Kreatinin Klirensi Ölçümü ve Böbrek işlevi

Doktorlar, böbrekleri işlevini kontrol etmek için kreatinin ve kreatinin klirensi testleri kullanır. Kreatinin klirensinin hızını test etme, böbreklerin kanı filtreleme kabiliyetini gösterir. Böbreklerin işlevleri düştükçe, kreatinin klirensi de düşer.

Böbreklerin işlevlerini ölçmek için doktorların kullandığı kreatinin testlerinin iki temel türü vardır:

  • Kreatinin klirensi, bir gün boyunca alınan idrar örneğindeki mevcut kreatinin miktarının ölçülmesiyle tam olarak belirlenir. Bu yöntem bir gün boyunca kişinin bir plastik kaba idrarını yapmasını akabinde bunu test için getirmesini gerektirir. Idrar kreatinin klirensi ölçümü metodu zahmetli olmasına rağmen, bazı böbrek hastalıklarını teşhis etmek için gerekli olabilir.
  • GFR , doktorunuzun bir formüle girdiği kreatinin kan seviyesini kullanarak hesaplanabilir. Yaş, cinsiyet ve bazen etnisite ve kilonunda hesaba katıldığı farklı formüller vardır. Ne kadar kan kreatinin seviyesi artarsa, o kadar GFH ve kreatinin klirensi azalır.

Pratik olsun diye, GFH için kan testi değerlendirmesi metodu, kreatinin klirensi için 24 saatlik idrar toplama testiden çok daha sık kullanılır.

Bu makale faydalı mıydı?
Misafir olarak yayınla
0
Hiç yorum yok. İlk yorumu sen yap!
Fotoğraflarınızı buraya sürükleyin
- veya -