Komşum müzik aleti kullanıyor ve beni rahatsız ediyor uyarmamıza rağmen dinlemiyor ne yapabilirim?

Merhaba,
Apartmanda üst katımda kiracı olarak kalan komşumun kızı konservatuara gitmektedir. Sınav dönemlerinde sıklıkla keman çalmaktadır. Ben işten yorgun geldiğim için belli bir süreden sonra kaldıramıyorum. Kendilerini birkaç defa sözlü olarak kibar bir şekilde uyardım. Ama hanımefendi sınavı olduğunu ve çalışmak zorunda olduğunu söyleyip umarsızca çalmaya devam ediyor. Ben hukuki olarak ne yapabilirim. Ses ölçümü ile uğraşmak istemiyorum. Şimdiden teşekkürler. İyi akşamlar.

M
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
15
15 CEVAP

Apartmanınızda kat mülkiyeti kanunu geçerliyse; kat mülkiyeyi kanunum. 25; yada TMKm. 737 ye göre sulh hukuk mahkemesinde dava açılabilir. Ama ben zannetmiyorum ki kazanabilesiniz, gürültü daha çok atölye vb yerlerde sanayi makinalarının çalışması şeklinde kabul edilmesi olağan. Sadece sınav dönemlerinde keman çalan öğrencininki gürültü olarak yorumlanmaz diye düşünüyorum.

M

Doğru söylüyorsunuz fakat sınava çalışıyor olması ona beni rahatsız etme özgürlüğünü kazandırmaz diye düşünüyorum 2 saat hiç durmadan yeni keman öğrenmeye çalışan birini dinlemek ne kadar zevkli olur acaba?

M

kavgasiz gurultusuz cozum istiyorsaniz; kemanlarin daha az ses cikarmasini saglayan ve enstruman satilan magazalardan kolaylikla temin edilebilecek 'susturucu' denilen aletler var, 10 15 lira araliginda fiyatlari, komsunuza bundan hediye ederseniz hem kibarlik yapmis olursunuz hem de sizin basiniz sismez.

Zeynep Kotik 6 yıl

Merhaba ben sizin kadar şanlı olamadım hiç. Benim Keman çalan komşularım olmadı. Bir de burdan bakmanızı tavsiye ederim.
Hukuki olarak belli saatlerde belli bir ses düzeyinde keman çalabilir. İsterseniz dava açabilirsiniz ama keman olduğu düşünülürse olumlu sonuç alacağınızı zannetmiyorum.

Ö

İlk zamanlar bende bu işe sevindim aslında küçük kızımada keman dersi verebilir diye düşünüyordum. Fakat herşeyin azı karar fazlasını inanın bünye kaldırmıyor. Keman sanki kafamın içinde çalınıyor.

M

Belli saatlerde çalışmasını aksi halde bizler için hayati çekilmez ettiğini... Bu şekilde orta yolu bulabileceginizii söyleyin... Aksi halde hukuki yönden herhangi bi lehinize sonuç çıkacağını düşünmüyorum...

S

Yorumlar için teşekkürler.

M

Benim kimseyi eğitim alanında yada sanat dalında engelleme gibi bir niyetin yok gencecik bir çocuğu hayattan küstürmeye heleki hiç niyetim yok. Kendilerinede söyledim karşılıklı anlayış çerçevesinde bu işi aramızda çözelim diye fakat çözülmüyor. İnternette de çok araştırdım fakat net bilgilere ulaşamadım madem bu işi meslek olarak seçti o zaman çalışma odasına ses yalıtım yapması gerekir. Sadece kişisel süşüncelerim.

M

Dünya'nın onca pisliği içinde keman çalmış çok mu..
Naçizane fikrimdir tabi biz evde olmadığımız için neler olduğundan haberimiz yok

G

katlanacaksın yapacak bir şey yok

B

ses yalıtım yapmasını talep edebiliyorsunuz bu arada.

B

Sizde aynı saatte son ses müzik çalın

Y

Rahatsızlığı görsün

Y

Yapılabilecek çok şey var aslında ama bana yakışmaz. Galiba katlanacağız, bu akşam çalmıyor Allahtan

M

Ben bunu yaptım bir süre sonra kesildi

Yunus Siliv 6 yıl

Üst kat akşamları son ses müzik açıyordu bende geceyarısı açmaya başladım uyutmadım

Yunus Siliv 6 yıl

Alt kattaki komşu rahatsız olacak bu seferde

Mehmet Gürsel 6 yıl

Mehmet Gürsel özgür apartman iradesi derdim gerek kalmadı

Yunus Siliv 6 yıl

Mehmet Gürsel anladılar mesajımı ki son ses müzik kesildi

Yunus Siliv 6 yıl

Sayın Mehmet Naçizane çözümsel bir öneri. Kemancı kardeşimize küçük bir hediye alın. Pahalı değil sanıyorum. Keman çalarken çalışırken tellerine takılan ses azaltma aleti var.

B

Duvara ve yerlere ses kesmesi için halı karton vb yöntemler de var.

B