Yağmurda çatım akıtıyor; ev sahibi mi, apartman yönetimi mi yaptırır?

Selamlar oturduğum evin çatısı böyle rutubet oluyor izolasyonu yapılmadığı için akitip.. Bu evde kiraciyim. Çatının akıttığı durumlarda izolasyonu apartman yönetimi mi ev sahibi mi yoksa ben mi yaptirmaliyim? Sinusitim var ve böyle bir yerde uyumak kafam davul gibi olmuş halde uyanmama sebep oluyor. Hasta olmam da yakındır.

com-788qbqdqn5qru52fg201.jpg
S
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
33
33 CEVAP

Sizden kaynaklı birşey olmadığı sürece ev sahibinin sorumluluğundadır

F

ev sahibi yapar.

O

Teorik olarak ev sahibi yapmalı. Daha doğrusu çatı ortak mal olduğu için bütün apartmandaki mal sahiplerinden toplanan para ile yapılmalı. Kiracı sözleşmede aksi yazmıyorsa para vermez. Mal sahibiniz benim evim bu yapacak param Yok da diyebilir tabi.

M

Yapılır gerekirse eksik kira ödenerek tamamlanır o zaman da.

Türkü Gülbetekin 6 yıl

Ev sahibinin sorumluluğundadır. Kiracı yaptırdığı taktirde kiradan düşer

A

Ben de apartmanin diye biliyorum ama yan komşumuz yıllardır kendisi yapmış yani apartman ilgilenmemiş.. Bu sebeple yan komşumuz aidat vermiyordu ilgilenmiyosunuz neden para verelim diye, şimdi benim de hakkimsa eğer yani apartmanin sorumluluğu ise bunu yaptiricam ve aidat vermiycem..

S

bende evde kaldığım zaman öyle tartışıp aidat ödememiştik bi şey diyememişlerdi

Sunic Cembekli 6 yıl

sen aidat için gelmelerini beklemeden gidip konuş

Sunic Cembekli 6 yıl

Daire teras halinde satılmış ve sonradan kapatılmış ise mülk sahibine aittir. Apartmani ilgilendirmez

A

Ayibi kiraya verene bildirme yükümlülüğün var. Onun da ayibi giderme yükümlülüğü var geregini yapmazsa sen ayibi giderip bedelini kiradan indirebilirsin.

com-qqzghi8nrj12niw192bu.jpg

D

Ama çatı apartmana ait değil mi?

Sema Dagistan 6 yıl

Ev sahibi mi sorumlu

Sema Dagistan 6 yıl

Sonucta senin dairende oluşan bir zarar var. Sen ona bildir sıkıntı ettigi takdirde hukuki haklarindan ve kiraya verenin yükümlülüklerden bahsedersen umarim sıkıntı cikarmadan yapar yapmazsa da usta cagir yaptir faturasini al ev sahibine faturayla beraber kirani odersin .

Dilara Tanur 6 yıl

Dairemde oluşan sorun dış kaynaklı ama?

Sema Dagistan 6 yıl

Bitanem dış yada iç dairede zarar var bu da fotografta apacik ortada. Dış etken gelmis evinin tavanina yansımış sonucta .

Dilara Tanur 6 yıl

Çatıdan kaynaklı.. Yağmur suyu alıyor bizlik birşey yok biz cikmiyoruz bile çatıya..

S

Sema hanım ilk olarak mal sahibini bilgilendirin. Mümkünse önce mesaj atın sonda arayın. mesaj delil niteliğinde olur. Sonra apartman yönetimine Durumu izah edin. Belki tamam yaptıralım diyecekler. Kısa ve öz sizlik bir durum yok. Sonuçta bozulan buzdolabınızın parasını istemiyorsunuz.

Mehmet Karabag 6 yıl

mesaji at aynen. Sonra adam bana bildirmedi diyebilir.

Dilara Tanur 6 yıl

Evimden memnunum tek sıkıntısı bu. Benlik bir durum yok ama ben bunu kimden kesmeliyim? Ev sahibi mi apartman yönetimi mi?

Sema Dagistan 6 yıl

Ev sahibi tek başına yaptıramaz. Tüm kat malikleri sorumludur. Bunun için yönetim kararı alınması gerekir. Kiradan düşme ya da ödeme işlemleri sonraki iş. İlk önce apartman yöneticiniz ile görüşün. İllaki ev sahibi benimle görüşsün diyor ise kendisi ile irtibata geçebilirsiniz.

U

Tüm apartmanı örgütleyip izolasyon için yönetime başvuru yapabilirsiniz. Fakat aidata dahil olur mu, olmazsa ev sahibi karşılar mı onu bilemiyorum.

M

Apartman sorunu ise de apartman yöneticisiyle mülk sahibinin muhatap olması gerekir. Sonuçta eve de zararı var. Size kullanım sıkıntısı yaşatıyor olabilir fakat asıl olan eve oluyor. Ayrıca apartman yöneticisi fiyat konusunda mülk sahipleriyle anlaşarak yaptırır. Ev sahibinin haberi ya da onayı olmadan yaptırılırsa ev sahibi faturayı (ki ustalar genelde fatura falan vermek istemezler) kabul etmeyebilir. Sıkıntı çıkartır, gereksiz başınız ağrır.

O

Çatıdan kaynaklı bir durum olduğunda bu konu hakkında apartman yönetimi sorumlu. Ana taşınmazın ortak kullanıma ait alanı sayılıyor. Yani şöyle düşünün çatıyı sadece en üst kattaki kişi kullanmıyor o apartman(ana taşınmaz)a ait ve herkes kullanıyor. Ev sahibinize durumu zaman kaybetmeden bildirin. Apartman yöneticinizle konuşsun.

B

Apartmana ait olsa da ev sahibini bilgilendirmek gerek yani her türlü...

Sema Dagistan 6 yıl

Ev sahibinin konutu sizin kullanımınıza uygun tutma yükümlülüğü var. O yüzden ona başvurup sorunun çözülmesini istemeniz lazım. Zaten kat maliki de olmadığınız için apartman yönetimi ya da kat malikleri kurulunda alınacak bir karara etki edemezsiniz. Ev sahibinizi bilgilendirin. Gerekirse evin kullanıma uygun durumda olmadığı hususunda ihtar çekin. Kendisi uğraşıp bunu telafi etmek zorunda. Etmediği takdirde kira bedelinden indirim, tazminat, kira sözleşmesini fesih gibi türlü türlü haklariniz var. Ama onarımı apartman yönetimi yapmak durumunda bu sizi çok alakadar etmiyor. Ev sahibinin sorunu.

Basak Kivanç 6 yıl

Ihtar çekmek nasıl oluyor çok cahilim bu konularda kusura bakmayın

Sema Dagistan 6 yıl

Noter kanalıyla ihtarname çekmek. Evdeki şu ayibin onarilmamasi durumunda şu şu haklarımı kullanacagimi bildiririm şeklinde.

Basak Kivanç 6 yıl

Çok teşekkür ederim

Sema Dagistan 6 yıl

Çatıdan kaynaklı sorunları tüm kat maliklerinden toplanan parayla yönetici yaptırmak zorunda ve faturayida asmak zorunda

S

Çok teşekkür ederim herkese

S

Apartman yonetimi yapar

K

Yönetim sorumludur diye düşünüyorum izolasyon icin binayı örgütleyin

Z

Apartmana aittir.. Yağmur sularının toplanıp pimaş borulara giden dererenin ya çinko delinmişdir yada izolasyonu iyi yapılmamıştır. .

O

Oturduğunuz apartmanda yönetici var mı? Kat irtifakı kurulmuş mu?

H

Aynı sorun bendede var ve yöneticiye durumu ilettiğimde bina yalıtımı yapmak maliyetli diyor. Çünkü kendine ait 3 daire ve bir dükkan var. Bana düşecek pay çok fazla o yüzden yaptıramayız şimdilik diyor şimdi ben küf giderici alıp aidatı vermesem olurmu acaba yada apartmana bunu nasıl bir yaptırım yolu ile bina yalıtımı yaptırabilirim. Ev sahibim benlik birşey yok apartmanın tamamının ok vermesi gerek bi benle bitmiyor diyor i.

M

Tadilat masrafını apartmanın karşılaması gerekse de ev sahibiniz sizin o evi gereği gibi kullanabiliyor olmanızdan sorumlu. Ev sahibinizin halletmesi gerekiyor. Parayı apartman yönetiminden tahsil edip edememesi sizi bağlamıyor

Basak Kivanç 6 yıl

Ya burda herkes topu birbirine atıp duruyorlar. Peki ben aidatı vermeyip koçtaş dan alıp alıp kullandığım küf temizleyiciyi bahane edip vermesem ne olur acaba

Murat Salduz 6 yıl

Ev sahibiniz yan giderlere katılmadığınız gerekçesiyle size hakli ihtar çekebilir

Basak Kivanç 6 yıl

Topu birbirlerine atıp duruyorlar arada biz kalıyoruz. Peki ben aidatı vermeme konusunda ne yapabilirim. Çünkü kimse o masrafa girip yaptırmazlar.

Murat Salduz 6 yıl

Ev sahibinize noter aracılığıyla ihtar çekin. Evin kullanıma uygun durumda olmadığını ve sorun giderilmedigi takdirde kira bedellerini ödemeyeceğinizi bildirin. Ya da daha az ödeyeceginizi bildirin size kalmış. Ev sahibi o evi kullanıma hazır durumda tutmak zorunda

Basak Kivanç 6 yıl

Ev sahibi, apartman, sorumluluk onların olması lazım. Siz yaptırsanız da ev sahibinin ödemesi lazım.

T

Bildiğim kadarıyla bu ortak bir sorun olduğu için topluca binanın iyi bari yapalım demesine gerek yok, yapılır ve masraflar bölüştürülür. Ben ödemiyorum deme hakkı da yoktur ev sahiplerinin kuzu kuzu ödeyecekler, aksi durumda yönetim mahkemeye verebiliyor. Demirbaş durumu bu da.

T

Bizim her yıl evsahibi yaptırır. En üst katta oturuyorum biz söylemiyoruz ama yılda bir kez çatıya çıkıp yapıyorlar

B

Bu evin sorunu, kapı kombi değil ki senden kaynaklı sorun olsun. Kesinlikle bunu iletin ve siz uğraşmayın

B

Ev sahibi, sen yarisini bile odemezsin.

S

Cati onarim izalasyon icin bina toplanti yapar. Ucret yaklasik 6 bin tutar.(Bizim oturdugumuz binada ayni durum yasandi)Cati yapan firmalardan fiyat alinir. Fiyatdaire basina bolunur Ev sahiplerinden demirbas adi altinda toplanir. Siz bu durumu ev sahipi ve bina yoneticisine bildirmeniz gerekir.

N

Bizimde benzer bi sorunumuz var apartman yönetimi karşılar çünkü çatı apartmanın ortak alanıdır.

S

Ev sahibi evin catisini yapsa bile, şuan duvarlar kuflenmiş ve kabarmiş, nemli durumdadir evin içerisinde. Bunu kim karşiliyacak peki?
Ustunu hadi zar zor yapti

G

Benim de aklıma o da geldi de Hele bi akıntı kesilsin de o kurur zaten sanırım

Sema Dagistan 6 yıl

Ali Nail Tülek odamin üzerinde (çatısında vs ) herhangi bir su borusu yok.. Çatıdan gelen su yağmur suyu ile alakalı. Saol yine de.

S

suyun akması orada herhangi bir boru olmasıyla alakalı olan bir durum değil sızıntı var ise yan taraftaki evden bile çıkabilir. Eğer yağmur suyunda eminseniz, ıslakken herhangi bir şey yapamazsınız herhangi bir işlem yapmak için kuru olması lazım

Ali Yrd 6 yıl

Eminim. Çevrede benim evimden yüksek ev yok. Zaten sorum neyden kaynaklı olduğu ile ilgili değildi sorumluluk kime ait diyeydi. Iyi akşamlar.

Sema Dagistan 6 yıl

Ev sahibi yaptırır

Y

Apartman. Herkes aciklamis zaten. Her daire kendi arsa hissesi kadar odeme yapar

P

Eğer bina yeniyse yaptıran kişi değilse herkes payına düşeni öder

A

Mehmet Fatih Ağca kanka yaptırıp kiradan düşelim

Ö

Ev sahibi yaptırır apartman yönetimine fatura edilir yakinimin başına geldi ordan biliyorum

M