Linux'a nereden başlamalı? Yol haritam nasıl olmalı arkadaşlar?

Linux'a nereden başlamalı? Yol haritam nasıl olmalı arkadaşlar?
M
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
14
14 CEVAP

Alışana kadar Windows'un yanına ikinci işletim sistemi olarak kurabilirsiniz. Dağıtım olarakta Linux Mint 18.1 Cinnamon ile rahat adapte olursunuz. Sorununuz olursa Türkçe forumu var, probleminizi yazıp kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

S

Doğrudan Ubuntu dağıtımı başlangıç için nasıl olur?

M

Linux Mint Ubuntu'yu temel alıyor zaten. Aynı kodları her ikisinde de kullanabilirsiniz. Ubuntu'nun masaüstü ortamı Windows'tan geçenlere farklı gelebilir. Bu sebeple Linux Mint önerdim.

Semih Inceoglu 3 yıl

O halde hemen indiriyorum

Muhammed Elmin 3 yıl

Ben geçişte iki farklı işletim sistemi önermiyorum. Kullanıcı zora düşünce tekrar eski sistemine dönüyor. Birazcık zora gelsin, hemen pes ediyor. Fakat; tek bir sisteme mecbur kalırsanız öğrenirsiniz. Çok gereksiz gibi duran detaylara bile hakim olduğunuzu zamanla anlayabilirsiniz.

Ben tertemiz bir başlangıç öneririm. Linux tabanlı Mint dağıtımını son kullanıcı için tavsiye ediyorlar ki ben de aynı şekilde başladım.

M

Peki Mint kurdum diyelim sonra nasıl devam etmeliyim

M

Senin ihtiyaçların ve karşılaştığın sorunlar sana öğretecektir zaten. Bir döküman açıp da okunacak bir şey değil. Linux devasa bir dünya. Terminal komutları için temel on tane komut var. Onları bilsen yeter.

M

Günün sonunda debian kullanmayi ogrende nerden basladiginin pek onemi yok

E

Windows yanina son kullanıcı için oluşurulmuş dagitimlari kurabilirsin(mint, ubuntu vs.) alistiktan sonra arch linuxu denersin

I

linux mintten basla yalniz nekadar zorlanirsan zorlan birakma cunku kesinlikle windowstan cok farkli calisyor sistem

M

Mint başlangıç için mükemmel

Ç

Oyun denen zırvalığı hayatından sök at.. Linuxmint kur bak dalgana. Zaten tüm ihtiyaçlarına hitap edecektir. Sırasıyla manjaro da olabilir. Ben yıllarımı open suse ile geçirdim. Harikadır.. Ama linuxmint KDE kur sen yinede ( yaşım 55 tecrübeme güven)

E

oyun zırvalık değildir hocam

Yücel Sagınc 3 yıl

Benim için diyelim. Benim yaşıma gelince aynı fikirde olucaz.

Erol Koçyiğit 3 yıl

Linux 'u ikinci işletim sistemi veya sanal olarak kurdun farzediyorum. Linux 'a başlama diye bi kavram pek var denilemez, neticede bir işletim sistemi ve kullanılır. Şöyle başlarsın, sanan ne lazım bi işletim sistemin de? Örneğin Windows'u kurdun driver ve gerekli programları kurarsın, Linux da driver derdin yok. Çok nadir de olsa kimi dağıtım da oluyor, onu da google da aratarak kesin çözüm bulursun. Atıyorum spotfiy kuracaksın, google chrome kuracaksın, yazılımcısın ide kuracaksın vs. Steam kuracaksın. Google da atıyorum Ubuntu Steam kurulumu (tabi Ubuntu dağıtımı kullanıyorsan) veya Ubuntu install steam olarak aratman sana yardımcı olacak. Yani özetle linux'a aşina olana kadar forumlardan çıkamayacaksın gibi bir şey, bu seni korkutmasın çok nadir durumlarda konu açarsın çözüm beklersin, çoğu şey zaten senden önceki kullanıcıların başına gelmiştir ve sorunu çözülmüştür.

U

1. En kolay ve popüler dağıtımları kurun.
2. Linux üzerinde olan popüler programların isimlerini öğren ve kullan
3. Network dünyasını çöz.
4. Komut satırında Patron ol,
gerisi kolay ...

E

En iyi sıralamayı yapmışsın

Basri Sarımese 3 yıl

Sanal makina yerine 2. bir HDD üzerinde kurulması daha mantıklı geliyor bana. Diğer türlü bir gevşekli ve isteksizlik yaratabilir.

E

Çok kaynağa sahip linux dağıtımını kullan. Sonrasında program kurulumu nasıl yapılır bunu öğren, Daha sonra kullandığın sistemi keşfet. Genelde kullanılmama sebebi kurulumların nasıl yapılacağı ve yeni güncel programlar, oyunların destek vermemesi .

B