Hükmü geriye bırakılması hangi suçlarda bozulur? 10 ay hapis cezası para cezasına çevirile bilir mi?

biraz önce imar kirliliğine sebep olmaktan mahkeme duruşmam görüldü.. Hakim hükmün geriye bırakılmasını kabul ediyormusun dedi.. Kabul ediyoruz dedik.. 10 ay hapis cezası aldım... 5 yıl içinde suç işlersem devreye girecek bu ceza.. Hakim bu 5 yıl çok dikkatli olman lazım dedi.. Bir suç işlememen lazım dedi..
soru 1.. Bu işleyebileceğim suçların kapsamı nedir?
soru 2.. Herhangi bir suç işlesem ve 10 ay hapis cezası devreye girse bunu paraya çevirebilirmiyim?
soru 3.. Bu kararı temyize göndereceğiz.. Bu kararı para cezasına çevirebilirmiyiz.. Para cezası ödemek bana daha uygun geliyor..

C
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
17
17 CEVAP

Bir daha suç işlersen 10 ay daha yatacaksın. Paraya çeviremezsin artık

B

işlenen suçun cezası hapis olursa mı bu geçerli.. Yoksa paraya çevrilmiş herhangi bir suçtada bu geçerli mi..

C

Kasten bir suç işlemeiyeceksin.

G

ben günlük apart daire kiralama yapan bir şirketin ve dairelerin sahibiyim.. Her gün bir sürü farklı insan geliyor.. Bizde kanunsuz hiç bir şey yok.. Fakat gelen müşterileri evimizi verirken çözemeyebiliriz.... Fakat her an kasıtlı olmasada bir problemle karşılaşabiliriz.. Bu işe devam etmek kasıt sayılır mı..

C

yani şunu öğrenmek istiyorum.. 5 yıl içinde para cezası ile sonuçlanan bir mahkemem olursa ; bu 10 ay hapis devreye girer mi..

C

Kasten olmaması lazım.

G

1-KASTEN İŞLENEN ŞUÇLAR. 2-ÇEVİREMEZSİN3-İTİRAZ YOLU AÇIK, HAGB TEMYİZ EDİLEMEZ..

K

itirazı kime yapacağız.. Para cezasına çevirebilme şansımız var mı bu kararı ..

C

bir üst mahkeme olan ceza mahkmesine itiraz edilir. Örnek Sulh ceza karar vermişse Asliye Cezaya itiraz edilir. Asliye Ceza Karar vermişsse Ağır Cezaya itiraz edilir.

K

Asliye ceza mahkemesine itiraz etmende bir faydan yok. Hakkım hükmün açıklanmasının geri bırakılması verilmesin hapis verilsin adli para cezası verilsin demek gibi birşey... Zaten kabul etmişsin niye itiraz ediyorsun 2.si itiraz ettiğin zaman esastan yani suçlu musun değilmisin diye bakmıcaklar engel sabıkan var mı diye bakacaklar

K

On ay sıkın dişinizi ne gerek var paraya çevirmeye ayrıca bu karar temyize gitmez.

İ

5 yıl içinde para cezası ile sonuçlanan hapis kararı olmayan bir mahkemem olursa bu 10 ay olarak hapis cezası uygulanırmı..

C

İster hapis ister para ister erteli ceza hepsi... Basit birşey bu Suç işlemiceksinnn

K

cem bey ben de 18 ay hapis cezasi aldim paraya cevirmedi. Bi ceza davam daha var burdan da ceza alirsam ozaman ilk ceza ile birlestiriyor. Karar aleyhine ise temmiz edersin .

S

ama dava acilmasin diye dikkat et kasitli suc isleme yani kalkip birini darp edersen bu kaste girer

S

Yargıtay Kararları adli para cezası hükümlerinin HAGB koşullarını kaldırmadığı yönünde kararlar veriyor ancak, siz tedbiren SUÇ İŞLEMEMELİSİNİZ... Ayrıca HAGB kararları temyize gitmez, itiraz yoluyla bir üst mahkemede incelenir. Yeni bir Ceza Genel Kurulu kararı ile artık sadece şekli bir inceleme değil, suçun unsurlarının oluşup oluşmadığı yönünde esasa ilişkin inceleme de yapabiliyorlar. İtiraz ediniz.. Hapis cezasının paraya çevrilmesinin koşulları vardır, bu koşulların oluşup oluşmadığını, oluşmuşsa uygulanmamış olmasını da itiraz konusu yapabilirsiniz.

Y

Yasemin hanım sonrasında çıkan kararları değerlendirdiğimiz o kararın istisna olduğunu düşünüyorum. Hagb gibi faydalı ama hukuki dayanakları eksik bir kurum getirilince genel kurul bile baş edemiyor.

K