Evime haciz gelecekmiş, evde neleri götürebilirler?

Haciz işleminden anlayan birileri var mı acaba?
Finansbank'a olan borcumdan dolayı ayın 18'inde haciz işlemi için eve geleceklermiş. Maaşım zaten hacizli, dörtte biri kesiliyo her ay. Buna rağmen mal haczi gibi bi durum ortaya çıkabilir mi ve gelseler de bi şey alabilirler mi evden. Ev kira. Tv, buzdolabı, çamaşır makinası, pc falan var bunları alabiliyorlar mı?

Ben bu borç ilk avukatlık olduğu zaman taksitlendirme yapmak istedim ama peşin ödeme dışında kabul etmediler. Aylar sonra arayıp gelin taksitlendirelim dediler ama iş işten geçmişti.

com-73uar2jaj0rvb8hljgfb.jpg
İ
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
11
11 CEVAP

Bilmem kaçıncı sıradasınız filan diye mesaj atıyorlar ancak bu mesajlar borcunuzu ödemeniz için baskı kurmak amaçlıdır.

O

Ödeyemeyeecekseniz sakın taahhüt imzalamayın. Aksi halde taahhüdü ihlalden tutuklanırsınız. Evinizdeki eşyaları da haczedemezler. Yaşamınızı idame ettirmek icin zorunlu olan eşyaları tabi.

F

Çok değerli eşyanız varsa başka arkadaşınıza veya akrabanıza bırakın temel ihtiyaçlarınızı bunlar ev eşyası birer tane ise haciz edemezler .

A

çok değerli eşyadan kasıt nedir. Pc telefon bunlar değildir umarım

İlkay Diyarbakır 6 yıl

Pc lükse girer haciz olabilir

Adil Alarslan 6 yıl

evde aynı eşyadan 2 adet varsa alabilirler. Ama son dönem çağdaş türk ressamları koleksiyonunuz varsa evde onuda haciz edebilirler haciz masraflarını karşılamadığı için haciz yapmıyorlar ama devamlı taciz edip korkutuyorlar ama buda suç aslında. Taksitle ödemek istediğinizi kesinti devam ederse işten çıkaralacığınızı söyleyin. Faiz silinirse anaparayı 24-36 ay içinde ödeyebileceğinizi söyleyin.

Y

Bildiğim kadarıyla aynı eşyadan 2 ser adet olursa birini alırlar. Orn 2 tv var birini alırlar. Maasin zaten hacızliyse banka sıraya girer. Mevcut borcun bitince maaşının 1/4 unu banka almaya baslar

O

Sen işini ganratiye al pcyi televizyonu felan al götür arkadaşına akrabana olmayan şeyi alamazlar

M

Haciz Memuruyum. Temel gereksinim dışındaki eşyalar zabta geçirilir sizi yediemin olarak bırakırız. İzmirde böyle yapıyoruz en azından. Merak ettiğiniz sorular varsa yardımcı olmaya çalışırım.

M

uzmanı geldi ; borçlu hayır ben yedi emin olmak istemiyorum derse genelde avukat ne yapıyor yedi emin parasını yatırıyormu.

Yaren Kaboglu 6 yıl

Yaren Kaboglu hocam yediemin olman bu durumda senin için en hayırlısı olur. Avukatla zıtlaşma. Çünkü oraya hacze gelinmesi demek senin borcuna minimum +200 lira daha yazılması demek. Avukat üşenmez 10 gün sana hacze gelir 2000 lira daha artar borcun Yediemin olmak istemezsen dosya avansı yatırır. Kaldırır mallarını. Eğer dosya talebinde işlediyse ki hepsi işler. Avukat dosya avansını yatırır ama bunlarda kat kat borcuna eklenir. Dosya hesabına faiz %4.55 değil haciz gelirse %9.10 olur. Bu durumda yapacagın en mantıklı şey 18 inden önce avukat ile mutlaka görüşüp 500-1000 bi para vermek. Elime geçtikçe ödeyeceğim siz de beni sıkmayın demek.. Malesef olay bu. Ben her haczimde mümkün olduğunca vatandaşı madur etmemeye calısıyorum ama yasalarında önüne geçemiyoruz. Bazı arkadaşlar evden malları cıkar falan demiş ama bunlar hep geçici çözümler avukat sana haber vermeden de gelebilir evine .

Mehmet Busemm 6 yıl

teşekkür ederim sağol peki karı koca yaşıyorlarsa zorunlu kişisel eşya kapsamına ne giriyor bunları yazmıyorsunuz sanırım ne kalıyor geriye laptop filanmı

Yaren Kaboglu 6 yıl

Hocam bu biraz memurun insiyatifine kalmış. 2 televizyon varsa birini alırız değil olay. Ultra hd bir tv ye sahipsen ve borcuna karşılık gelirse sadece tv yi yazabiliriz. Evde hacze kabil tek mal çamaşır makinesi ise yazabiliriz. Veya bilgisayarınız, tabletiniz var. Ama evde 5-6 yaşında bir çocuğunuz veya öğrenci var. O zaman eğitim sebebiyle kullanıldığı için yazar almayız gibi. Çok net ve keskin çizgileri yok.

Mehmet Busemm 6 yıl

sağol herşeyde olduğu gibi bu işte muallak adamına kalmış ben kendi alacaklıma gittiğimde para yatırsamda bazı şeyleri alamıyorum. Paramı alamadığımdan dolayı bana gelen alacaklılar benim için hayati bir şeyi alabiliyor ama sağol iyi niyetine.

Yaren Kaboglu 6 yıl

Sen en iyisi evindeki tv yi pc yi bi yakınına ver onlardan da olma. Evde işe yarar bişey bulamazlarsa haciz edemezler herhalde

K

E-devlet üzerinden dava dosyasına bak. Orda yoksa dava falan o zaman hacize falan gelemezler.

H

Hikâye. Bir bok yiyemezler. Sadece maaş haczi. Gerisi boş.

T

fikir veren herkese teşekkürler .

İ