Yazılım öğrenmek istiyorum hangi programlama dilinden başlamalıyım?

Arkadaşlarım belki fazla klişe olacak ama yazilim öğrenmek istiyorum projeler geliştirmek için nereden başlamalıyız sırasıyla hangi dilleri programları öğrenmeliyiz nereden ogrenebilirim baya bir araştırma yaptım ancak elle tutulur bir şey bulamadım yorumlarinizi esirgemeyiniz.

Ensar Arıkdoğan
E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
5
5 CEVAP

Java,c#,c++

Azad Sarın
A

Javadan mi baslamaliyim fazla agir olmaz mi dil bilmiyorum cunki

Ensar Arıkdoğan 11 ay

C+ dan baslarsin o zaman.O kadarda agir diyil.

Azad Sarın 11 ay

Anladim tesekkur ederim yorumun icin

Ensar Arıkdoğan 11 ay

Gelen geçen şunu bunu öğren diyor burada. Ben sana soracağım. Sen ne yapmak istiyorsun? Nelere can atıyorsun? Web mi? Robotik mi? Masaüstü mü?

Sadık Limon
S

Robotik

Ensar Arıkdoğan 11 ay

Raspberry Pi kullanmanı/kurcalamanı, Arduino ve C++ öğrenmeni şiddetle tavsiye ederim.

Sadık Limon 11 ay

Cok tesekkur ederim

Ensar Arıkdoğan 11 ay

Raspberry ve arduino iyidir c++ a atlayıp kafasını karıştırmamasi gerek bence arasında büyük farklar var son asama c++ dir önce basitten başla

Niyazi Sünnetci 11 ay

Anladigim kadariyla raspberry ve arduino yla baslayip gelismeliyim sonra c++

Ensar Arıkdoğan 11 ay

Ktü'de pythonla başlayıp c ile devam ediliyor bilgisayar mühendisliğinde mesala. Python da , c de tam olarak öğretilemiyor vakit yetmiyor çünkü. Bu sana bir referans olsun.

Yücel Karaağaçli
Y

Tesekkur ederim bu tecrübeyi benimle paylaştığınız için dikkate alacagim

Ensar Arıkdoğan 11 ay

Kendini yetiştirmek, donanımlı olmak istiyorsan bir kere şu dili öğren, şunu yap diyenleri dikkate alma. Yazılım bilen bir işçiden farkın kalmaz. Yani sen diyorsun ki hoşuma giden bir Alman kız var onunla tanışmak istiyorum bana ne önerirsiniz? Kendine güven, hitabetin güçlü olsun, beden dilini iyi kullan demek yerine 'Almanca öğren' demeye benziyor bu iş.

Robotik ile uğraşacaksan bir kere donanım da bileceksin. Transistör nedir, entegreler nelerdir, temel mantık kapıları ne iş görür bunlardan hem teorik hem pratik bilgilere ihtiyacın var mutlaka. Daha sonra esas kısmı, yani yazılım. Onda da dil öğren diye tavsiye vermek hatalı bir yaklaşım. Ben olsam mesela yeni başlayana önce psuedocode ile bir şeyler tasarlatırdım. Daha sonra veri yapılarını öğretirdim, daha sonra nesne tabanlı programlama esaslarını öğretirdim. Bu dediğim kavramları ogrenirken de hangi dil ne amaca hitap ediyor ve nerelerde neleri kullanmak avantajlı bunları kendin öğrenmiş olacaksın.
Demem şu ki, eline bir arduino alıp bir c kitabı okuyup bir iki iş çıkarırsın, başarılı da olursun. Ama temelin olmazsa mutlaka ilerde tıkanırsın

Burak Bilgic
B

Soluksuz okudum dikkate alacağım çok teşekkür ederim

Ensar Arıkdoğan 11 ay

Bir dili iyi öğrenmek istiyorsan o projeye başladıktan sonra ihtiyaçlarını adım adım uygulayıp ilerlersen iyi öğrenirsin. Bizim robot projelerinde bazı dilleri bilmiyordum fakat ihtiyacıma göre öğrenip uygulayıp hem daha iyi öğrendim hem hazır sistem olmamış oldu. Bu şekilde yaptığın zaman kesin olarak bir hata çıkar ve ya bu hatayı kendin çözersin ya da internetten araştırarak çözersin. Ayrıca araştırarak çözdüğün zaman o konuyu daha iyi öğrenmiş olursun. Bu tabi ki bir kendimden örnek, kişiden kişiye farklılık gösterir ama ben bu şekilde öğrenmekteyim. Tavsiye ederim.

Mustafa Isbilen
M

Tavsiye niz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim dikkate alacagim

Ensar Arıkdoğan 11 ay