İş veren, işe girdiğimde verdiğim belgeleri kaybettiğini söylüyor. Ne yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar bir şey danışmak istiyorum. Ben işe alındım benden belgeler istendi saglık raporu, adli sicil kaydı, nufus kayıt örnegi ikametgah gibi. Sgk girişimi yaptılar ve ben bir takım sebeplerden dolayı işe gidemedim. Bunu iş verene bildirdim. Bir kaç gün sonra belgelerimi istedim ban verilmesini ama KAYBETTİĞİNİ söyledi. Bu durumda beni nasıl yönlendirirsiniz? Teşekkür ederim.
K
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
6
6 CEVAP

Işyeri size belgeleri hicbir şekilde vermek zorunda değil malesef iş kanununda çok açık şekilde belirtilmiştir.

K

Kasım Kutluğ kaybolması peki?

Karakabuk Özdil 1 ay

Belgeleri vermiyorlar sa asli gibidir yaptirin. Kase imza ile Aslı gibidiri alın. Çalışma bakanlığı 170 i arayarak bilgi alabilirsiniz hatta direkt firmayi şikayet edebilirsiniz.
Ayrıca hazırladığınız dosyada sağlık raporu ve tetkikleri ücretini siz odediyseniz onları da isteyin çünkü kanunen ise tetkikleri ve raporun ücretlerin işveren tarafından karşılanması gereklidir. Bunuda firmadan isteyin. Bence bazı şeyler değişecektir. Siz bunları istediğinizde

E

Ama 170 arayıp şikayet etmeyi unutmayın dosyalarımi aldılar ise başlamadım kaybettiklerini söylüyorlar ki yalandir. Sigortanın bile yapılmış bir özlük dosyası hazırlanmak zorunda ve özlük dosyasının dolapların saklanması ve denetimlerde yetkililere sunulması gereklidir.

E

6331 is sağlığı ve guveigi kapsamında sağlık ücretlerinin ödenmesi işveren zorunlulugundadir. Burada size muhtemelen çalışmayan birinin evraklarını ücretini neden ödeyelim diyecekler o zamanda iyi işte ise başlamayacak ve masraf oluşturduğunuz birinin evraklarını neden vermiyorsunuz diyin. Hatta bunu da 170 e şikayet olarak bildirin.

E

Sen ise gitmedigin için oda giciklik yapip vermemiş ugrusatigina değer yok savcıya dilekçe yazcan bilmem ne 1 seneyi bulur 1 sene sonra evragi alip ne yapcaksin

M

Adamlar seni işe alıp sgk na sigorta kaydını filan yapmışlar ama, sen işe başlamaktan vazgeçmişsin. Madem evraklarını vermiyorlar, gidip aynılarını yeniden çıkarabilirsin. Bunu sorun etmene gerek yok.

K