Amerika'ya turist vizesi başvurusunda bulundum reddedildi itiraz edebilir miyim?

Merhaba arkadaşlar ,
Resimde görüldüğü üzere Amerika'ya turist vizesi isteğim olumsuz sonuçlandı. Bu başvuruya giderken yanimda +7yillik öğrencisi olduğum üniversitenin öğrenci belgesi ve sponsor babamın Almanya'daki şirketinden aldığı belge vardı ve arkadaşımın yanına gidiyorum dedim adres ve kişisel bilgiler verdim.
Görüşmeyi yaptigim beyfendi benden önceki iki kişiyi reddetti ve benim konuşmam da 1dk sürmedi.
Engin tecrubelerinize muhtacım redde itiraz yapabilir miyim?

com-nu3c0hlj7o8ejy968h0k.jpg
C
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
16
16 CEVAP

Edemezsin sana ne dediler girisiniz sakincalimi yoksa kiriterlere uymuyornusn

E

Emin miyiz bunda hocam?

Cem Sadler 7 ay

Sana ne dedi gisedeki

Evrim Xalilov 7 ay

Seni ülkeye bağlayan bısey yok dedi kağıtta da öyle yaziyo

Cem Sadler 7 ay

Sakıncalı falan diye değil bide arkadaşın yanına gidiyorum dedim diye galiba

Cem Sadler 7 ay

Kağıt daki degil onu red yiyen herkeze veriyorlar basdan sağmak icin

Evrim Xalilov 7 ay

Geri dönmeye bilirsin

C

Kişisel bir soru: Geri donecek miydin peki? Daha önce başka ülkelere gitmiş miydin? Vize süresi içerisinde sıkıntı olmadan o ülkeden çıktınız mı? Nerelere gittin? Hangi bölüm okuyorsun?

Emre Ardahanlı 7 ay

Bu sorular önemli. 7 yıl okuduğun bölüm ve ülkenin durumunu ele almıştir belki, yahut başka ülkeye ciktiysan ve giriş çıkışta gecikme problemi yasadiysan, bu tarz şeyler vize almana engel teşkil edecektir.

Emre Ardahanlı 7 ay

Yok ilkdi

Cem Sadler 7 ay

Dostum o vakit ortalama sorunun var diye "bu adam burda okumamış, orda başımıza bela olur kaçar gelmez meksikalilarla is yapar" diyip en iyisi red verelim diye düşünmüş olabilirler. Greencard dene, ankara'dan basvurmadin inşallah?

Emre Ardahanlı 7 ay

İstanbul'dan başvurdum

Cem Sadler 7 ay

Amerikanın son zamanlarda sadece 5-6 tane müslüman ülkesine uyguladığı ambargo Türkiye ye ne kadar da uygulanmıyo dese Türkiye ye de uygulanıyo. Bundan ötürü bence, sonuçta beklenilen kriterlerin çoğunu karşılamışsın söylediklerine göre. Eğer illa amerikaya gitmek istiyosan senelerdir oraya gitmek için uğraşan biri olarak (hiç vizeye başvurmadım sürekli araştırırım) oraya öğrenci olarak gitmek en mantıklısı. Direk kabul ediyolar okul ücretini hallettiğin taktirde başka kriter yok.

F

Yüksek lisans diyorsun ben burda üni okuyor olarak öğrenci belgesi götürdüm

Cem Sadler 7 ay

Cem Sadler bu red yediğin vizedeki amaç gidip orada yaşamaksa dediğim gibi orada üni okuyabilirsin illa gitmek istiyorum dersen o tarafa yönel derim

Fatih Yıldıko 7 ay

Anladım hocam da turistik olursa iş düşünüyordum duruma göre ayak uydurabilirsem

Cem Sadler 7 ay

Cem Sadler valla işte gitsen amerikaya 2 yıllık hemşirelik okusan okulun bittiğinde (sana bağlı olarak) 5bin dolarla haftalık 40 saatle işe başlıyosun yani mesela. Bu 2 yıllık okulu 3-4 senede bitirsen o sırada evlensen göçmenliğe başvursan orada hertürlü kalırsın. Ayrıyetten öğrenciyken sana burdaki part time gibi yasal bir çalışma süresi sunuyo devlet zaten öğrencilere. Kaçak çalışsanda sorun olmaz vs vs. Kafanda bişeyler canlanmıştır umarım

Fatih Yıldıko 7 ay

Üni okumaya mı git diyorsunuz hocam ben burda bilgisayar mühendisliği bitirdim sayilir

Cem Sadler 7 ay

Ambargo falan yok arkadaşım. Ben 2 defa başvurdum Amerikaya. 2013te red yedim, 2017 Haziranda da onay aldım. Oradaki 1 dklık konuşma hiçbirşey ifade etmiyor. Zaten oraya gitmeden önce doldurduğun 20 sayfalık başvuru formu incelendiğinde sana verilip verilmeyeceği belli oluyor. Ben Lighthouse firmasında çalışıyordum o zaman da. Amerikadaki Lighthouse genel merkeze gidecektim o zaman da. Herşeyim aynıydı, maaş hariç. Belki fakirliğimden red yedim bilmiyorum ama ordaki görüşmenin süresi ya da memurun öncekilere de red vermesi fln birşeyi değiştirmiyor. Yok ambargo var yok güler yüzlü konuşunca veriliyor vs Amerika için hiçbiri geçerli değil. Gidebilen gidiyor her koşulda.

B

Bu arada gelirin de birinci derecede etkisi olduğunu sanmıyorum. Ben bugün işten ayrılsam fasfakirim kedim hariç hiçbişeyim yok üstüme kayıtlı. Adamlar 10 senelik vize verdi.

Betül Aytin 7 ay

Çalışma siteniz ve maaş dokumunuzun etkisi olmuş olabilir

Cem Sadler 7 ay

Güler yüz derken adam şimdi düşününce adam bana samsun samsun dedi bende hayır Kocaeli üniversitesi dedim fake yemiş olabilir miyim?

Cem Sadler 7 ay

Ya işte diyorum ki güler yüzlü ol vs demelerine inanma. Orada konuştuklarının hiçbir önemi olmuyor. Herkesinki 1-2 dk sürüyor. Ben aynı sevimlilikteydim 2013te de. Valla bak.

Betül Aytin 7 ay

Betül Aytin Amerikan vizesi 10 yıl zaten, tamamen haklısınız, benim görüşmem de 1 dk sürmemişti, ama vize aldım nisan ayında üstelik yanımda götürdüğüm evrakların hiç birini istemediler, geri verdiler. Siz gitmeden zaten vize verip vermeyeceklerine karar veriyorlar bence de, Cem Sadler daha önce pasaportunda giriş çıkış ya da başka ülkelerden alınmış vizeler var mı?

Alper Gülsoy 7 ay

Kardeşim dönüşüne inanmadıkları için vermemişlerdir. Bende 2 ay kadar önce vize aldım. Görüşme yaptığım kişi benden önce 2-3 kişiye red verdi ama bana onay verdi. belgelerden daha ziyade ordaki halin, konuşman, vücut dilin etkili oluyor vize almana. Benden tek bir evrak dahi istemedi. Sohbet ettik. Arkadaşımı ziyarete gideceğim dedim. Nereye dedi, şu eyalet dedim. Bu tarz sohbet şeklinde geçti.

B

Bana soru sormadı bile +7 ve arkadaşın yani haricinde sonra yazdı red dedi

Cem Sadler 7 ay

Okulu bu kadar uzatman eksi puan. Niye bu kadar uzadı, acaba bazı şeyleri ertelemek için mi uzatıyorsun diye şüphelenip red vermiş olabilir. İtiraz işine gelince, ABD vize başvurusunda itiraz edemeyeceğine dair beyanı sana imzalatıyor. Parmak izinin FBI veri tabanına eklendiğini beyan ettiği gibi.

Bilal Buyukertas 7 ay

Kesin bilgi mı? O zaman yeni başvuru

Cem Sadler 7 ay

Türkiyede güçlü bağın olmadığı için reddedilmiş. Ev gibi mesela ya da aile.

Y

Nüfus kayıt örneğinde sıkıntı çıkmış olabilir bence o yüzden

Y

Benim de ilk düşüncem o yönde

C

itiraz edemezsin, etmeyi denesen de kabul etmezler. Tıramp sağolsun.

O

Adamlar bizi kıskandığı için, ülkelerine bile almıyor ya.

M

Dedim sizin kadınlarınizla işim yok diye ama anlamadı 4e tamamlarmisim

Cem Sadler 7 ay

En kısa zamanda istediğin vizeye ulaşırsın inşallah dostum.

Mehmet Bijediç 7 ay

Aynı şey bir arkadaşımın başına da geldi. 3 kişi gittik vize görüşmesine, ben en kötü ingilizcesi olan kişiydim. Babam vefat etmişti, annemle üzerimizde sadece ölüm aylığı ve ev vardı. Ben aldım yarım ingilizceyle. İngilizcesi en iyi olan, üstlerinde ev ve araba olan, babası memur olan, üstelik okul birincisi arkadaşımız alamadı. Senin de dediğin gibi 1 dk dan az sürdü. Sebep olarak kötü ingilizce dediler ama kız şakır şakır konuştu. Sonradan öğrendik ki kızın dayısı annesinin üzerine dükkan açmış, vergi borcu falan varmış. O yüzden alamamış vizeyi. İyice araştır konuyu derim ben, dilersen ankaradaki konsolosluktan da randevu alabilirsin ama eğer böyle bilinmeyen bir borç harç meselesi ya da olumsuz bir durum falan varsa yine olumsuz sonuç alırsın.

Not: Arkadaşın vize görüşmesi yaptığı kişi de erkekti. Muhtemelen aynı kişi.

Z

İstinye de

Cem Sadler 7 ay

Cem Sadler valla istanbulu bilmiyorum pek ama burasıydı

com-clx67tnqbu3daj65bi6u.jpg

Zekiye Yunus 7 ay

Aynen burası

Cem Sadler 7 ay

Sarıyer İstinye de kale gibi

Evrim Xalilov 7 ay

Kale zaten bro

Cem Sadler 7 ay

Yok edemezsin ancak bir birbucuk ay sonra tekrar başvur.

C

Daha erken olmaz mı AIESEC ile gitmeyi deniyecegim

Cem Sadler 7 ay

Olur tabi ama ısrar etmekte iyi değil. Keza yine vermezler.

Cenk Isleyen 7 ay

Öncelikle geçmiş olsun. Size şöyle iç rahatlatıcı bir şey söyleyebilirim. 2. kez başvurduğunuzda mülakatı yapan memur başka kişi oluyor. En azından o gerginliği tekrar yaşamamak güzel. yukarıdaki arkadaşlara katılıyorum bence de şu anki durumunuzu iyileştirecek şeyler yapmak avantajlı olur. Türkiye'de sigortalı bir işe girmek mesela, ya da shengen alip avrupaya gidip donmek. Onun dışında turist vizesinden red yiyip kısa zamanda başka bir vize türüne başvurmak çok hoş karşıladıkları bir şey değil, aklınızda bulunsun. Kolay gelsin, umarım çabuk kavuşursunuz

A

2003 te banada vermişler di bu kağıttan. Zamanla acısı geçiyor. Sabret.
Hatta memura neden böyle bişey yaptığını ısrarla sorunca;
Memur- "Birleşik devletler yasalarına göre, bir açıklama yapmak zorunda değilim" diyip kendinden iğrendirmişti.

A

Benden önceki iki kişi ısrar etti tepkisini gördüm sesimi cikarmadim bende

Cem Sadler 7 ay

Mola: O memura hitaben "i hateu, go home yankiiii" okumaya devam yorumları... Bu arada 'greencard başvurusu 7 ekim - 10 kasım arası başlıyor muhakkak başvur"

Khan Çokbilir 7 ay

Ben gecen hafta 10 yillik B1/B2 aldim ustelik hic bir evragimi incelemedi. Mulakatda Turkce gecti. Turkce sordugu ilk sorulara ingilizce cevap versim sonrasinda Turkce konusmaya devam edince bende turkce konustum. Nereye gittigimi ve daha once yurt cikip cikmadigimi sordu. Bende mulakat hicbir anlam ifade etmiyor.

E

Evli misiniZ?

Cem Sadler 7 ay

Geri dönmek için sebebiniz var mı yani?

Cem Sadler 7 ay

Cem Sadler evliyim esim benimle gelmeyecek dedim

Elif Moses 7 ay

Ama Kanada vizem de vardi bu arada.

Elif Moses 7 ay

Yaani siz bayağı sağlam gerekçelerle gitmissiniz iyi günlerde gezerek kullanın

Cem Sadler 7 ay

Hocam benim kız arkadaşım ABD de, bnde F1 vizesi için başvurmuştum onaylandı.. Darısı başına inşallah.. Bana dediği şey kesinlikle ve kesinlikle orada tanıdığın olduğunu söyleme, cümlelerime sık sık "TR ye geri döndüğümde" diye başlamamı tembih etmişti. Sende bu şekilde dene bir daha ki sefere hocam.

A

Tamamdır

Cem Sadler 7 ay