Okullarda dikenli tel örgülerin olması doğru mu?

Okullarda kullanılan bu bahçe telleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu hapishane havası verilmiş eğitim kurumlarini öğrencilerin sevmesini beklemek normal mi ?

Benim zamanımda dikkat elektrik carpabilir uyarısı bile verdi 10 metre yakınından gecemiyordum korkudan.

com-zu2mqircar8ct3kg903v.jpg
Y
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
71
71 CEVAP

böyle yapınca insanın kaçası geliyor

S

Her gün sigara içmek için dersi asan öğrenciler onların da üstünden atlıyor. Elektrikli tel gayet makul.

B

Bence öğrenciler eğitim alırken özgür hissetmeli. Onları bir kutuya hissettiğiniz zaman dışarının nasıl bir yer olduğunu merak edip dışarda olmanın daha mutluluk verici olduğunu düşünüyorlar Bora Kucukkisa

Y

Sadece tel mi beton bahçeler, yaşamla arasına sınır koymuş soğuk beton duvarlar, ........

I

Aynen öyle

Yusuf Hesenli 2 yıl

Kediler girmesin diye de yapiyorlar

E

Kedi derken Aslan kaplan türünde diyorsun herhalde

Yusuf Hesenli 2 yıl

Yok, bildigin kedi...

Emel Kubilayhan 2 yıl

Renksiz duvarlar.. Gri, beyaz boyali koridorlar...

E

Bazı yerlerde öğrencilerin kaçmasından değil de dışarıdan zararlı insanların gelmemesini önlemek için yapılıyor

S

Bunun yerine bir güvenlik firması ile anlaşmaları daha doğru olmaz mı ?

Yusuf Hesenli 2 yıl

Devlet okullarında bu imkan yok çünkü devlet bunun maddi bedelini karşılamıyo. Kızımın gittiği okula da yaptılar böyle tepki gösterdik hapishane mi burası dedik müdür dışardan torbacı vs içeri girdiğini engel olamadıkları için böyle yaptıklarını bekçi güvenlik gibi elemanları da devletin karşılamadığını mecburen bu yola başvurduklarını söylemişti. Tabi biz itiraz etmedik bu açıklamadan snr çünkü çocukların güvenliği herşeyden önemli bizim için

Seçil Yarış 2 yıl

Bizim lisede vardı, Daha çok teşvik ediyor üstüne çanta koyup atlıyorduk, Metal çitleri kıran hayvanlar vardı, OKulda yasakalr cezbedici geliyor, Okul dışı zorunlu etkinlik olduğunda herkes okula kaçıyordu.

T

Yasakların cezbedici geldiği falan yok. Dikenli teller olmadan önce de kaçılıyordu, olduğunda da durum değişmedi. Sadece yöntem değişti.

Bora Kucukkisa 2 yıl

peki

Turgut Aktuna 2 yıl

Arkadaşlar, okulda okuyan kimse aptal değil, kedi köpek muamelesi yapmayalım. Duvar olunca "dışarıda ne var acaba?" diye meraktan ölmüyorlar. Ya da renksiz olunca ders işleme hevesleri kaçmıyor. Öğrenci şerefsiz, çünkü babası şerefsiz, öyle öğrenmiş, öyle gidiyor. Ders işlemek umrunda değil, sokak edebiyatına uygun hareket ediyor. Sıkıntı sistemde değil, insanda ve kültürde.

B

İçerdikleri dışardan soyutlamak değil de, dışarıdan korumak için olduğunu soylersek saglarsak sorun kalmaz sanirim. ozellikle İlköğretim ilk kademe okullarin çevresinde dolaşan tehlikeler hakkında fikriniz var mı?

N

Olaya tersten bakmak gerek bazen... Sonuçta sapık çok ortalıkta...

Bilge Dorum 2 yıl

Tehlikeleri def etmenin yolu bu kadar basit olmamalı. Çocuklar gelecek ise onların güvenliğini insan saglamali ilkel korunma araçları ile değil. Bu konuda güvenlik firmaları kullanılabilir veya çevrede polis kuş ucurtmaya bilir.

Yusuf Hesenli 2 yıl

Bir okulun çevresini kaç guvenlik elemanı ile koruyabilirsin mesela?

Nüket Dedeler 2 yıl

Bunun için de bütçe gerekli.. Fakat bu ülkemizde maalesef makam araçları ve araçların sahiplerini n maaşları daha önemli

Bilge Dorum 2 yıl

Cam fanuslarda izole edelim bütün çocukları ama toplumu ıslah yoluna gitmeyelim

Ilknur Somuncuoğlu 2 yıl

Her okula girişimde boş boş bakıyorum bu tellere, can sıkıcı bir şey.

T

Temel eğitim için yaşamdan kopuk eğitim çöp sayılır. Malum bireyin eğitim hayatı da yemek eğitim üzerine inşa edilir.

I

Bizimkinde tamamen duvar vardı

B

Öğrenciler için değildir o teller.. Dışarıdaki insanlar içindir...

B

Kapalı alanlarda yaratıcı düşünce beslenemez ve tabiki oyun alanları pek çok değer eğitimin ilk başladığı ortamlardir

I

Yaptığınız yorumlara bakarak şunu sormak istiyorum. Hiç Mamaklı bir lise öğrencisi gördünüz mü?

Bora Kucukkisa 2 yıl

Daha kritik bölgeleri iyi bilirim

Ilknur Somuncuoğlu 2 yıl

Bana soracaksanız sıkıntı kapalı alanlarda değil. adamlar zaten serseri, tek farkı okula zorla gönderilmeleri. Öncelikle onların kültürleri değiştirilmeli diye düşünüyorum.

Bora Kucukkisa 2 yıl

Bence renkler cok onemli ve evet ogrenme hevesini arttirir. Bir yetiskin olarak soguk, sevimsiz mekanlari sohbet etmek icin bile tercih etmiyorum.

E

Renk, hava, ışık, ortam. Gözümü ağrıtmadıkça hiçbirini takmadım, ruh halimi değiştirdiğini de gözlemlemedim. Bende mi bir sıkıntı var?

Bora Kucukkisa 2 yıl

Belki bende vardir Hastanelerdeki o gri mavi duvarlar, okullardakiler.. kasvetli ve soguk buluyorum.

Emel Kubilayhan 2 yıl

Kardeşim bu fotodaki tellerin dizaynı dışarıdaki tehlikeler için koyulmuş. Dışa dönük. Her telin kaçmayı engellemek amacı ile takıldığını düşünmüyorum.

U

Bknz: Vel kam tu Meslek lisesi

E

Renkler kişisel görüşünüz olabilir en fazla. Bol renkli okul mantığını 5-10 yıl önce özel okullar denedi. Hala sonucu kaçırmış mahalle arası Butik okullarda var. Ama büyük ve eğitim kalitesi yüksek okullar gri beyaz konsepte geri döndü. beyaz boya kirmizidan daha ucuz değil : )

N

Okumak istemeyen okula gitmese, okuldan çıkmak isteyen rahatlıkla çıksa bir sorun olmaz. Bu gibi şeylere gerek de kalmaz.

Y

Bunun bilincini aşılamak çok zor, bilinçli karar veremezler.

Bora Kucukkisa 2 yıl

Kimler? Öğrenciler mi?

Yusufcan Nep 2 yıl

Evet, öğrenciler. Yaşları yetmiş gibi gözükse de bazı konularda herkes aynı zamanda olgunlaşmıyor ne yazık ki.

Bora Kucukkisa 2 yıl

Evet. Öğrencilerin çoğu hala çocuk ne yazık ki.

Yusufcan Nep 2 yıl

Bunu Yusufcan ilkokul 2.sınıf öğrencisi çocuğunu okuldan almaya gittiğinde, o gün çocuğunun hiç okula gelmediğini öğrendiği gün tekrar konuşalım : )

N

We don't need no education türküsü boşa yakılmamış

I

İlkokul 2.sınıfta böyle bir şey olmaz ki.

Y

Eğer bir gün "buna hakkın yoktu" demeyeceginden emin olma şansım olsaydı oğlumu okula tek bir gun bile gondermezdim Ilknur Somuncuoğlu

N

Niye Yusufcan ilkokul 2.siniftakilerin koşarak okula gittiğini mi sanıyorsun : ) tamam ortaokul 2 ya da lise 2 olsun. O günü de bekleriz sıkıntı yok : )

N

Bu arada "Öğrenci istediği zaman okuldan çıksın" derken lise veya ortaokul seviyesini kastettim. Zaten aklı başında olan kimse küçücük çocuğu tek başına salmaz.

Y

Toptan kural değişikliği olması gerekiyor. Öğrenci okuldayken okulun sorumluluğunda olduğundan dışarıya çıkmasına izin verilmiyor. İzin verilse de her yerde yapılabileceğini sanmıyorum, bazen aşırı çakal öğrenciler bulunuyor. Arkadaş ortamıyla okuldan çıkıp sigaraya alıştırılan öğrencilerin olacağına eminim. Sadece yolunu açacak, daha fazla olmasına sebebiyet verecek bana sorarsanız.

Bora Kucukkisa 2 yıl

Ebeveynler bu konuda kilit nokta. Çocuk sahibi olmayı bilen ve isteyen yapmalı.

Yusufcan Nep 2 yıl

Ebeveynle de çok ilgili değil. Ben universitedeyken kardeşim lisedeydi. Ne zaman okula gitsem okulda bulamadim : ) aynı anne babadan olup aynı evde büyüdük. O zamanlar moralim bozuk bir de öğretmen dirdiri çekmek istemedim diye savundu kendini hep: ) ancak bir gün korkunc birsey yaşadı sınıf arkadaşlarından biri. Kardeşim şimdi dirdirci bir öğretmen ve okula gelmeyen öğrencisinin velisini arayip bilgi veriyor: ) emin ol sen de 10 yıl sonra bugünden çok farklı dusuneceksin

Nüket Dedeler 2 yıl

Farklı düşünür müyüm bilmiyorum ama kardeşin ve sen tamamen aynı şartlarda büyümemişsinizdir ki. Neyse işte ya uzatmaya gerek yok.

Yusufcan Nep 2 yıl

Lisedeki çocuğu da okuldan almaya gitmem bu arada.

Y

Hani acil bişey oldu okula gittin : )

N

Ne oldu? Öğretmenle görüşmeye gittim diyelim ve baktım ki çocuk yok. "Canı sıkılmıştır" derim ve işime bakarım. Akşam da "Anlat evladım derdin ne?" derim.

Y

Bazen okulda kötü olabiliyoruz. Moralimiz bozuk oluyor. Buna rağmen okulda zorla tutulmak ve öğretmenlerin dırdırını çekmek işkence oluyor.

Y

bu teller içeridekiler için değil dışarıdakiler için yapılıyor. Kötü niyetli insanların çocuklarımıza zarar vermesini engellemek için.

A

Senin zamaninda okul kapisina şam tatlici ve lahmacuncu gelirdi. Simdi kapiyi bosaiciler bekliyor.

A

Okuduğum ilkokulun bahçesinde sadece kale arkalarında örgü vardı, top caddeye kaçmasın diye ey gidi ey. Devir çok değişti ey dostlar

E

Türkiye'de okulllarda disiplin olmadığı gibi çocuklar da kontrolden çıkık, teller olduğu halde kaçıyorlardi okuldan, benim eski okulumda tel bırak kapılar hep açıktı, bahçede olma izni vs oluyordu da anca öğretmen gözetiminde cikilabiliniyordu, arkaya gitmek vs yasak olunca yasaktı kimse gitmezdi

H

Kantincilerin mudurlerle anlasmali rant oyunlari kalitesiz yiyecekleri pahaliya satmak icin ogrencileri okulda tutma

M

sınav kağıdında school=prison gören biri olarak saçmalık diyorum

Ş

Çocuklarımızı disaridakilerden korumak için demek çok saçma çünki bu adamlar satmak istedi mi her türlü satar bu çok sığ dusunce. Madem okulun önünde satanlar var polis gelsin toplasın.

Y

Ilkokullarda ve belki de ortaokullarda telden çok, yüksekçe bir duvarın olması iyi olur. Çünkü çok iyi hatırlıyorum okulumuzun ara sokağa bakan bir cephesinde hem kız hem erkek öğrencileri sözöe taciz edenler olmuştu. Hatta bir keresinde de bir adam çırılçiplak soyunmuştu. Sonra kaçtı manyak.

M

O teller öğrenciler için değil, öğrenci olmayanlar için

N

Her şeye bir itirazınız var yahu

N

Sadece satıcılar için değil ki. Neleri var ya. Çocuklar duvardan atlayıp başına bir şey gelse neler olur biliyor musunuz siz?

N

Tabii gelip öğretmen dövmeyi biliyorsunuz )

N

Yahut biri içeri dalsa... Düşünemiyorum.

N

Hastaneleri çevirmezler çünkü herkese açık

N

Okullar öğrenciler için. Mantığını seveyim )

N

zorla eğitim veriliyor.. Verilen eğitimde kitaptan okunarak yapılan ezbere bir şekilde.. Ve gençliği heba olmuş olan gençlerimiz şuan atanmayı bekleyen irer çğretmen ve doktor.

B

Doktorun atanmayı beklediğini hiç görmedim. O kadar doktor arkadaşım var ama

N

benim atanamayan çok arkadasım var ama

Berkan Ozger 2 yıl

Bahanem çocukların başına bir şey gelmesi.

N

Öğretmenlerle alakası yok

N

Çarpıtmanın anlamı da yok:))

N

Muhalefet olmak için muhalefetsiniz o kadar. Lafı güzaf der eskiler.

N

o teller öğrencilerin okuldan kaçmaması için geliştirilmiş..eğer olurda dışardan gelecek bir tehlike için önlem alınacaksa güvenlik sayısı arttırılır.. Kameralar takip edilir..

B

Güvenlikçi için devlet para mı veriyor sanıyorsunuz?

N

Kıyamam ya hiçbir şeyden haberiniz yok

N

yıl 2017 hala kılık kıyafet yüzünden dayak yiyen rencide edilen gençler var okulda.. Biz okula eğitim içinmi ego tatmin etmek için mi gidiyoruz..

B

Kapıya bir kişi zar zor konuyor devlette. Bir de etrafına 10 adımda bir güvenlikçi mi koyulacak? Ahsjdkfl

N

itafen diğer ülkelerde kılık kıyafet serbestliği ön plana çıkarken eğitimin kalitesini de görmezden gelme.. Eğer üçgenin iç açılarıyla ilgilenmeyen bir genç olursa onun yeteneği için devlet elinden tutup hayalini gerçekleştirmeye yardımcı oluyor.. Burda gravatını düzelt ve ezberle.. Eğer başırırsan hayalindeki mesleğe atanmayı bekle.. Çünkü önünde torpille atanan kişiler olacaktır

B

Ellam ergen dolu kaçıyorum ben )

N

ergen diyipte ergence konuşan sensin ufaklık

Berkan Ozger 2 yıl

Ufaklık?

Nihal Seğmen 2 yıl

ergen dediğin kişiler minimum 23 yaşında ufaklık

Berkan Ozger 2 yıl

Hahaha

Nihal Seğmen 2 yıl

huhuhu

Berkan Ozger 2 yıl

Nerde okuyorsun çocuğum?

N

kurallar kötülük yapanlar için ortaya cıkmıstır. Eskiden hiçbir okulda yoktu ama kacarsan sen okuldan önlem tabiki alınacak kurallar bu yüzden var.

B

bence çok gerekli. özellikle ilkokullara. Çünkü; iki oğlum da ilkokul öğrencisi. Okulda ders bitiminde öğrenci öğretmen dağıldıktan sonra hatta daha dağılmadan duvarlardan atlayan yaşı büyük gençler oluyor. Okul bahçesinde oyun oynayan çocuklar için tehlikeli olabiliyor bu büyükler.
ayrıca akşam ve geceleri okul bahçesinin kıyı köşelerinde madde kullanıyolar yada içki içiyolar. Öyle durumlar oluyor ki bazen ateş bile yakabiliyolar. Gerçi okul bahçesine girmek isteyen biri için bu gibi tedbirler ne kadar etkili olabilir bilemiyorum ama en azından dikenli tellerden atlayamazlar

S

icinde varsa kacmak engel olamassiniz

F

İçinde kaçma isteği olan öğrenciyi duvar yada tel örgü tutamıyor. Temelde mantıksız bir işlem aslında bu engelleme çabaları. Normalde kaçan öğrencinin uzaklaştırma alması atılması gibi işlemlerin uygulanması lazım ama uygulanmıyor. Ya duvarın olup yönetmeliğin olmaması lazım yada yönetmeliğin uygulanıp duvarın olmaması lazım... Kendimden örnek vereyim lise 1 de cumaları öğlenden sonra okul yoktu.(Sadece lise 1). Ben bunu gelenek olarak 4 sene boyunca sürdürdüm

A

Onlar iceridekilerin cikmaması icin degil, okul kapali oldugunda hırsızlar-madde baģımlıları vs. Rahatlıkla giremesin diye yapılmış olmasın?

Y

Aile cocugu sana emanet ediyor. Haliyle sorumluluk okula ait oluyor. Eskiden hocaya "hocam eti senin gemugu benim" denirdi. Simdi ikiside ailenin ve elinde ve hoca ses yukseltince aile okulu basiyor.

Simdi o cocuk telsiz olan yerden atlasa, disarda bi kaza vs olsa direk okul sorumludur bundan. O saatte bu cocuk nerede? Neden okulda degil? Neden haber verilmiyor? Vsvsvsvs diye devam eder.

İ

Okul devlet okulu olup yok yazarsa hiçbirşey olmaz ama

Utku Hat 2 yıl

Bütün gün yok yazıldıysa sıkıntı yok, Eğer birkaç derste var yazılıp sonradan kaçarsa okul sorumlu.

Turgut Aktuna 2 yıl

Artik devlet okuluda mesaj yoluyla bildirim yapiyor. Bilginiz olsun.

İsmail Oturaklıoğlu 2 yıl

Aynen okula gelmemiştir yada okuldan kaçmıştır diye mesaj geliyor

Turgut Aktuna 2 yıl

Çoçuklar kaçmasın diye.. Kaçsın mı yani..

A

Hapishanelerin, fabrikalara, okullara, kışlalara, hastanelere ve bütün bunların da hapishanelere benzemesi şaşırtıcı değil mi?

Michel Foucault

Ö

devamsızlık hakkı denen bişi var zaten kaçarsa bi yere kadar devamsızlığı aşarsa kalır ne gerek var tel örgüye

R

Zorunlu eğitim dedikleri bu olmalı

F

bunların sayesinde beden dersinde okuldan kaçamıyoruz Allah belasını versin bunların

Y

Kaçmak olmasin diye

F