Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Kötü ağız kokusu eğer aşağıdakileri yaparsanız azaltılabilir ya da engellenebilir:

Ağız kokusuna ne iyi gelir?

Ağzınızın hijyenine dikkat edin. Diş macunu flörüyle, yemek artıklarını ve plakaları çıkarmak için dişlerinizi günde iki kez fırçalayın. Yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalayın (işte, okulda yanınızda bir diş fırçası bulundurun). Dilinizi fırçalamayı unutmayın. Diş fırçanızı 2 ya da 3 ayda ya da bir hastalıktan sonra değiştirin. Yemek parçalarını ve diş arasındaki plakaları temizlemek için, diş temizleme ipi ya da diş arası temizleyicisini günde 1 kez kullanın. Ağzınızı antibakteriyal gargarayla günde 2 kez yıkayın. Takma dişler geceleri çıkarılmalı ve sonraki gün ağıza alınmadan önce tamamen temizlenmelidir.

Düzenli olarak en az yılda 2 kez diş doktorunuza gidin. Doktorunuz ağız muayenesi ve profesyonel bir temizleme yapacaktır ve kötü ağız kokusuna neden olan ağız kuruluğu ya da diğer problemler gibi diş etlerine ilişkin hastalıklarını tespit ve tedavi edebilecektir.

Sigara içmeyi ve tütünden yapılmış ürünleri çiğnemeyi bırakın. Bu alışkanlıkları bırakmak için doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.

Çok fazla su için. Bu ağzınızı ıslat tutacaktır. Sakız (şekersiz) çiğneme, salya üretilmesini harekete geçirebilir ki bu yemek parçacıklarının ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.

Yediğiniz yemeklerin kayıtlarını tutun. Eğer yediğiniz yiyeceklerin kötü ağız kokusuna neden olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza gözden geçirmesi için bu listeyi götürün. Aynı şekilde, kullandığınız ilaçların kayıtlarını da tutun. Bazı ilaçlar kötü ağız kokusunun oluşmasında bir rol oynuyor olabilir.

Bu makale faydalı mıydı?
Misafir olarak yayınla
0
Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yap!
Fotoğraflarınızı buraya sürükleyin
- veya -