Apartmanda hayvan besleyebilir miyim?

Merhaba arkadaşlar ben şirinevler de bir öğrenci evindeyim. Evi kendimiz tuttuk 1 ay önce ev sahibimiz aşağıki mahallede ve sadece para isteyeceği zaman arar çok iyidir kendisi evdeki hiçbirşeye karışmaz. Ama apartman yöneticimiz eski muhtar aklı başında bir adam hergün saatlerce kapının Önünde oturur. Eve giren çıkana birşey demez ama ben eve yavru kedi aldım ve birgün veterinere götürürken gördü hayvan beslemek yasak dedi. Benim değil biri emanet bıraktı Yarın Gidicek dedim bişey demedi. Evde 2 kedi olcak hadi onları gizleyebilirim. Ama ben eve köpekte almak istiyorum (ekteki yavrulardan biri) köpeğin ihtiyaçları için dışarı çıkartıp sokmam gerekiyor ve illaki görecek. Bugün gittim apartman yönetmeliğini ailem görmek istiyor dedim. Bizde yok öyle bişey dedi biz ayda bir ev sahipleriyle konuşup kural koyuyoruz dedi. Tahminimce yönetmelikte hayvan beslemek yasaktır ibaresi yok ve bunun farkında o yüzden yalan söyledi. Apartman eski bir apartman o zaman kim düşünür bunu? Simdi sorcağım soru şu ev sahibi beni hayvan besliyorum diye sözleşmem(12 ay) dolunca çıkarabilir mi? Veya sözleşme süresi içerisinde çıkarabilir mi ?

com-zwf02yzcegfm7tzmkqvl.jpg
Y
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
16
16 CEVAP

sözleşmen dolarsa sebep sunmadan çıkarma hakkı var kanka

G

Büyük sıkıntı ev sahibim bişey demez ama yönetici kankası o onun aklını çalar

Yalçın Aydemiş 3 yıl

kiracılık zor valla, ne zaman doluyo sözleşme ?

Gürkan Firarda 3 yıl

Sözleşme daha Geçen ayın 15inde başladı

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Geçen ayin 15 i işte besle gitsin 1 yıl sonra çıkarırsa yavru arkadasin büyür ve seni korur

Cihan Özkatlanç 3 yıl

Yalçın Aydemiş daha varmış ya keyfine bak sözleşme bitimine yakın gönderirsin yavruları kafalarsın ev sahibini falan şimdiden kendini huzursuz etme

Gürkan Firarda 3 yıl

Daire sahibi memnunsa çıkarmaz. Apartmanda oy birliği olmazsa çıkaramaz. Boş iş...

H

Apartmanda oy birliği varsa sözleşme süresinde mi çıkarabilir ?

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Apartman oy birliği var ise çıkman için. Sana söyler sende tatli dil ile çıkmaz isen mahkemeye verir oda uzun surer çıkartılırsın ama beya ugrastirir. Evine gelip tehdit ederae haneye taciz den sikayetci ola bilirsin. Felan filan

Çağdaş Kazancıoglu 3 yıl

varya resmi görünce sahiplendirmek istiyorsunuz sandım cok heveslenmıstım

M

Keşke bende çok aradım en sonunda buldum arkadaşımın arkadaşı satıyor. Arkadaşıma verecek o da çaktırmadan bana vercek dalavereyle alıcam yani

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Satıyor?

Ahmet Talu 3 yıl

Satmış bile 3ünü

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Ben sahiplendireyim çok var bu arada ev sahibini sizi çıkaramaz ama sözleşme bitince çık diyebilir istiyorsanız yöneticininize valilik hayvan hakkarı komisyonunda birnyazi önerilebilir beslenmenin engelleniyorsa bu arada pmurpuk bakabikecekseniz alın oku bitince evlenin atacaksaniz hasalanina hekime goturmeyecek aşı e mamaları arsilaamaacaksaniz akamyon luten psikolojik olarak onları yipratırsıniz(tel kırık takılıyor anca bu kadar yazabildim klavye deki harler basmiyor:))

Sevgican Akabik 3 yıl

Apartmanda konut kat mülkiyeti alındığında hayvan beslenemez ibaresi varsa uymak zorundasın. Aksi takdirde sonradan böyle bi kural koyulduysa isterse polis çağırsın isterse belediyeyi çağırsın isterse imza toplasın. Kimse senin hayvanına bi şey yapamaz. Sen sözleşmeli olarak orayı kiralamışsın orası senin evin.

S

Bu alınan kararlarda esas olan apartman ilk kurulduğunda alınan kararlardır. Bunun yazılı resmi bi örneği varsa çıkarsın koysun sana köpek beslemek yasak desin. Yoksa da uğraşabildiği kadar uğraşsın. Ses çıkarıyo diye şikayet etse bile yine hayvanına bi şey yapamazlar. Desibel ölçümü yapılması gerekir diğer dairelere ses geliyo mu diye.

Süleyman Döngel 3 yıl

Köpek beslenemez diye bir karar alınmasına gerek yok olur da gürültü kirliliğine sebebiyet verirse köpek. İbare olması gerekmeden çıkartılabilir köpek.

Burak Butik 3 yıl

Desibel sıkıntı değil o hallolur. Fakat en merak ettiğim köpeği Besledim beni çıkaramadılar. 1 sene sonra sözleşmenin kendini yenileyeceği sırada Beni sebepsiz yere çıkarabilirler mi ?

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Burak Butik araştırdım ama gürültü kirliliği sadece eve cihaz koyuyorlar onunla ölçülüyor. Evde köpek olması gürültü Anlamına gelmez. Önemli olan ibare evde hayvan yasaktır yazması. Hayvanla ilgili bir madde yoksa serbest anlamında

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Aga sözleşme bittiğinde o ev sahibinin insiyatifine kalmış artık çıkarıp çıkarmaması. Sen kirana rutin zamı uygular eve zarar vermezsen ev sahibinde tatlı bi adamsa bi şey olmaz diye düşünüyorum. Sen bi sor iste o dediğim belgenin örneğini. Eski bina diyosun muhtemelen yoktur: D varsa da çıkarsın koysun önüne yasak desin. Ki uğraşmak istemez seni böyle görünce bence

Süleyman Döngel 3 yıl

Ben de geçen gün aynı şeyi araştırdım tam olarak şöyle dediler: Kontratınta veya apartman sözleşmesinde senin kontratının yapıldığı tarihten önce böyle bir kural yoksa hiçbir şey yapamazlar.

S

Bugün adamdan yönetmeliği istedim bizde yok öyle birşey dedi şimdi benim yararıma mı bu onun yararına mı

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Yönetmelik olmak zorunda değil mi? Büyük ihtimal olmaması onun zararınadır ama hiç bilgim yok

Sude Tali 3 yıl

Ben eksik okumuşum yazdığını, kontratın biter bitmez çıkarabiliyor bana denilene göre

Sude Tali 3 yıl

1dk araştırmak lazım, sözleşmeniz bitse bile oturma hakkınız bittiği anlamına gelmiyor. Geçerli bir nedeni yoksa sözleşmeniz otomatik yenilenir. Çık burayı başkasına kiralayacağım diye katiyen diyemez. http://Hukuk.net/ var biraz kurcalayın isterseniz siteyi, kiracıyı sözleşme bitse bile sokağa bırakamazlar. Sözleşme siz çıkmıyorsanız, ev sahibinin de haklı gerekçesi yoksa (kendim oturacağım, evi yıkıp yenileyeceğim vs) sözleşme otomatik yenilenir. Eğer bu gerekçelerden sizi çıkarırsa da bildiğim kadarıyla 1 yıl kimseye kiralayamaz, takip edersiniz kiralama kendisi oturmazsa şikayet eder kazanırsınız.

T

Biz evimizi değiştirmek istiyoruz mesela ama köpeğimiz olduğu için kimse bize ev vermiyor. İleride böyle sıkıntılarınız olacak, sahiplenirken bunları göz önünde bulundurunuz.

Z

Bakıcak yerim çok var Aile evi olur bağ evimiz var Orda bakarım onlar sorun değil de ben en azından 6 yıl bu evde kalmayı Düşünüyorum ve yanımda olmasını istiyorum. Önemli olan şu an benim için bu apartmandan atılmamak

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Zaten yönetmelik varsa almayacağım yavruyu. Ev sahibiyle kirayı verirken konuşup o mutlu anında köpek benim için sorun değil dediği anda alıcam

Yalçın Aydemiş 3 yıl

kiralamak değil ev alırken bile sorun çıkarıyorlar ne zararı varsa, ev sahibi tamam dese bile komşular önemli. Manisa'da kaç apartman gezdik, bahçeli evde bile istemiyor pislikler. Nasıl kin doluyum. Umarım sorunsuz hallolur.

Busecan Goeçer 3 yıl

Aslında okuduklarım ve gördüklerim içinde. Vardığım kanı şu apartman yapılırken Böyle bir kural koyulmamışsa serbesttir. Fakat ev sahibi de istemiyorsa sözleşme bitiminde hemen çıkartır bi şekilde. Ama ev sahibi de okeyse ve destek çıkıyorsa beni kimse tutamaz

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Yalçın Aydemiş ev sahibi sözleşme bitse dahi kanundaki unsurlar oluşmadan sizi çıkaramaz.

Ali Gönder 3 yıl

Veterinerden köpeğin karnesini aldıysan eğer bütün apartman sana dava açsa dahi o köpek kimseye zarar vermediyse bir allahın kulu çıkartamaz o köpeği. Ben de besledim kısa bir süre, bütün bir apartman imza topladı kıllığına, ancak elimde karnesiyle ortaya çıkınca her şey düşer. Yeter ki köpek birilerine zarar vermesin maddi manevi zararları olmasın.

D

Yok zaten golden cinsi ırktan kaynaklı sakindir ve ben yavrudan alcağım için evde bir sürü misafirle kendisini tabiri caizse yavşak büyüteceğim kimseye birşey yapmaz

Yalçın Aydemiş 3 yıl

En çok bilinen yanlışlardan; kira sözleşmesi eve girmek için yapılır. Süresi dolunca kanunda belirtilen unsurlar dışında bir sebeple sözleşmeniz sona ermez. Siz durmak istediğiniz süre boyunca evde durabilirsiniz.

A

Size güveniyorum

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Yalçın Aydemiş internetten ya da bir avukattan teyit edebilirsiniz

Ali Gönder 3 yıl

Benim kiracim kirami ve aidatlarini odemedigi halde 6 aydir cikartamiyorsam sence haksiz mi Yalçın Aydemiş kardeşim Ali Gönder tamamen dogru soyluyor. Sikinti yok oglum otur evinde.

Yusuf Peşmen 3 yıl

Yusuf Peşmen tahliye işleri uzun sürüyor valla aynı şeyi biz de çektik. Anlaşma yoluna gidip zor zar çıkarttık

Ali Gönder 3 yıl

Ali Gönder bizimkiler telefonlarimizi acsa anlasicaz da acmiyolar borclarinin hepsini icraya verdik yatiralim fln dediler yatirsalar geri cekecez icrayi ama ne yatiriyolar ne aciyolar bakalim..

Yusuf Peşmen 3 yıl

Her şeyde haklısın bu bir yana; alma bence o yavru köpeği. Öğrenciysen o okul elbet bitecek askere gidilecek ailenin yanına dönülecek. Kendi hayatın daha yerine oturmamış. Askere anne evine 3 kedi 1 köpekle mi dönecelsin? Bu hayvanların giderleri? Zengin olabilirsin ok ama eşin istemezse? İşin le beraber yürütemezsen çok çalışırsan vs vs bence hayvan barınaklarını dolaş ve daha minyon evde çiş yapabilecek bir köpeği haftasonları yada her müsait vakitte eve al yada orda ilgilen. Yada haftasonları en yakın barınağa gönüllü su dolduran yavruları besleyen kişi ol. Hayvan sevgini takdir ediyorum ama biraz kendimizi dizginlememiz daha iyi olmaz mı? Sonuçta terk edilecekse o da bir can. Yazları gençsin belki kamplara gidip çadur atacaksın yurt dışına gezicen.. Daha nasıl caydırabilirim :)))

L

Maalasef caydıramazsınız bebekliğimden beri hayvan merakımla büyüdüm. Kendi bağ evimde baktığım yaklaşık 5 köpek var evimde olmasını Hep istedim ama ailem izin vermedi. Sadece kediye ikna edebildim 3 yıldır aile evinde kedim var şu an öğrenci evimde de var. Ben bu yavruyu aldığımda rahat ve huzurlu öleceğinin yaşo geldiğinde garantisini kendime veririm. Bu arada hayvan sevgisi olmayan bir insanla evlenmeyi geçtim dost bile olmam kolay kolay :))

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Tamam. Anlıyorum seni. Hayvanları seven insan doğru insandır. Şu an aile evinde de geçmişte aldığın ama öğrenci evine getirmediğin 3 kedi 5 köpek mi var? Onlardan birini bu eve getirsen. Sonra değişiklik olunca geri götürsen?

Leyla Tepedelenlioğlu 3 yıl

Bağ evinde ki köpek hem apartmana uygun değil (bekçi köpekleri) hemde dışarı ortamında büyüyen serbestliğe alışık bir köpeği kimse kapalı evde tutamaz. Ayrıca köpekler büyük olduğu için kedi gördüklerinde saldırma refleksleri var. Bu yavru golden i alınca hem ev ortamında büyüdüğü için sorun olmaz hemde kediyle beraber büyüdüğü için bir sorun olmaz

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Teyzemin kedisi var kısır dişi 1.5 yaşında beyazlı tekir sarı gözlü. Manyak akıllı ve sessiz bir kedi. Teyzem çok hastalandı bakamıyor acaba sen yuvalanmak istermisin kontes'e?

Leyla Tepedelenlioğlu 3 yıl

dostta, sevgilide, hayvan sevgisi olmaması başka, hayvanlarla sorunu olmayıp evde bakmayı istememesi başka. Bakmak istemiyor olması, sevmediği anlamına gelmez. Bunu da not düşeyim.

Deniz Kudi 3 yıl

İbare mibare hikaye imza toplar gene çıkartır Köpek alcam eve de önceden anlaş öyle al

M

Siz emin misiniz bundan? Böyle yazmışsınızda. Yoksa sadece kendi düşünceniz mi ?

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Yalçın Aydemiş Emin’im beni attırdılar öyle imzayla

Merve Sarıöz 3 yıl

site yada apartman sakinlerinin yüzde 25 mi ne imza atarsa yönetim çıkartıyor

Merve Sarıöz 3 yıl

Evde hayvan bakıyorsunuz diye mi çıkarttılar yoksa başka bir sebep mi ?

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Köpek yüzünden başka ne sebep olacak çıkmadım ben ama imza topladılar çıkacaktır kararı çıkarttılar bu olan bişey

Merve Sarıöz 3 yıl

Yavrulardan birini sahiplenebilirim anne sütünden ayrıldıktan sonra

Ö

Ne çok da köpek isteyen varmış bizim klinikte vardı zorla sahiplendir dik

M

Sokak kedisi hadi neyse sahiplenilirde sokaktan Eve köpek almak yürek isteyen bir iştir.

Yalçın Aydemiş 3 yıl

Apartman yapılırken yönetmelikte evcil hayvan bakımı yasaklanmışsa elinizden birşey gelmez. Ama sonradan apartman yönetiminin aldığı bir karar ile böyle bir madde eklenmişse size ve aşılı karneli evcil hayvanlarınıza hiçbirşey yapamazlar. Kira sözleşmenizde de eger hayvan beslenmesi ile alakali bir ibare yoksa ev sahibide birşey yapamaz ama sözleşme süresi dolarsa pek tabii ev sahibiniz evden çıkartabilir. Ama bence ev sahibiniz ile bir göruşun derim durumu belirtin belki ben parama bakarim evde ne beslersen besle kafasında ise yönetici ve apartman sakinleri bu konuda hiçbir yaptırımı olmaz.

S

Ama şu oluyor apartman yonetimi ve ev sahipleri ellerinden birşey gelmedigini anlayınca çirkefleşerek tehdite başlıyorlar. O nedenle çok iyi düşünerek sahiplenin derim 1 yıl sonra bu yavru küçük kalmayacak ve evde hele hele apartman dairesinde bakımı yetişkin kopeklerin bakımı daha zor oluyor. Hele birde komşular anlayışsızsa.

Saliha Yeşerir 3 yıl

Abartmasan iyimi olur acaba

S

Derken ?

Yalçın Aydemiş 3 yıl

çok fazla yorum olduğu için okuyamadım belki benim söyleyeceklerimi biri yazmıştır ama bu konuda baya bilgim var daha önce bir eve taşınmak istemiştik apartmanda hayvan besleyenler ve beslemeyenler arasında şiddetli bir dava sürüyormuş bizde taşınırsak diye avukatlarla falan görüşmüştük. Apartman yapıldığı anda hayvan beslenemez kuralı eklendi ise yapabileceğin bir şey yok. Ama apartmanın yapılışından bir sene sonuna kadar böyle bir kural koyulmayıp daha sonra koyulduysa geçersiz sayılıyor yani istersen at besle kimse seni evden çıkaramaz ev sahibin ile bu konuda görüş tamam derse apartman yöneticisi hiçbir şey yapamaz. Haklarını onları korkutacak şekilde belirttiğin takdir de rahat edersin.

I

hatta kira sözleşmende de hayvan beslenemez diye bir ibare yoksa hiçbir sıkıntı çekmezsin. Psikolojik olarak rahatsız edilmen hariç hukuki olarak hiçbir şey yapamazlar

Ipek Öyar 3 yıl

Teşekkür ederim

Yalçın Aydemiş 3 yıl