Evlenmeden önce aldığı evi, eşi boşanırken talep edebilir mi?

Merhaba,

Hukukçu arkadaşların yardımına ihtiyacımız var.
Bir arkadaşım (erkek) boşanma davası açmaya hazırlanıyor. Evlenmeden önce aldığı bir evi var, kredisini halen ödemekte. Eşi evi talep etme durumunda alma ihtimali var mı?

Teşekkür ederim.

E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
4
4 CEVAP

Evlenmeden önce almış olsa bile önemli olan parasının ne kadarının ne zaman ödendiği. Hesaplaması farklı. Hatta tapusunu 2002'den sonra almış ama parasını 2002den önce ödemiş olduğu için edinilmiş mallara katılma rejiminin konusu olmayan evle ilgili karar var. Siz bir avukata gidip danışın buradaki şeyler fikir olsun.

S

Konu kilit diyenn konuya hakim değil. Ev tapusu alınmış olsa dahi ev kredisi evlilikten sonra odendiyse veya bir miktarı ödendiyse evlilikvtarihi sonrası ödediği miktarın yarısi kadar alır.

E

Umarim öyledir en Adeletlisio. Zira nafaka gibi, ev de kadına öylece verilecekse biz bırakalım direk şu hayatı.

Güner Ünür 2 yıl

Olaya öyle bakmayalım nafakayı kadınlar da verebilir. Erkeğin durumunu beyan etmesi gerekir

Esra Dinibütün 2 yıl

Eşide ödediyse alır herhalde ödemediyse krediye birşey alamaz, tek ödediyse eşi ödemeye yardımcı olmadıysa neden alsın pay

S

Bilmeden sallamayın

Selman Gülşah 2 yıl

Sallamadım ki sordum neden alsın diye bilen biri açıklasın diye gelip, ama halen açıklamamışsınız

Sinan Amukoğlu 2 yıl

Edinilmiş mallara katılma rejimini araştırabilirsiniz.

Selman Gülşah 2 yıl

İyide kadın yüksek maaşı varken parasını harcarsa adam tutumlu olup evi tüm parasını yemeden biriktirip tek alırsa boşanınca kadının kendi yediği gitti adam biriktirdiğini ikiye mi bölüyor, kadının kazancı daha yüksek oldugu halde evde katkısı olmasa bile?

Sinan Amukoğlu 2 yıl

Her kalem ayrı değerlendirilir. Kadının maaşının yarısı da kocanın. Kocanın maaşı varsa onun yarısı da kadının basitçesi.

Selman Gülşah 2 yıl

evlilikten sonra ödenen kısım %50 ise %25 oranda hakkı vardır öyle biliyorum o şekil hesaplayıb

T

Sanırım bu hesapta kadını calısıyor olarak düşünüyoruz. Cünkü gecen karsılastıgım bir olayda kadının maddi getirisi yok, ev gelirine katkısı yok diye edinilen mallarda hak sahibi olma oranını azaltmıslardı

Nazlı Yorguner 2 yıl

o kısmı net bilmiyorum

Talip Karagenç 2 yıl