Engelli biriyim noter işlemlerinde 2 şahit istiyorlar cahil biri gibi muamele ediyorlar hukuken ne yapabilirim?

Merhabalar:
ben görme engelli bir vatandaşım. Zaman zaman noterde işlerim oluyor. Noter her seferinde benden iki şahit istiyor. Üniversite mezunu olmama rağmen ve bana okuma yazma bilmiyor muamelesi gösteriyorlar. Ben artık bu durumdan İnanın çok rahatsız oldum. Her seferinde iki Şahit götürmekten nefret ettim. Tapuda, bankada böyle SORUNLAR yaşamıyorum. Ancak notere gittiğim zaman beni ikinci sınıf vatandaş yerine sokuyorlar. Kendilerini garantiye almak için; Beni okuma yazma bilmeyen, cahil bir insan muamelesi gösteriyorlar. Onlara yazı yazabileceğimi söylüyorum. Her notere gidişimde onurumun kırıldığını hissediyorum. Artık hukuki yollara başvurmak istiyorum. Ne yapabilirim? Çözüm önerilerinizi bekler, saygılar sunarım…

U
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
5
5 CEVAP

Noterler Birliğine durumu bir dilekçe ile iletmenizi tavsiye ederim

U

Bunu her noter mi yapıyor?

Z

Her Noterin yapıp yapmadığını bilmiyorum ancak benim her notere Erişmende çokta mümkün olmayabiliyor.

Uğur Kesdi 6 yıl

Başka notere gidin

S

Türk Borçlar Kanunu
c. İmza
MADDE 15- İmzanın, borç altına girenin el yazısıyla atılması zorunludur. Güvenli elektronik imza da, el yazısıyla atılmış imzanın bütün hukuki sonuçlarını doğurur.
Görme engelliler talep ederlerse işlemlerinde tanık istenir. İşlemin tanıkla yapılması konusunda talepte bulunmazlarsa, tanık getirmesi istenmez, işleme imza atması ve adını soyadını ve işlemin içeriğini biliyorum şeklinde el ile yazması yeterlidir.

U

Noter bu maddeyi kabul etmiyor. Noterler kanunda böyle bir madde olmadığını söylüyor.

Uğur Kesdi 6 yıl

Noter kendini garantiye aldığını düşünüyor takdir yetkisi kendinde olduğundan bunu uygulamıyor

Ugur Beşli 6 yıl

Sorun da işte burada başlıyor. Onlar kendilerini garantiye alırken, ben ve benim gibi insanları mağdur ediyorlar.

Uğur Kesdi 6 yıl

Uyarınızı yapın noterler birliğine şikayet edin size başka yol bırakmıyorlar...

Ugur Beşli 6 yıl

Notere bu maddeyi Hatırlatın lütfen ayrıca siz onurunuzun kırıldığını düşünmekte pektabii haklısınız ancak memleketimizde kardeşler bile birbirinin kuyusunu kazmakta olduklarından umumi durum düşünülünce malesef usulen böyle yapılıyor herşey en kısa zamanda dilediğiniz gibi olur umarım saygılar...

U

Annem 65 yaş üsttü olduğundan hastaneden rapor aldık. Semtimizdeki noter raporu kabul etmedi. Süresi geçtiğinden yeniden rapor çıkarıp başka notere gittik. Kabul etti. Maalesef noterler bu tip sıkıntı çıkarabiliyorlar.

Zarif Koç 6 yıl

65 yaş üstü olan herkesin rapor alması gerekmemektedir ancak toplumda malesef böyle bir algı oluşmuştur tapu memurları veya noterler kişinin durumundan şühe ederler ise rapor istenir yoksa 65 yaş olanların rapor alması şartı yoktur saygılar...

Ugur Beşli 6 yıl

Kendi El yazımla yazdığım halde genede şahit istiyorlar.

Uğur Kesdi 6 yıl

Uğur Kesdi işini bilmeyen ya da mantığını bir tarafa koyup işini yaptığını sanan zekası kıt insanlar bunlar. Hadi size okunan ve imzalamanız gereken yerler konusunda önlem almak için sizin isteğiniz doğrultusunda şahit kabul edeilirler ama sizin yazdığınız yazı konusunda şahit istemeleri anlaşılır bir şey değil. Yazınızı okurlar en fazlası, siz de onaylarsınız. Uğur bey ilgili maddeyi size yazmış, kabul etmeleri gerekir.

Nilüfer Erbek 6 yıl

Arkadaşlar: Kiracı kira ayı ödemiyor. Notere gidiyorum ihtarname çekmeye, noter iki şahit istiyor. Yani anlayacağınız ben hakkımı ararken; yeni bir mağduriyetle karşı karşıya geliyorum. Ya benim kiracımla problemim olup olmadığını diğer insanlar bilmek zorunda mı? Şahitlere de siz sadece şahitsiniz, bana kefil değilsiniz gibi bir çok açıklama yapmak zorunda kalıyorum.

Uğur Kesdi 6 yıl