Kitap alışkanlığı kazandıracak tavsiyeler

Merhabalar herkese,
13 yaşındaki erkek kardeşime kitap okumayı sevdirebilmek adına tavsiyeye ihtiyacım var. Bu konuda epey zorlanıyorum. Okumasını söylediklerim ağır mı gelir dil ve konu bakımından emin olamıyorum. Okumaktan soğumaması için size danışmak istedim. Bu konuda tavsiyesi ve çocuklara okuma alışkanlığı kazandırma konusunda deneyimi olan varsa çok makbule geçer. Önerilerinizi bekliyorum.

Z
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
16
16 CEVAP

Tom sawyer'ın maceraları. Şeker portakalı-delifişek serisi. Define adası. Bu kitapları o yaşlardayken bayıla bayıla okuyordum. Acayip sürükleyici geliyordu.

Z

Fantastik kitaplar önerebilirsin. Ben de kardeşim için aynı savaşı verdim yıllarca. O zamanlar akıl edememiştim çünkü ben okumadım fantastik çok fazla. Edebiyat öğretmeni bir kitabı baştan sona yazdırmıştı Okumak yazmaktan daha kolay, bunu anlasın diye. Ama beceremedik. Lisedeyken arkadaşının bir kitabını almış bu tarzda ve bi çırpıda bitirmişti. Hevesle okuyup bitirdiği ilk kitaptır. 13 yaş için uygun yazı dili anlaşılır ve akıcı fantastik kitaplar yardımcı olabilir.

Ç

Çizgi roman. Biz Zagor okurduk. Çok heyecanlandırırdı, o yaşlarda.

E

Ömer Seyfettin

F

Metal fırtına serisi ve beyaz diş ile başlamıştım kitap okumaya o zamanlarda

B

Thomas brezina (umarım doğru hatırlıyorumdur) dört kafadarlar serisi. Ben çok severek okumuştum kitaplarını. Eğitici, eğlenceli ve aksiyon dolu özledim beee

İ

i̇rfan. Bende okudum onlari. Bulamiyorum hicbir yerde.

Ayşegül Ioana 3 yıl

D&R larda var yaa. Okuldaki hayalet, beyaz diş, 13 rakamıyla alakalı bişey. 30 küsür kitap vardı seride hepsini okumuştum

İrfan Çalık 3 yıl

bende okudum hepsini. İnternette e kitap pdf olarak bulamuyorum demek istemiştim

Ayşegül Ioana 3 yıl

https://laucrinovstylisrencartfacthand.wordpress.com/2014/06/22/free-ebook-download-yuzu-olmayan-adam-dort-kafadarlar-takimi-45-by-thomas-brezina/

İrfan Çalık 3 yıl

Bi tane buldum sanırım. Genelde hep özetleri var dediğin gibi

İrfan Çalık 3 yıl

Martı Jonathan Livingston. Çocuk kitabı gibi gözüküyor ama çok dolu ve basit dilli bir kitap. Bence ölmeden önce herkes okumalı. Bir de Siyah Deniz Balığı gibi bir şey vardı o da harikaydı.

M

Küçük Kara Balık olmasın o

Köksal Demirok 3 yıl

Hahahah çok sallamışım ya. Çok yaşa o işte

Melih Yavuzel 3 yıl

Hangi konuyu seviyorsa o konuda kitap bul ömrü boyunca lkitapları bırakmaz.

R

Yaşı küçükmüş bu iyi bişey o yaşlar tam kitap okuma kültürünün oluşturulması gereken yaşlar. Birden kendi seçtiğiniz kitapları çocuğa dayatmayın oku diye, bunu kesinlikle yapmayacaktır. Kendine sorun kendi seçsin o yaşlarda sevdiği kahramanlar üzerinden kitaplar okutmakla başlayın. Okumayı yavaş yavaş alışkanlık haline getirsin. Çizgi roman düzeyi düşük gelebilir size ama yinede temeli oluşturmak için gayet iyi ve ilgi çekicidir. Okuma şiddeti arttıkça çocuğun masal kitabı verin eline sonra 100 temel eserden güzel bir öykü. Seçtiğiniz kitaplar ilgi çekici ve akıcı olmalıdır. Zaman geçtikçe kitaplara daha çok ısındıkça klasikleri okutmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca yukarıda söylemeyi unuttum çocuk dergilerini bilimle ilgili gündemle ilgili olanları takip ettirirseniz yine kitap okuma kültürü kazanması açısından önemlidir.

E

Yıldız Yavuz uzmanlık alanın

İ

Arkadaslar güzel önerilerde bulunmuşlar

Y

Agatha Christie'yi öneriyorum. Kardeşimde de aynı durumu yaşadık. Yazarın kitapları etkili olmuştu.

C

Micheal ende'den momo isimli kitapda iyidir. Aslinda beraber d&r'a gidip gençlik ve çocuk bölümündeki kitaplara beraber bakıp birlikte karar verseniz daha iyi olmaz mı ?

A

Aaa birde dedektif kurukafa vardı fantastik ve aksiyon içerdiği için sevecektir ayrıca edebiyata başlaması için harikadır.

A

Dedektif kurukafa serisi gerçekten çok güzeldi

Ceren Özbalkan 3 yıl

Ah okumuşmuydu: D

Asya Kavcu 3 yıl

daha önce kitap okudu mu ?

B

okudu tabii ama pek keyif almıyor diyebilirim ama bir yandan da istekli aslında. "Bana kitap öner" demesi bile ümit verici o yüzden hazır hevesliyken çocuğu iyice sıkmak istemediğimden fikir almaya geldim

Zeynep Unal 3 yıl

13 yaşında... Bence tam sadeleştirilmiş sefiller monte cristo kontu zamanı. Onlar uzun gelir dersen şeker portakalı küçük prensden yardırt. Yerlilerden de ömer seyfettin olur kemalettin tuğcu olur. Baktın hangisini seviyorsa ordan yürürsün.

Bilal Delibalta 3 yıl

herkese çok teşekkürler.. Kategorileyip beğenisine sunacağım bakalım

Z