Tez hazırlama süreci nasıl olmalı? Tez nasıl hazırlanmalı?

Selamun aleyküm. Hocalarım 2018 yılında lisans bitirme tezini vermem gerekiyor. Konular Yen'i dağıtıldı. Lakin nasıl bir yol izlemem gerekir? Tezi nasıl hazırlamalıyım? Yolumu çizme konusunda bana yardımcı olabilecek birisine ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok makbule geçersiniz. Allah razı olsun.

N
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
4
4 CEVAP

Aleykum selam, oncelıkle o konuyla ılgılı calısmıs makale ve tezlerı ındırmenız lazım okulunuzun tez hazırlama kılavuzu onu da bulmanız gerekıyor. Tezlere bakarsanız bı ıcındekıler bolumu olusturursunz ondan sonrası kolay zaten

H

Hocam öncelikle teşekkür ederim. Elimde yaklaşık 22 kaynak var bunlardan bazıları Arapça bazıları Türkçe

Nazmi Abaydın 3 yıl

Sızın bolum neydı

Hikmet Çıplak 3 yıl

İlahiyat

Nazmi Abaydın 3 yıl

Tamam cok guzel o zmn Arapca kaynaktan yararlanmanız

Hikmet Çıplak 3 yıl

Ama bıraz daha kaynak bulmanız lazım gercı o buldgunuz kaynakların kaynakcalarına bakarsız bulabılırsnz mesela

Hikmet Çıplak 3 yıl

Aslında uzun bir konu ancak açıklamaya gayret edeceğim. İlk olarak Robert Day in altta ismini vereceğim makalesinin Celal Şengör tarafından yazılmış önsözüyle başlamanız gerekiyor. Bu önsözü okuyunca "hmmm bu yazma işi çok ciddi bir işmiş" diyeceksiniz ve nasıl yapılacağını acilen öğreneyim tavrını kazanacaksınız. Araştırma dediğimiz iş bir süreçtir ve bu süreçte olayların incelenmesi, bilgilerin toplanması bir sorumluluktur. Bilimsel bir araştırmadan söz ediyorsak belirli sistematik çerçevede incelenmesi ve ele alınması gerekir. Kısacası araştırmanın metodolojisi takip edilir. 1. Amaçlı, planlı ve sistemli olarak verilerin toplanması 2. Elde edilen verilerin sınırlanması 3. Analiz edilmesi 4. Sentezi 5. Açıklama 6. yorumlanması 7. Değerlendirilmesi. Bunlar araştırma sürecinin aşamalarıdır. Ayrıca Dewey'in sorunun çözüm işleminde yer alan aşamalarına göz atabilirsiniz. Ayrıca Bilimsel Yöntemin İşleyişi Aşamaları bu konuda çok işinize yarar... Son olarak TÜBA nın açık ders notları ve Robert Day'ın "Bilimsel Makale Nasıl Yazılır" adlı esere bakın. Robert Day in makalesi internette var. Eğer çok uzun gelirse ve ben bunu okumam derseniz Celal Şengör ün önsözünü okuyun... Konuyla ilgili yardım gerekirse etiketleyerek ya da özelden yazabilirsiniz. Başarılar.

İ

Teşekkürler kardeşim

Nazmi Abaydın 3 yıl

nazmi kardeşim. Ismin yabancı değil. Siirt ilahiyat mıydı senin bölüm ?

M

Doğrudur ilk başta iletişime geçmiştik

Nazmi Abaydın 3 yıl

profile baktım da ewet. Okul açılınca görüşelim. Ilahiyattayim ben de. Hallederiz Allah'in izniyle

M

Kardeşim sen ne zaman gelirsin okula

Nazmi Abaydın 3 yıl

Dönem başı sirtte olurum

Murat Evcan 3 yıl

Hım geç oluyor baya kardeşim ama olsun iletişime geçerim sen'inle inşallah

Nazmi Abaydın 3 yıl

Oke

Murat Evcan 3 yıl