Kreatinin Düşüklüğü

Eğer düşük GFH oranına yada kreatinin klirensisine sahipseniz, doktorunuz sizinle soruna çözüm bulacak bir yol haritası düzenleyecektir.

Kronik böbrek hastalığının temel nedeni yüksek kan basıncı ve diyabetlerdir. Eğer bu hastalıklara sahipseniz, ilk atacağınız adım, ilaçlarla, egzersiz ve geliştirilmiş diyetlerle bu hastalıkları kontrol altına almak olacaktır. Eğer bu hastalıklara sahip değilseniz, daha ileri testler, böbrek hastalığının temel nedenini tanımlamak için ihtiyat duyulabilir.

Periyodik olarak, GFH yada kreatinin klirensisini kontrol ettirmek, sizin ve doktorunuzun zaman içerisinde böbreklerdeki herhangi bir düşüşü takip etmenize imkan tanıyacaktır. Doktorunuzun, ilaçlarınızda, böbreklerde herhangi bir düşüşü düzeltecek değişiklikler yapması gerekebilir.

Çoğu insan GFH ve kreatinin klirensi çok düşük olana kadar diyalize ihtiyaç duymaz. Ancak, böbrek işlevi yaşla beraber doğal olarak düştüğü için, mümkün olduğunda böbreklerinizdeki işlevi korumaya başlamak için erkenden harekete geçmek önemlidir.

Bu makale faydalı mıydı?
Misafir olarak yayınla
0
Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yap!
Fotoğraflarınızı buraya sürükleyin
- veya -