Ağız kokusu neden olur? Sebepleri Nelerdir?

Eğer günlük olarak dişlerinizi fırçalamıyor ve diş ipiyle temizlemiyorsanız, ağzınızdaki yemek parçacıkları, bakterilerin diş arasında, diş eti çevresinde ve dilde çoğalmasına neden olacak şekilde kalmaya devam eder. Bu kötü ağız kokusuna neden olur. Anti bakteriyel ağız gargaraları bakterilerin azalmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, takma dişler iyi bir şekilde temizlenmezse, kötü ağız kokusuna neden olan bakteriler ve yemek artıkları kötü ağız kokusuna neden olur.

Sigara içme, tütünden yapılmış ürünleri çiğneme de kötü ağız kokusuna neden olabilir. Bu durum yemeklerden tat almanızı azaltabilir ve damağınızı tahriş edebilir.

Hangi Sağlık Sorunları Kötü Ağız Kokusuyla İlişkilendirilir?

Kalıcı ağız kokusu ya da ağızdaki kötü tat, bir diş eti hastalığının uyarıcı bir işareti olabilir. Diş eti hastalığı, dişlerdeki plakaların artışıyla meydana gelir. Bakteriler toksinlerin oluşmasına neden olur ki bu da diş etini tahriş eder. Eğer diş eti hastalığı tedavi edilmezse diş etine ve çeneye zarar verebilir.

Kötü ağız kokusuna neden olan diğer dişsel sebepler kötü yerleştirilmiş dişsel aletleri, yeast infection [1] ve diş çürüklerini içerebilir.

Xrostomia'da (Ağız kuruluğu), kötü ağız kokusuna neden olabilir. Ağzı ıslatmak için, plakların ürettiği acid'leri etkisiz hale getirmek için ve yanaklarda, diş etinde ve dil üzerinde birikmiş olan ölü hücreleri temizlemek için salya gereklidir. Eğer bu ölü hücreler temizlenmezse, çürümeye ve kötü kokuya neden olabilir. Ağız kuruluğu, çeşitli ilaçların tükürük bezi problemleri ya da sürekli ağızdan nefes almanın bir yan etkisi olabilir.

Başka pek çok hastalık kötü ağız kokusuna neden olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Zatürre ya da bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları.
  • Kronik sinus enfeksiyonları.
  • Burun arkası sızıntısı.
  • Şeker hastalığı.
  • Kronik reflü.
  • Karaciğer ya da böbrek problemleri.

Referanslar ve Notlar

  1. ^ yeast infection: maya mantarlarının sebep olduğu bir enfeksiyon
Bu makale faydalı mıydı?
Misafir olarak yayınla
0
Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yap!
Fotoğraflarınızı buraya sürükleyin
- veya -