibi geliyor.
Kısa süren evlilikler için tamam diyecek bir şey yok ama sen otur 20-30 yıl birlikte ;yap, et, borçlan, kemeri sık, yeme içme ev al sonra kocanın kardeşlerine pay ver
Bu haksızlık

Mari Kemancı
M

Maria sizin ülkede Nasıl peki bu şekilde değil mi

Sabuhi Tenekecioğlu 1 yıl

Inanmak isterdim ki bu soruyu sadece ismim Mari olduğün dan sormadıniz. BenT. C. vatandaşıyım .

Mari Kemancı 1 yıl

Ama ki: A.B. Yasaları bilmediğınizden farz edelim, söyleyeceyım şu: Türkiyedeki kadınlar devlet koruduğu için erkeğe eşitlik HAK edemez!

Mari Kemancı 1 yıl

Nedeni sorarsanız, 18 yaş dolduruldu zaman REŞIT yaşı kabuledildi yaş;A. B. ayırim yapmadan kadın erkek babanın sigortasından çıkarılır. Bu deme ki kadın olsa erkek olsa çalışmak zorunda. Kadın dül kalınca eşinin maaşı almaz. Hele kız 18 yaşından büyükse (okumadı sürece) babadan kalan maaşı alması konusu bile değil.

Mari Kemancı 1 yıl

Evet tahmin ettiğiniz gibi isminizin yabancı olmasından mütevellit sorumu o şekilde yönelttim hayır aksine tüm ülkelerin yasalarını çat pat biliyorum çünkü hukukçuyum şimdi bahsettiğiniz ab denin anayasasıyla Türkiye'nin kini kıyasladıgımızda dağlar kadar fark var! Öncelikle kadın erkek eşitliği herzaman vurgulanması gereken bir konudur halbu ki siz doğru birşey olmadığını savunuyorsunuz biraz şaşırtıcı, çocuk reşit olana kadar anne baba ona bakmakla yükümlüdür aile kanunumuzda açıkça ifade edildiği üzre reşit olana kadar eşler ayrılmışlarsa şayet iştirak nafakası bağlanır reşit olunca bu kalkar eğitimi devam ediyorsa yardım nafakasına dönüşür. Eşin vefat etmesiyle dul kalan eş hem eşinden eğer babası emekliyse ve vefat etmişse ayrıyetten babasında da alabilir bizim kanunlarımız bence gayet normal ab kanunlarına baktığımda bu hakları göremiyorum

Sabuhi Tenekecioğlu 1 yıl

Buna mani için evlilik sözleşmesi yapılabilinir mi?

Zarif Koç
Z

ölen erkeğin kardeşleri varsa onlara kalır. Annesine babasına kalır. Ve size kalır. Hepiniz arasında eşit paylaştırılır.

Tuğrul Gökpunar
T