El hazret ya da El azif isminde bir arabın yazdığı mistik büyü kitabı hakkında yazı

Gerçek bir büyü kitabı, arabın kitabı, ölülerin çağrı kitabı, ölü isimlerin kitabı, çıldırtan kitap gibi birçok isim takılmış olan mistik bir kitap. Yazarının adı el hazret ya da el azif. Şamlı bir arap kendisi. Bazılarına göre hiç var olmadığı, birileri tarafından insanları korkutmak için uydurulduğu ; bazılarına göre ise var olduğu fakat yerini kimsenin bilmediği bir kitap. Yedi cilt ve 900 sayfanın üzerinde olduğu söyleniyor. M.s. 700 yılında şam'da yazıldığı biliniyor.

Yazar el hazret: İskenderiye'den pencap'a kadar dolaşan. Çok okuyan. Onlarca dil konuşup öğrencilerine gezip dolaştığı yerleri anlatan. Metodları heredot'u hatta bruno'yu anımsatan bir kişidir.. Nostrodamus'un ünlü "yüzlükler" inin ilk iki dörtlüğünde anlattığı metodunun kaynağı uzmanlara göre necronomicon'dan alınmıştır. Kısacası necronomicon geleceği görmenin yollarını da anlatıyor. Belki bu sayede nostradamus geleceği görebilmiştir. El hazet'e "çılgın arap" da denirmiş bunun nedeni onun geleceği görmesi ve artık yaşadığı çağa uyum sağlayamaması gösteriliyor. Yunanlı platonist filozof proclus (ms 410-485) , astronomi, felsefe, matematik, metafizik uzmanıydı ve kullandığı büyü yöntemleriyle heketa adlı mitolojik tanrıyı görebildiğini yazıyordu. Proclus eski mısır ve kalde gizem öğretilerinden yararlanmıştı ve proclus'un yazılarının tamamen el hazret'in eline geçtiği ve necronomicon'da bunları da yazdığı söylenmekte. İşin ilginç yanı hiçbir arap kaynağında necronomicon adı geçmiyor. Araştırmacı tarihçi idris şah kitabı hindistan'da deobound mısır el azhar ve mekke'de kitabı araştırmış fakat başarılı olamamış.

1487 tarihli latince bir belgede dominikan rahip olaus wormius imzasıyla engizisyonun ölümcül ismi kara papaz torquenmada'nın ispanyol yahudilerine zulmederken;necronomicon'u ele geçirdiği ve italyanca'ya çevirttiği belirtiliyor. Wormius'a göre kitap son derece tehlikeli ve okuyan insanı etkisi altına alıyor. İçindeki bazı bölümlerin de tevrat'ın yaradılış bölümü'ndeki gizli şifreli bölümlerin açıklamaların bulunduğu ve bunları anlamanın sonucunda da insanı çıldırtacağı belirtiliyor. Wormius, kitbın bir kopyasıonı ele geçirmiş olmalı ki spanheim başrahibi johann trithein'a yollamış.
wormius kitap hakkında şöyle diyor "çeviriyi yaktım, bu tanrı'ya küfürdü, gerçekler çok fazla ortaya çıkıyordu insanlar buna hazır değiller daha çok zaman gerekiyor..." ama başka kaynaklar kitabın yok olmayıp vatikan'a yollandığını yazıyor. 1586'da wormius'a ait kopya prag'da ortaya çıktı. Ünlü ingiliz majisyeni ve büyücüsü dr. John dee ve asistanı edward kelly bu kez necronomicon'u ele geçirdiler. Söylendiğine göre kelly ve dee "necronomancy" denen ölüleri kaldırma ayinlerine o zaman başladılar. Ama bir bomba daha vardı kitabta simya yoluyla altın yapma yöntemleri de yazıyordu. Dr. Dee necronomicon'u ingilizce'ye çevirip manchester'de christ's college'e bıraktı. Sonra büyük kolleksiyoncu. Elias ashmole eliyle oxford'da bodleian library'de yer aldı. Şu anda british museum'da necronomicon'un bir kopyasının bulunduğu kayıtlarında yer alıyor.
peki bu kitabın içinde neler var? Tufan öncesiyle ilgili inanılmaz gerçekler var. El hazret kaybolmuş geçmişin içyüzünü anlatırken, tevrat'taki "yaradılış" bölümüyle, mitolojik kaynaklar arasında kesin benzerlikler vardır. Tevrat bunları gizlemekte, bugüne kadar yapılan çeviriler aslında kutsal kitabtan çok farklıdır. Geniş ayrıntılarla geçmişin ve dinlerin kaynağının içtüzü ve planlanması anlatılıyor. İnsan ırkı, düğnyadan önce başka bir yerde idi. Buna başka kürelerden gelme deniyor. Neo-platonist inançlara göre anlatılan dünya benzeri yıldızlarda kendilerine özgü yaşam formları bulunmaktadır. Bu yaşam biçimleri kozmik hiyerarşinin evrim çizgisiyle belirlenir. özel zamanların belirlenmesiyle ve özel semboller kullanılarak, eskilerle ilişki kurulabilir ve onlardan istenilen kozmik bilgiler alınabilir, o zaman geçmişe ve geleceğe hakim olmak mümkündür ama bu tehlikeli bir yoldur çünkü insan taşıyabileceği bilgiyi edinebilmeli ve bunun farkında xn--olmaldr-vfbb. Ve halk bunları bilmemelidir. Dünyayı zaman zaman pozitif zaman zaman negatif güç alanları etkisi altına almaktadır. Bu güç alanı bilinçlidir ve şeytan tanımı aslında bu negatif güç alanı ile ilgilidir. Fakat bu güç alanını besleyen gene insandır. İnsan ırkını bu gezegende dölleyen güçler bizleri sürekli olarak gözlemektedir. Eğer onların planını temelden bozacak bir eyleme giriştiğimiz anda, müdahale edeceklerdir ve bu müdahale eskilerin eskisi denen akılalmaz bir güç boyutunda gerçekleşecektir.

necronomicon'un bilinen kopyaları kayıp görünüyor. Bazı kaynaklar adolf hitler'in okkült ilgisi sonucunda kitabın bir kopyasını ele geçirdiğini belirtiyorlar ama sonrası bilinen bir şey fühler'in sonu efsaneye göre necronomicon'dan yararlanmışa benzemiyor. Dee'nin bodlein müzesindeki çevirisi 1934'den sonra yok oldu. Belkide hitler'e giden kopya oydu. British museum önceleri çalınmalardan söz ediyordu ama bunun doğru olmadığı anlaşıldı wormius baskısı oradaydı ama nedense kataloglardan silindi ve yeraltı depolarına kaldırıldı. Hatta bir iddiaya göre değerli eşyalar klasmanına alınarak 1940'larda kraliyet mücevherleriyle beraber galler'de özel bir şatoya saklanmıştı. Sonra tüm dünya kitaplıkları necronomicon ile ilgili kaynakları ve belki de kopyaları saklamak için söz birliği ettiler. Necronomicon'un çıldırtması sanıldığı gibi değil bildiğimiz inandığımız herşeyi reddetmesi ve gerçeklerin çok farklı ve belki de çok acımasız olması yüzünden okuyanlar şoka giriyor.
Alıntı: Sirine Sirin

com-4aamoz8ki3c6n8vgregs.jpg
G
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
23
23 CEVAP

Fala inanma falsız da kalma iyi roman yada film olur

M

Özlem Taştan al bi tane. Kaynana görümce kim varsa basiretini bağla

G

Beraber alalım. Okunmuş pirinç işine girelim para var bu işte

Gören Dardağan 2 yıl

Hangi büyüden başlayalım mesalla ayna büyüsü var....

S

Neyse ya ben sustum siz korktunuz Ama Hz Süleyman tahtının üzerindeki isimler .... Gizli ilimlerin derinlerine yolculuklar çok fazla ama bedelini ödeyebilecek gücü kendinde bulacak kaç kişi?

S

Ben

Gören Dardağan 2 yıl

tavsiye etmem !!!

Sirine Serter 2 yıl

Ben hiç bir şey bilmiyorum....

Sirine Serter 2 yıl

Rüyalar gerçek. Ben bir rüya gördüm ve gördüğüm bayanı bulup anlattım. Benle aynı gece aynı rüyayı gören 9 arkadaş yan yana geldik. Rüyamı yorumlayan arkadaş ilim bende renkler sizde görevler ve anlamlar bulunmakta değerini biliniz demişti..... Her birimiz rüyamızda tek farklı olan bir ayrıntıyı kullanmışız.

Sirine Serter 2 yıl

hımmmmmmmmmm

Sirine Serter 2 yıl

Kaynana yok görümce yok. Ne yapacaksın?

G

Benden mi başlayacaksın?

Sirine Serter 2 yıl

Iki espiri yaptık diye umarım hemen uyuz olmamışsındır

Gören Dardağan 2 yıl

Ben mi asla ya sizleri seviyorum ben

Sirine Serter 2 yıl

söylerim ama şimdi değil. Öyle yaşadığınız muhitteki kişiler değil. Hani derler ya şurada hoca var onlar değil bu işin piri....

Sirine Serter 2 yıl

dr da ince bi versiyonunu buldum aldim, tabi orjinali kayip diyorlar ama kayip olmasa n olur yani, burda buyuye inanan mi var, olsa deniicek misininiz yanii, masal masal masal ...

B

Büyüye inan var demiyoruz. Büyünün olduğu bir gerçektir. Bu tarihin tozlu raflarından günümüze kadar ulaşıyor....

S

Iki yıl önce baya merak ettim bu kitabı fakat kitabın gerçekten var olduğuna dair bir iz yok

A

Evet nedir ne değildir diye merak ettim

Abuzer Günler 2 yıl

Yani ozamanlar ogrenciydim ve boş zamanım çoktu

Abuzer Günler 2 yıl

gerceklik gorecelidir, bana gore piskolojik bozukluktur, bilim buyuyu reddeder, buyuye inaniyorsan bilime inanmayacaksin bu durumda .

B

Bilim materyalizme dayalıdır, gerçek dediklerinin gerçekliğini duyu organlarınla teyit edersin, senin gerçekliğini de beynin algısı yönetir. Bizim algımız bu evreni tamamıyla algılayamaz. Bu yüzden bilimin görmezden geldiği kısımlar vardır. Bu da benim fikirim. Materyalizm metafiziği reddeder.

Arda Satilmis 2 yıl

Ölülerle dirilerin arasında berzah(engel) var. Kitaplar bu engeli kaldıramaz

A

Böyle bir kitap yok üstüne ne kadar konusursak konuşalım tarihte böyle şahıs bile yaşamış değil

A

Ay bayılırım boyle fantastik yazılara...

R

Ya varsa gibi bir varsayım bizi bir yere götürmez. Bu kitap ne zaman sözü geçse işte vardı sonra kayboldu yada şuanda saklanıyor gibi saçma iddialar sunuluyor. Yani bu tartışmanın sonu yok

A

Komik bi espri yaptınız herhalde

A

Kitap yok ki kopyaları olsun. Ortaya atılan ve yalan olan okadar çok şey var ki. Mesela herseyin arkasında Yahudilerin olduğu

A

Vaktinde bazı cizvit papazlarinin elini güçlendirmek ve korkutma amaçlı ortaya attıkları bir iddia

Abuzer Günler 2 yıl

Arapların içinde ünlü bir büyücü veya falcı olabilir. Hitap gücü ilede kendine taraftar topluyordu ve bir şekilde insanları kendine inandırıyordu. Bahsedildigine göre Islamin yayıldığı zamanlarda yaşamış. Kim bilir belki islama aykırı ve sapkın denilerek tekfir edildi ve arkada bıraktığı kitabı yok edildi, yasaklandı.

M

Kitap Lovecraft'ın engin kurgusal uydurma gücünün eseridir. Uzatmadan birkaç nokta belirteyim; kitabı Abdul el-Hazred adlı bir Arabın yazdığını söyler ilk bulgu burada zira Abdul isminde yer alan -ul eki yani el- eki ardından el-Hazred gibi bir el- eki daha gelmez (The the book gibi) . El-Azif ise Arapça A Z F (azefe) kökünden gelen fısıldayan gibi bir manaya gelen bir türetmedir. Naif bir oryantalizm ile konulmuş bir isimdir. Kurgunun mit haline gelene dek güçlenmesi ayrı bir hayranlık konusu tabi.

O

Çok haklısınız.

Yusuf Haciahmetoglu 2 yıl

Lovecraft yaşasa kendisiyle gurur duyardı... Ne kitapmış arkadaş.

E

Mitos ölümünden sonra çok tatlı patladı. Sağlığında Weird Tales vs gibi birkaç magazinde yayınlanıp bir iki kitapta bölüm olan, muhtelif kısa kitap ekleri olarak basılan koca bir kurgu evren şimdi insanların cult haline getirdiği neo paganist bir inanışa dönüştü. Muazzam.

Onur Krbulut 2 yıl

Tamamen hayali bir kitaptır. onur beyin belirttiği gibi, Lovecraft'ın öykülerinde kullanılmıştır.

L

Dünyayı zaman zaman pozitif zaman zaman negatif güç alanları etkisi altına almaktadır. Bu güç alanı bilinçlidir ve şeytan tanımı aslında bu negatif güç alanı ile ilgilidir. Fakat bu güç alanını besleyen gene insandır. Asıl şeytanı insan içinde biriktirir diye boşuna dememişler.

A

Büyük gerçekler standart kafadaki yönetilmeye dayalı toplumları şoke eder, sistemin dengesini bozar. Bu yüzden büyük farkındalık sağlayan felsefi akımlar toplumlarca kabul edilemez. Bu kitap var olduysa üst tabaka yöneten sınıf büyük ihtimalle bunun üstünü kapatmaya, standart insanlardan saklamaya çalıştı.

A

büyüsünü bilmem de çok karizmatik bir görüntüsü var. Metrobüste açıp okuyasım geldi. İçinde ne yazdığı önemli değil

E

Türkçe büyü kitapları daha enteresan

C