İspanya'da Erasmus yaparken hibeye kyk kredisine nasıl ulaşılır?

Merhabalar, hibe, kyk, harçlık vbne Ispanya'dayken en ekonomik şekilde nasıl ulaşıyorsunuz? Ornegin Teb Deutsche bankla anlasmaloymis ve atmlerinde komisyon odenmiyormus mantikli mi teb hesabi actirmak?

Irem Şenyiğit
I
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
10
10 CEVAP

Arastirmalarima gore buradan hibenin yattigi hesabin internet bankaciligini aciyorsunuz, ispanya'da bir bankadan hesap actiriyorsunuz swiftle oraya yolluyorsunuz.

Umut Iskin
U

Benim yaptığım; İspanya'ya gelmeden önce ziraat bankasına bi yakınım adına vekalet bıraktım. Aynı zamanda Cebteteb euro hesabı edindim. Şu anda ziraat hesaplarıma yatan hibemi vekalet bıraktığım kişi euro olarak çekip teb atmlerinden teb euro hesabıma herhangi bi masraf çıkmadan yatırıyor. Burada da Deutshe Bank atmsinden herhangi bi masraf ve döviz kuruna uğramadan komisyonsuz paramı euro olarak çekebiliyorum.

Mevlüt Dorum
M

benim hibe halkbanka yatiyor herhangi bi subeden vekalet verebiliyor muyum acaba

Irem Şenyiğit 6 ay

Peki bu TEB'in kazancı nedir? Yanlış anlamayın her banka illa bir yerde işlem ücreti vs. Kesiyor. TEB'deki hesap için Erasmus boyunca yapacağımız tüm işlemler sonucunda ödeyeceğimiz tek ücret yıllık hesap ücreti falan mı olacak? Yoksa ufak bir kaç kesinti daha var mı?

Bünyamin Kılıçdemir
B

Anladım teşekkür ederim. Bize de Yapıkredi önerilmişti, konuştuğumda yüzde 3 kesinti var dediler. Ne yapacağımızı bilmiyorduk, sağolun.

Bünyamin Kılıçdemir 6 ay

Deutsche bank yaygin bir banka mi peki? Atm si her yerde bulunur mu

Umut Iskin
U

Deutch Bank en iyi seçenek. Ben bir yıl boyunca hiç bir sorunla karşılaşmadım. Lakin euro hesabı açtırtma TL hesabı kullan TEB'den. Eğer Euro hesabı açarsan para çektiğinde, çektiğin para çift kur işlem görür. Önce TL ye çevrilir ardından tekrar Euro kuruna çevrilir. TL olarak hesap açtırırsan TEB den TL den direkt Euro kuruna çevrilir tek kur işlem görür. Yani ailen Halk Bank'tan euro ile çeksin parayı ardından TEB de TL hesabına yatırsınlar

Ahmet Suicer
A

Yani halihazırda euro hesabında olan parayı çekmek için dahi önce TL dönüşümü mü oluyor?

Bünyamin Kılıçdemir 6 ay

Evet! Aynen oluyor. Saçma olduğunu bende biliyorum.

Ahmet Suicer 6 ay

Ahmet Suicer yani ailem hibeyi çeksin döviz bürolarından liraya çevirip tebe öyle yatırsın di mi? Peki kyk kredisini falan da ziraat cep bankacılığıyla tebe atabilirim di mi

Irem Şenyiğit 6 ay

Irem Şenyiğityiğityiğit Ailem hibemi Albaraka'dan alıp, TL'ye çevirip, TEB hesabıma yatırdı. Şimdi diyeceksin ki zaten Euro'dan TL'ye çeviriyorlar sonra ben burada tekrar Euro olarak aldığımda toplamda para iki kur işlem görecek. Evet ama şöyle bir şey var. Tüm parayı toplu olarak yanında tutmam istemeyeceksindir bu yüzden ailenin parayı TL ye çevirtip TEB de ki TL hesabına yatırması en mantıklısıdır.

Ahmet Suicer 6 ay

Ziraat ile alakalı bir şey bilmiyorum.

Ahmet Suicer 6 ay

Arkadaşlar merhaba, bugün madride gekdik arkadaşımla. Cepteteb kartını deutsche bank atm sinde denedik. Identity number sordu, ne gideceğimizi bilemedik TC girdik. Hesaptaki parayı görüntülemeye çalışınca yetki hatası verdi. TC yerine başka birşey mi girmemiz gerekiyor yoksa para görüntüleme yapamıyor muyuz?

Bünyamin Kılıçdemir
B

bana da öyle oldu.

Andaç Türksan 6 ay

Bende cepteteb cikarttim ve su an ispanya'dayim. Benim kartta id number falan sormuyor ama bakiye goruntuleme yapamiyorum, cepteteb uygulamasini kullaniyorum

Umut Iskin 6 ay

Umut Iskin ordan nasıl nakit para cekiyosun?

Andaç Türksan 6 ay

Hesap bakiyesi görüntüleyemezsiniz... Yalnızca mobil uygulama üzerinden görüntüleyebilirsini.

Mevlüt Dorum 6 ay

Andaç deutsche bank atmlerinden

Umut Iskin 6 ay

Cepteteb hesabı açmadan gelenler için bildiğiniz uygun bir alternatif var mı?

Kökner Özdüş
K

Ispanyadan banka hesabi acip swift yapmak

Umut Iskin
U

Teşekkürler

Kökner Özdüş 6 ay

biz bugün santander bankasından hesap açtık. İş bankasından para atmak 10 euro, tebteb atmak 30 tl swift ile. Yani çok cüzi bir masrafa parayı oraya aktariyorsun. Ama henuz santanderdan para çekmedik kartlarimiz olmadığı için.

Bünyamin Kılıçdemir
B

Teşekkürler

Kökner Özdüş 6 ay

iş bankası 30 euro aldı arkadaştan yanlış bilgi olmasın kusura bakma.

Bünyamin Kılıçdemir 6 ay

Tüh 10 Euroyu görünce sevinmiştim

Kökner Özdüş 6 ay

30 euro da çok fazla sayılmaz bence Uluslararası uğraşmak yerine rahatça çekersin paranı ama sen bilirsin. Ben de yarın tebten aktarma yapıcam istersen onun ne kadar kestiğini de söylerim. Şuan 30 tl gözüküyor ama arkadaşıma da 10 euro gozukmustu işte

Bünyamin Kılıçdemir 6 ay

Cepteteb aldım. Euro hesabı açtım onu da yurt dışına açtırdım. Mobil bankacılıktan takip ediyorum. Euro çektim 0 masrafla. Direkt eurodan euro veriyor. Tlden dönüşüm falan da yok. Herkese öneririm. Para birince annem türkiyeden teb euro hesabıma euro yatırıcak o da yine 0 masraf.

Irem Şenyiğit
I

Euro hesabı açarken vadeli hesap mı, normal hesap mı açıyoruz?

İrem Kurucırak 6 ay