Tez öneri formu nasıl yazılır?

Arkadaşlar merhaba. Tez Öneri formu yazmam gerekiyor ama yapamadım bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

S
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
6
6 CEVAP

Ne açıdan örneğin...?

E

İçerik, kapsam vs. Zamanı programa dökmek. Biraz özet niteliği taşıyor ve ben ilk kez tez yazıyorum. Literatür taraması yaptım, konum belli ama dağıldım biraz tez yazımında.

S

Yardımcı olmaya çalışayım hocam

Behiye Kalebaş 3 yıl

Teşekkür ederim

Suzi Güleçyüz 3 yıl

Aslında tez öneri formu o kadar önemli birşey değil sadece bağlı bulunduğunuz enstitüye işte ben de bunu yapıyorum demek için yapılmış birşey... Konunuz belli ise bu iyi birşey istediğiniz gibi birşeyler yazabilirsiniz içerik önemli değil 1 yıllık süreçte 2 aylık dönemlere bölerek içeriği oluşturabilirsiniz. Orada önemli olan şey tez başlığı buna çok dikkat ediliyor. Ya genel geçer bir şey bulacaksınız ya sonradan değiştireceksiniz (böyle bir hakkınız var) ya da iyi belirlenmişse direk yazacaksınız. Sıkıntılı bir durum yok hele ki hocanız ile konuşup konunuz belli ise

E

Merhaba. Benim 2. senem bitti. Tez önerisini önümüzdeki dönemin başında yani şubat ayında vereceğim. 3. senem ise bir sonraki şubat ayında dolacak. Yetişememe gibi bir problem doğar mı acaba?

Melih Uzunok 3 yıl

Melih Uzunok Olabilir olmaya bilir bu konuda birşey diyemem bu sizin ile alakalıdır. Bir ayda da tez yazabilirsiniz en az bir ayda hocanın incelemesi için olsa bir ayda savunma sınavı yani olabilir 3 ayda da verebilirsiniz. Dediğim gibi bu sizin ve bölümünüz-konunuz ile alakalıdır. Atıorum bir deney sonucunu beklemeniz gerekebilir, sahaya inip bir anket çalışması yapabilirsiniz. Uzun süren işler olabilir. Ama bir yılda yapabilirsiniz.

Emre Tulum 3 yıl

Şöyle diyeyim. Tez önerisini yeni vereceğim. Tezim için önceden çalışmalar yapmıştım. Yani bir dönem bile yeter bana. Ancak tez önerisinden sonra 2 dönem şartı var herhalde. Bu şart sıkıntı yaratır mi bilmiyorum.

Melih Uzunok 3 yıl

Yaratmaz. Yazın bile verebilirsiniz bence bağlı bulunduğunuz enstitü ile konuşun.

Emre Tulum 3 yıl

Umarım. P.tesi ulaşacağım. Teşekkür ederim.

Melih Uzunok 3 yıl

Tez danışmanım sürecini yazılı bir programa dökmüş olursun, önünü rahat görürsün demişti. Bir de bir kaç hastaneye anket için başvuru yapıcam. Tezimin sadece konusunun belli olması onları ikna içim yeterli olmaz sanırım çünkü amatem olacak başvuracağım klinik. Saglam savunma isterler..

S

Şimdi size şöyle söyleyeyim basit olarak şöyle bir şey yapabilirsiniz; Bir özet yazabilirsiniz ne yapmak istediğinizi anlatan iki-üç cümle kadar birşey daha sonra ise giriş ve amaç olarak ne yapmak istediğiniz detaylı tabi direk tez giriş amaç kısmı gibi değil birşeyler yazın. Daha sonra ise literatür araştırması, bulgular ve tartışma gibi bir şey yazabilirsiniz. Eğer bunu başka birilerine de verecekseniz diliniz biraz daha hafif ve az cümlele ile yazarsanız olabilir. Bir de takvim daha sonra da sonuç ve öneri kısmı da yazabilirsiniz kapsamı gibisinde.

Emre Tulum 3 yıl

Evet işimi görür sanırım bu. Peki bulguları neyi referans alıp yazabilirim? İleri ki sürece ait bir olay çünkü

Suzi Güleçyüz 3 yıl

Şimdi çalışmayı yapmadığınız için böyle birşey yazmak zor olur; çalışmada kullanacağınız yol-yöntem, öngörüleriniz, kıyaslamalar, kulandığınız malzeme gibi şeyleri yazabilirsiniz.

Emre Tulum 3 yıl

Bu arada hangi üniv ve bölüm?

Emre Tulum 3 yıl

Arel Üniversitesi psikiyatri hemşireliği yüksek lisans. Evet dediğiniz işe yarar ve mantıklı..

Suzi Güleçyüz 3 yıl

1- konunuzum amacı
2 - bilimsel dayanak sizin çalışmalarınızı destekler nitelikte olacak.
3- tezin planı( tez sırasında çalışma yapacağınız kısım)
ve kaynakça kısmını yazmanız gerekir

C

Teşekkürler

Suzi Güleçyüz 3 yıl

Rica ederim, başarılar.

Caner Babası 3 yıl

Üniversitenin sitesinde tez öneri formu vardır zaten oradaki başlıklarla ilgili olarak alanyazında bulduklarınızı ekleyince öneri formu tamam demektir. Makale özeti gibi birşey düşünün fazlada önemsemeyin.

M

Ne kadar zamanda yazılabilir acaba konum ve literatür kısmım belli

Kübra Ildirar 3 yıl

Literatür taramasını yaptıysanız amaç ve yönteminiz de belliyse 1 hafta içinde biter diye düşünüyorum fazla da önemsemeyin daha sonra değişiklik yapılabiliyor zaten

Mehmet Pelit 3 yıl