5 seneye kadar olan suçlarda dava zaman aşımı süresi kaç yıldır?

5 seneye kadar olan suclarda dava zamanaşımı kaç yıldır acaba

Murat Yelegen
M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
11
11 CEVAP

5 Yıldan fazla olmamak üzere 8 yıl.

Gdk Burgucu
G

bu zaman suc tarihinden mi yoksa mahkeme acılış tarihinden sonra mı başlar mustafa bey

Murat Yelegen
M

Suç tarihi olması lazım ama uygulamada genelde mah açılıs tarıhıde oluyor.

Gdk Burgucu
G

teşekkür ederim iş yaşamınızda başarılar dilerim

Murat Yelegen
M

Rica ederim.

Gdk Burgucu
G

10 yıldır 5x2=10

Murat Teymur
M

Bu sorunun cevabı çok basit değildir. Öncelikle yeni TCK döneminde mi eski TCK döneminde mi işlenen bir suçtan bahsediyorsunuz? Yani 2005 ten önce mi sonra mı? 2005 ten sonra ise 8 sene dava zamanaşımı vardır ancak zamanaşımını kesen sebeplerden dolayı 4 yıl daha uzayabilir. 12 yılı geçemez. Zamanaşımı kesinlikle suç tarihinden başlar. Ancak bazı suçlarda (sahte fatura imal etmek gibi) suç tarihinin belirlenmesi başka unsurlara da bağlıdır.

Ufuk İra
U

2004 yılında suc tarihi diyor

Murat Yelegen
M

O zaman -doğru hatırlıyorsam- 5 yıldır dava zamanaşımı. Kesen sebepleri de düşünseniz 7,5 yıldır. Yani şu anda dava zamanaşımı dolmuştur.

Ufuk İra
U

devam ediyormuş ceza üst sınırı 5 sene olan maddeden hariç aynı dosyada başka maddeden ceza vermiş ama yargıtay kararı bozmuş sebebi de başka maddeden aldıgı cezayı uzlaşma istegi sorulmadı diye imiş eger uzlaşırsa mahkeme düşermi o zaman dosyada toplamceza 5 senenin altına düşüyor

Murat Yelegen
M

İddianamadeki her suçalama için dava zamanaşımı ayrı ayrı hesaplanır. Mesela iddianamede hırsızlık ve gasp varsa yargılama sonunda gasptan ceza verilip, dava zamanaşımı daha kısa olan hırsızlık için zamanaşımı süresi dolmuş olabilir ve bu durumda hırsızlık için açılan dava ortadan kaldırılır. Uzlaşma ise başka bir konudur. Koşulları vardır. Ayrıntıları bilmek ve daha iyisi dosyayı görmek gerekir.

Ufuk İra
U