İnsan mükemmel olabilir mi?

''2013. Hedefimiz mükemmel insan olmak değildir. Hele mükemmel bir toplum olmak hiç değildir. Tüm istediğimiz gayretimiz ve hedefimiz normal insanların oluşturduğu normal bir toplum olmaktır. Allahım, bizi her türlü "mükemmellik"ten muhafaza et!''

Özgürlüğe Kaçışım: Zindandan Notlar- Aliya İzzet Begovıç

Sizce bır ınsan neden mukemmel olmamak ıcın dua eder ? ''Her turlu mukemmellık'' ne demektır? Fıkırlerınızı beklıyorum.

com-h89t46okk44f0xat2mr7.jpg
M
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

Belkide mükemmel olamicagini bildiği içindir

S

yanılıyorsunuz ınsan dogası geregi hep bencıldır. Egosu vardır. Ve hep kendısını en yuksek yerde gormek ıster. Aslında mukemmel olunamayacagını dusunmez yani..

Murat Vuslat 3 yıl

Bu kişiye bağlı bence yanılıyor da olabilirim

Simsek Karakoseli 3 yıl

Simsek Karakoseli Kişiye baglı degıl.. İnsan bu vasfını yenmek ıcın ugrasır zaten.. Hayatınızı dusunun en ıyı pastayı sız yapmak ıstersenız. En ıyı anne sız olmak ıstersenız. En ıyı yorum benım dedıgım olsun dersınız. En azından bunu ıstersenız. Hep en ıyı olmak .. !

Murat Vuslat 3 yıl

Faydalı olmadıktan sonra en iyi olsam ne olur ki??

Simsek Karakoseli 3 yıl

Zuhal hanım genel olarak ınsan fıtratı boyledır demek ıstedım.. Ben en cok bılenım.. En ıyı ben bılenım.. Bır bılen benım der ya hanı ınsan.. İşte bunu kastedıyorum.. Insan fıtaratına mukabele ancak mukemmel olmadıgını anlayıp, aczıyetini anlayıpbunu hayatına işlerse melekten daha ustun olur kanımca.. Ama lafta degıl..

Murat Vuslat 3 yıl

Bir kaç fikrim var ama en doğru diye düşündüğüm şu ki;
Bir insan zaten asla mükemmel olamaz. Bu birazda insanda mükemmellik nasıl olur kıstaslandırılırsa değişebilir. Ama ben 4-4 lüğüm diyen biri insan üstü birşey olacaktır. İnsanüstü değilde yaratıldığı gibi insan olmayı istediğinden mükemmel olmak istemiyor olabilir.

İkinci görüşüm mükemmelliğe ulaşabilecek olursa bir insan türlü belalardan ders alıp gelecek ve level atlamış olacaktır. Bu belalardan korktuğu için mükemmellik istemiyor olabilir.

F

Güzel yaklaşım.. Pekı mukemmel ınsan nedır?.Ya mukemmellıyet ınsanın gercekten ınsan olmasından gecıyor sa?

Murat Vuslat 3 yıl

Hmm mükemmel insannn Bence manen en iyi olmadığını hep hisseden ve olmak için çalışandır.

Fikret Yeşilırmak 3 yıl

İnsan hatalarıyla mükemmeldir ozaman

Fikret Yeşilırmak 3 yıl

neden hatalı ınsan mukemmel olsun sizce ?

Murat Vuslat 3 yıl

Mükemmellik insana indirgenecekse eğer; İnsanoğlu hata yapa yapa öğrenir. Allah insanı hatalarıyla yaratmış. Allahın yarattığı herşey mükemmel yaratılmış. Bu açıdan bakarsak herbirimiz mükemmeliz.

Fikret Yeşilırmak 3 yıl

Mükemmel olmaya çalışan biri sıradan şeyleri küçümseyebilir, hata yapan insanları hor görebilir, mükemmel olacağım derken kendi dengesini bozabilir, oysa hatasız insan yoktur, en ileri teknolojiyle yapılan makinaların bile bir sapma payı vardır.

A

İnsan aciz olduğu sürece kuldur
Kişi kendini acz görürse egosu nu meydana çıkarmaz
Çünkü kişiyi yiyip bitiren şey ben benim sen sensin düşüncesi dir
Her kişi mükemmel olsa( ki bu imkansız
İyiki de imkansız ) empati kurma yeteneğini kaybeder
Hata yapanı yoldan çıkanı hep eleştirir, en önemlisi belki de inancını kaybeder
Ben zaten mukemmelim hissi el açıp istemeyi de unutturur
Güzel dua Allah beni mükemmel eylemesin:)))

A

İslam’a göre yaratılmış olan her şey hata yapabilir; mükemmellik Allah’a mahfuzdur. Allah, peygamberine dahi mükemmellik vermemiş, onun putlaşmasının önüne “zelle” ile geçmiştir. Çünkü insanlar her zaman asıl kaynağı bırakıp, mesajı getireni ilahlık mertebesine yükseltmiştirlerdir.
buraya kadar eyvallah ama burada da şöyle bir sıkıntı var. Bilge kral "her türlü" demiş, Allah'ım dinibütün mükemmel bir kul olmayı bana nasip et diye dua da edebilirdi... "her türlü" demiş? Buraya dıkktınız cekmek ıstedım.. Neden ?

M

O zaman da onunla övünür

Simsek Karakoseli 3 yıl

Dinibutun mükemmel bir kul nasıl olunur ki 5 vakit namazi Hac da eda etsek yine de bize verilen göz nimetinin sükrunu bile etmiş sayilamayiz Kaldı ki bunun yanında bir sürü nimet verilmiş Yani dini busbutun bile olsa bir kişinin bu dinde mükemmel olduğu anlamına yine gelmez çünkü bunun ucu açık birşeydir Biz bu yuzden Allahın rizasina talibiz cennetine değil Ve dini bütünlük de aynı şeydir Birşeyin ki bu ne olursa olsun fazlası zarardir kişiyi egoya sürükleyebilir Bu ince çizgiyi koruyabilmenin garantisi yoktur ki Düşünün ki siz mükemmel bir din alimisiniz ama egoya kapılıp dua etmeyi unutabilirsiniz Ya da üstün görebilirsiniz kendinizi Yani bunun garantisi yok

Ayshe Taner 3 yıl

Ayşem Gülmez.. Harıka bır yorum oldu bu.. Peki ''her turlu'' yu nasıl açıklarsınız ?

Murat Vuslat 3 yıl

Ayrıca örneklerini görüyoruz Aşırı dindar biri zamanla kendini peygamber bile ilan edebilir Yani kendini mükemmel kılıp kendini dev aynasında görüp aklı ile nefsi arasında sıkışıp kalabilir Bu da çok ince bir çizgidir Ve kimse bunun garantisini veremez Saygılar

Ayshe Taner 3 yıl

Teşekkür ederim Murat bey Her türlü derken ?

Ayshe Taner 3 yıl

Mükemmel insan olmak .
Kâmil insan konusunda aklıma nedense ilk şu kıssayı getirdi..
- Bir abid uzun bir zaman o kadar ibadetle ve inziva ile dolu bir hayat geçirir ki niyâyetinde nefsi bir köpek sûretinde içinden çıkar abid istenen hedefe ulaşıp nefsinden kurtulduğunu düşünür fakat bir nidâ işitir.
- onu içine al biz seni onunla seviyoruz..

T

Mükemmel olmak demek bir insanın kendine işkence yapması demektir bi bakıma. Hayatı akıp gider de o mükemmel olacam diye kendine çevresine etmediği kalmaz.

H

Sızce Biige Kral bu yuzden mı mukemmel olmaktan Allaha sıgınmıs ?

Murat Vuslat 3 yıl

bu ortaya atilmis bir dusunce kesinligi yok ki yane insan mukemmel olmak da ister

G

aliyanin dusuncesinin ozunde ki ozne zaten cumlede belli soyle ki Allaha siginiyor mukemmel olmaktan burada ki kasit Allahim mukemmellik sana ait bir vasif bunu sen kaldirabilirsin fakat ben idrak edemem demek istiyo fakat mukemmel olmak istemedigine dair bir dusunce yok! Sadece Allaha atfetmis ona yakisacagini dile getirmis

Gülhan Çiğdem 3 yıl

Evet haklısınız. Mukemmel olmak ıstegi insanın fıtratında vardır. Fakat mukemmel olmanın ınsana, ınsanlıga yada topluma ne kadar faydası vardır tartısılır... Yada ınsan mukemmel olabılır mı? Bu tartısılır.. Mukkemmel nsan kıme denır? Bu da tartısılır.. Gulhan hanım burada Aliya nın sözu kesındır demedikkı Sizce ne demek istemıstır dıye soruyorum ben ..

Murat Vuslat 3 yıl

su acidan bakmis olabilir. İnsan yaratilis geregi ahseni takvimdir. Her varliktan ustundur ya da baska bir deyim ile mukemmeldr. Kainat onun onune serilmis hersey onun hizmetindedir. Fakat en buyuk vazifede ona aittir oyle ki daglara yuklenmis daglar paramparca olmus. Belki de mukemmellik beraberliginde sorumlulugun cok daha fazlasini gerektirecegi icin bunu da bir gerceklik olarak dusunmus yazar bu yuzden bir kiyas neticesinde soylemis olabilir

Gülhan Çiğdem 3 yıl

Gülhan Gülhan Çiğdem evet bakın buda farklı bır yaklaşım oldu..

Murat Vuslat 3 yıl

Eski bir mükemmelliyetçi olarak (hala artıkları oradan buradan fırlıyor. Geç'miş ol'sun) şunları net söyleyebilirim.

1) Bir mükemmelliyetçi asla mükemmel olmaya uğraşmaz. Asla bir konuda "en iyi ben olacağım" demez. Zira mükemmel bir insanın, mükemmel olmaya çalışmayan olduğunu bilir. Aksine aşırı mütevazilik ile karakterize edilebilir.

2) Mükemmelliyetçi kişi, mükemmel olmaya çalıştığının farkında değildir. O sadece yeterli olmaya çalışır. Ancak yeterli tanımı için koyduğu kriterler mükemmelden bile ötede ulaşılamazdır.

3) Mükemmelliyetçi bir kişi, aslında yetersizlik duygusu ile kavga etmektedir. Ego aşırı yüksektir. Ancak bu her zaman kibirle çıkmaz. Bilakis egosuna aşırı takmış, egosu ile barış sağlayamamış, egosunun varlığına tahammül edemez durumda görünebilir.

4) Pek çok insan sahip olduğu güzel özellikleri kabul edemez. Kendini taktir etmek (çoğu zaman bencillik veya narsizm ile karıştığından) pek çok kişi için üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Ancak bir mükemmelliyetçinin kendini taktire geçmeden önce kendini yargılamayı, yerden yere vurmayı bırakması gerekir.

Mükemmeliyetçinin iç sesi, kendine yaklaşımı (güya adil olmak adına) tam bir zorbadır.

5) Bir mükemmelliyetçi için yaptığı iş ne olursa olsun yetersizdir. Bu yüzden en iyi bildiği işi bile bitirmekte sıkıntı yaşar. (Çünkü bitenden tatmin olmayacaktır. Ve içindeki zorba azap yaşayacaktır.)

Bu yüzden "ertelemek" bir mükemmeliyetçinin ikinci adıdır

B

Farklı bır bakış acısı oldu bu.. Tesekkurler Beyza Üzer .. Belki de mukemmellık kavramının ınsana verdıgi ezayı vurgulamak ıstemıstır ..

Murat Vuslat 3 yıl

Paylaşıma katılıyorum. Ekstra bilgi verdim Hedef mükemmel olmak ise bu bir hastalıktır. Ve evet.. Allah hepimizi mükemmellikten korusun

Beyza Üzer 3 yıl

Çok Amin..

Murat Vuslat 3 yıl

Şu mükemmeliyetçi niyeyse bana çok tanıdık geldi.

Fikret Yeşilırmak 3 yıl

:)) Deli deliyi ..?

Beyza Üzer 3 yıl

Elmas yontulmadan, insan da yanılmadan mükemmelleşemez. Denır.. Belkide sunu anlatmak istemıstır Aliya bize.... Normal olmayı hedef alın, mükemmel olmayı değil, yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz. Unutmayın; mükemmelliyetçiliğin arkasında korku yatar, insan olduğunuzu hatırlayarak korkularınızı göğüsleyin, daha mutlu ve daha etkili bir insan olursunuz...

M

Hiç kimse her yönü ile tam mükemmel olamaz..

Hepimiz her daim mükemmel olmak yolunda ilerlerken aslında tam mükemmel de olamayız.

Kafamda ki tam mükemmel tanımı soyle: Bir kaç enstrüman çalan, bir çok kitap okuyan klasikleri bitiren, mesleği olan üretken yapıcı vb. Çok çoğaltmak istemiyorum...

Birde dürüst olacak. Bu çok önemli insanlar diğerini isterlerse bile dürüst olmayı adil olmayı istemezler ve yapamazlar da. Saf çıkarlarımız için bazı noktalarda mükemmel olmak iyi gelsede ;

Toplumsal yönümüz vurgu yapan mükemmeliyetçi ise çıkarlarımız zarar verir

S

Mükemmel

Murat Vuslat 3 yıl

Firavunun hiç bir sıkıntısı olmamış zenginlik, krallık, hastalıksız mükemmel olan yaşamını .... Allah'ın bıraktığı adam yerine koymadığı kul olmaktansa imtihanın içinde muvaffak olmaya çalışan olmak ister akıllı insan

H