Yapı Kredi bankasının internet bankacılığından hesabım ele geçirilmiş ve para çekilmiş yardım

Merhaba;
Yapı kredi bankası internet bankacılığı hesabım ele geçirilip hesabımdan QR kodu ile para çekilmiş. Bankaya bana ait olmayan işlem dilekçesi verdim. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Banka parayı ödemeyi reddediyor.
Çalıştığım işyerinde aynı yöntemle mağdur olan çok sayıda kişi var. Ancak iki kişiye parası iade edildi. Ne yapabilirim
Teşekkürler.

Ahmet Ilkkutlu
A
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
4
4 CEVAP

Dolandiricilarin tespiti icin Savciliga dilekce verin. Sonra bir muddet bankayi sıkıştırın, telefon mail vs paranizi isteyin. Baktiniz vermiyorlar bankaya karsi dava acmaniz gerekebilir.

Zeynep Yurtören
Z

Savcılığa dilekçeyi verdim. Bankaya yazılı dilekçe verdim. Ret cevabı gelince, tekrar incelenmesi talebi ile ikinci dilekçeyi verdim. Ona da ret cevabı geldi. Mail attım ona da ret cevabı geldi. Bimer ve Cimere yazdım. İlk fırsatta üçüncü kez dilekçe vereceğim.

Ahmet Ilkkutlu 1 yıl

Bu aralar bu moda. Banka sizin talebinizi de qr koduyla işlem yapılmasına rağmen, internet bankacılığından işlem yapılmış diye mi reddetti? Ne kadar bir tutar çekilmiş?

Derya Yurtgez 1 yıl

2100 TL çekilmiş. Bilgilerinizi paylaşmışsınız gerekçesiyle reddediyor.

Ahmet Ilkkutlu 1 yıl

Merhaba bende bu konuda mağdurum ve çok insan var bu forumda bizimle irtibata geçip mağduriyetimizi giderecek girişimci avukat çıkarsa mağdurların hepsini nin adına avukatlık yaparsa iyi olur

Murat Ozyayla
M

Benim bildiğim iki kişiye geri iade ettiler parasını. Emsal teşkil edebilir

Ahmet Ilkkutlu 1 yıl

QR kod ile para çekilebilmesi için sizin internet bankacılığı şifreniz o ele geçirmeleri gerekir. Bunun içinde kart bilgileri & kişisel bilgiler yada cep telefonunuza gelen SMS bilgisine ihtiyacları var. Herhangi biri olmadan giriş olmaz. Bu kişisel bilgilerin güvenliği ve sorumluluğu tamamen size aittir bu sebepten banka karşılamaz.
Bankanın karşıladığı durumlar kart bilgilerinin kopyalanması ve 3D Security sistemi kullanılmadan e-alışveriş ile yapılan işlemlerdir.

Ülfet Karalı
Ü

Tıpkı banka gibi cevap verdiniz QR kodunun nasıl kullanıldığını biliyorum. Ama bu saydıklarınızın hiçbiri olmadı. Benim haklı olduğumu düşündüğüm tek nokta zaten akıllı SMS gelmemiş olması. Ancak banka gönderildiğini ve bunun operatörden teyit edilebileceğini söylüyor. Operatör de bunun için savcılık kararı istiyor. Zaten bu yöntemle mağdur olan Ülke çapında çok sayıda insan var. Yeni bir dolandırıcılık yöntemi. Belki bizim de hatalı işlemlerimiz olabilir ancak burda söz konusu durum bankanın bizim bilgi güvenliğimizi sağlayamamış olmasıdır.

Ahmet Ilkkutlu 1 yıl

Ayrıca belirttiğim gibi aynı yöntemle mağdur olan iki arkadaşıma iade yapıldı. Üstelik vermiş oldukları dilekçelere bana gelen cevap noktası ve virgülüne kadar aynı olmasına rağmen.

Ahmet Ilkkutlu 1 yıl

Mağduriyetinizi çok çok iyi anlıyorum ülke çapında çok fazla var -ki babam dolandırıcılık mağduru- ama bankalar bu konuda çok nettir arkadaşlarınızda farklı detaylar olabilir bu sebepten karşılanmıştır. İnternet bankacılığı boyutu işleri çok farklı alana getirir çünkü banka doğrulama icin SMS gönderiyor SMS gelmese bile pim kodu tanımlanıyor o şekilde giriş yapılmış olabilir ( yanı sizin bilgileriniz ile giriş yapılmış olabilir giriş doğrulaması SMS ile değil pin ile olsun şeklinde seçilmiştir )

Ülfet Karalı 1 yıl

Size de geçmiş olsun. Bu konularda teknik bilgim fazla olmadığı için yorum yapamayacağım. Sadece akıllı SMS gelmeden farklı bir cihazdan girilemiyor diye biliyorum. O yüzden birşey çıkar mı diye bir danışmak istedim. Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Ahmet Ilkkutlu 1 yıl

Giriş yapılabiliyor. Hatta farklı bir telefondan giriş yapıldığında sanki ilk kez giriyormuş gibi uygulamalar size seçenekler sunuyor. Bir banka çalışanı olarak çok umutlanmayın derim maalesef ki yüzde 99 karşılanmıyor bu durumda.

Ülfet Karalı 1 yıl

Bir şöyle bir yol izleyebilirsiniz savcılığa suç duyurusunda bulunup o ATM den kamera kayıtları alınıp suçludan zararı karşılatma yoluna gidebilirsiniz.

Ülfet Karalı
Ü

Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Ancak bu kadar şey bilen birisi Atm'ye elini kolunu sallayarak geleceğini sanmıyorum.

Ahmet Ilkkutlu 1 yıl

Ahmet Ilkkutlu çekmesi icin mecburen ATM kullanacak en basitinden kullandığı cihazdan kişinin kim olduğuna bile ulaşılabiliyor

Ülfet Karalı 1 yıl

ATM kullanılmış tabi. Atm numarası paranın çekildiği saat hepsi belli. Savcılığa bunun için tekrar başvuru yapmama gerek var mı, yoksa ilk başvuru sonucu inceleme yapılır mı??

Ahmet Ilkkutlu 1 yıl

Yazmış olduğunuz dilekçeye belirtmismiydiniz yada ifadeye? Ayrıca bankada doldurduğunuz harcama itiraz formunun nüshasını da verin. Savcılıktan aldığınız belgeleri de bankaya iletin. Umarım ulaşırsınız. Biz yapıkredi bankasında şube personelinin yardımıyla atm detayından parayı çeken kişinin bilgilerine ulaşıp bankadan aldığımız müşteri bilgilerini savcılığa verdik o kişi üzerinden işlemler devam etti ve Zararımızı karşılattik

Ülfet Karalı 1 yıl

Açıkçası ben hesabımı ele geçirilmesinden dolayı bankanın açığı olduğunu düşünerek suçu bankaya yıkmaya çalıştım. Ancak savcının söylemiyle yazılan ifade tutanağında parayı çeken kişi suçlandı. Yani sizin dediğiniz olmuş bu durumda.

Ahmet Ilkkutlu 1 yıl