Bebeğin anne karnında oluşumundan önce, cinsiyetini etkileyecek faktörler var mıdır?

Bebeğin anne karnında oluşumundan önce, cinsiyetini etkileyecek faktörler var mıdır? Herhangi bir tetiklemeyle, bebeğin dişi veya erkek cinsiyetinde olmasını yüzdece arttıracak birşey mümkün müdür?

A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
17
17 CEVAP

Cinsiyet genetik olarak geçer. Anneden bir X babadan ise bir X veya Y geçer. XX olursa dişi XY olursa erkek olur. Bu genlerdeki bozukluklar veya anne karnındaki hormonal bozukluklara bağlı dış görünüş değişebilir fakat hepsi hastalıktır, normal bir durum değildir. Yani cinsiyet oluşumu babanın vereceği X veya Y'ye bağlıdır ve bunu etkileyen bir faktör henüz bilinmiyor. (Klonlama ile yapılabilir ama o da insan üzerinde henüz denenmiş değil)

C

İnsanları bilmiyorum ama Medaka balıklarının yumurtalarına hormon verip xx erkekler ve xy dişiler elde ediliyor.

İnsanlarıda zigot oluştuktan sonra bir değişim olur mu bilmem ama, asitlik dengesini ayarlayarak x ya da y taşıyan spermlerin hareketsiz kalıp diğerlerinin yumurtaya ulaşmasını sağlamak gibi yöntemler var. Örnek olarak İlik nakline ihtiyacı olan çocuklara bu amaçla kardeş yapılırken cinsiyetlerinin aynı olması sağlanabiliyor

O

Cevaplarınız bu kitapta...

beynimizdeki cinsellik
(Anne moir - david jessel)

S

Eğer anne karnında erkek olma mekanizmasında bir sorun çıkarsa dişi organları oluşmaya başlar.

B

XY Kromozomuna sahip dişi oluşur. Ve tabii ki bu anormal bir durum.

B

Ergenlikte sorun çıkarabiliyormuş.

B

Yani eşcinsellikler bu duruma bağlı olarak mı görülüyor ?

Şeyma Ölçe 2 yıl

Eşcinsellik yıllarca yoksayılıp üremeleri sağlanan genetik anormallik, bunlar hem testisi hem yumurtalığı olanlar. Örneğin: Predestination(Zaman Yolculuğu) Bu filmi mutlaka izlemelisin.

Betül Yigiter 2 yıl

Hepinizin yorumları icin teşekkür ederim, genel olarak erkek sperm hücrelerinde gerçekleştirilecek bir işlemle cinsiyet belirlenebilir fikri ileri zamanlarda olabilir diye düşünmeye başladım. Bu da başka bir soruyu aklıma getirdi. Evrimsel süreç devam ederken bu işlemler acaba erkeğin kısır olmasına sebep olup , "İleri bir zamanda kadınlar erkeklere ihtiyaç duymayacak" ön görüsüne cevap niteliği tasıyacak mı?.

A

Zaten bunum calismalari var. Kadinlar erkek olmadan da hamile kalabiliyor ortada sperm faktoru olmadiginda da dogan tum cocuklarin kiz olacagi bilgisi var.

Esen Ibiş 2 yıl

Sonuçta erkek çocuğunda yeri başkadır, O deney genele yayılmaz, erkeklerin yürüyüş yapabileceğini bile düşünüyorum

Akın Aldaş 2 yıl

Çin takvimi:)

S

Ye tatlıyı çıkar hakkıyı ye ekşiyi çıkar ayşe'yi demişler.

H

Her toplumda bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için birçok yöntem öne sürülmüş olmasına rağmen hiçbir yöntemin bir kanıtı yoktur. Denenebilecek her yöntemde %50 tutma şansı vardır çünkü sadece 2 cinsiyet vardır Bildiğim kadarıyla, bebeğin cinsiyetini belirlemek için kullanılabilecek tek yöntem PGD - Preimplantasyon Genetik Diyagnoz'dur. PGD, döllenmiş embriyodan hücre alınarak incelenmesi işlemidir. Bu yöntemle bebeğin cinsiyeti %100 belirlenebilmesine rağmen bildiğim kadarıyla, etik ve tıbbi sebeplerden dolayı cinsiyet belirlemek için uygulanması birçok ülkede yasaktır. Sadece genetik hastalıkların tanısının konması amacıyla kullanılmaktadır.
Yanlışım varsa düzeltin lütfen...

M

bildiğim kadarıyla iş spermde bitiyor sperm kızsa ne yaparsan yap yumurta o spermle döllendiğinde bir kız bebek dünyaya geliyor veya tam tersi

M

Alınan sperm incelenerek x ya da y kromozomu içerdiği anlaşılabilir. Ama uygulamada yok

H

Yumurtlama (ovalasyon) dönemine yakin, dönlenme gerceklesirse erkek dogma ihtimali yukseliyor. Kadinlarda iki yumurtalik var, fazla bahsedilmesede, biri kiz digeri erkek sperme daha duyarli. Ornegin tek yumurtasi olan kadinlardan dogan cocuklar hep ayni cinsiyette oluyor.

G

Konu gittikçe netleşti, teşekkür ederim, bu aynı zamanda Sibel hanımın sorduğu bazı ailelerde tek cinsiyette çocukların neden olduğu? Sorusunuda cevaplıyor.

Akın Aldaş 2 yıl

Öyle bir şey yok iki yumurtalıkta da iki cinsiyet olabilir. Çocuğu hep sağ yumurtalıkta oluşan biri hem kız hem erkek doğurabilir. Yani ilk aylar çekilmiş USG fotolarina bakarak bunu görebiliriz bu genelleme doğru değildir.

Bahar Şrn 2 yıl

Çünkü cinsiyet yumurtayla değil spermle alakalıdır net

Bahar Şrn 2 yıl

Bu biraz eski bir bilgi, yumurtaylada alakali fakat, pek bahsetmiyorlar, bu konu uzerinde oldukca arastirdim. Bazi yerlerde az da olsa yumurtanin etkisinden bahsediyorlar. Kadinlarin uzerindeki baskiyi azaltmak icin, hersey erkek te bitiyormus gibi gostermeyi tercih ediyorlar.

Gülay Urkmez 2 yıl

O eski bilgi çürütüldü bence çünkü cinsiyeti belirleyen erkektir yani spermdir. Bunu bilim insanlari çoktan kabul etti kadında sadece x kromozomu var ve erkekten x ya da y hangisi gelirse cinsiyeti o olur. Sperm belirler bunun aksini hic kimse savunamaz. Bilimde gizli saklı yoktur bunu Türkiye değil dünya kabul ediyor.

Bahar Şrn 2 yıl

İbni sina yı anlatan bir kitapta okumuştum (hekim) yumurtlama tarihinden önce ilişkiye girilirse kız o gün veya sonra ilişkiye girilirse erkek olur diyordu yani regle yakın döllenme olursa erkek gibi bir şey yaziyordu. Araştırdım kız bebek olan spermler uzun yaşıyormuş ama erkek olanlar kısa yasiyormus. Bu sebeple yumurtadan önce sperm hazır olursa kız olma ihtimali yüksek ama o günler olursa erkek olma ihtimali yüksek cunku erkek bebek olan sperm daha hızlı ve güçlu oluyormuş.

B

Teşekkür ederim artık bu konu açıldığı zaman, kendimi ifade etmek için daha fazla mantıklı açıklamaya sahip oldum.

Akın Aldaş 2 yıl

Ne demek ben de çok merak etmiştim ama tabi insan vücudu değişik yine de bilinemez. Yazdıklarımın doğruluk payı yüksek ben de bı ara merak sarmıştim hatta erkek bebek anne karnında bile daha güçlü oluyor ve gelişimini de geç tamamlıyor kız bebekten daha geç doğuyor daha gec yürüyor ve konuşuyor bunu doktorlar kabul ediyor.

Bahar Şrn 2 yıl

Bende hastanede çalışan bir bayandan duymuştum, cinsiyete etki edilebildiğini doktorun bunu onayladığını, hatta kendi çoçuğunu bu yolu izleyerek dünyaya getirdiğini söylemişti. Fakat detaya girmemişti. Hep merak etmiştim. Ben de sorumu sorarken bu genel sormak istedim ki, böyle birseyin mümkün olup olmadığını ögrenebileyim. Bilimsel olarak resmi bir kabul olmasa da, gayet mantıklı ve tutulabilir cevaplar aldığımı düşünüyorum.

Akın Aldaş 2 yıl

Yok Çin takvimi yok dolunay yok domates biber yersen kiz/ erkek olur türünden şeylere inanma ama yazdıklarım bilimsel araştırabilirsiniz

Bahar Şrn 2 yıl

zaten bayanlardan daha net cevaplar çıktı, biraz yumurta oluşum sürecine bakınca ve spermin yapısına, anahtar kilit gibi uyum sağlıyor. Dönem öncesi ve sonrasında girilen ilişkiye bakarsak, dişi ve erkek olma ihtimalleri artıyor. Zaten amaç yüzdeliği arttıran etkeni bulmaktı o da oldu

Akın Aldaş 2 yıl

Es cinsellikde konuyla alakali olabilir mi?

S

Erkek spermler daha hızlıdır ve bu yüzden bir bebeğin erkek olma ihtimali daha yüksektir. 1 kız bebeğe 1.07 erkek bebek.
Wikiden alıntı :
The value for the entire world population is 1.01 males/female,[93] with 1.07 at birth, 1.06 for those under 15, 1.02 for those between 15 and 64, and 0.78 for those over 65.
https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9EZW1vZ3JhcGhpY3Nfb2ZfdGhlX3dvcmxk

D

Aşilama yonteminde cinsiyet artık önceden %99 kesinlikle, secilebiliyor...

E

Bu yöntem uygulanıyor mu, etik olarak ve yasal olarak kesin bir yöntem mi?

Akın Aldaş 2 yıl

Evet.. Uygulaniyor...

Erhan Daşıkan 2 yıl

Teşekkür ederim araştıracağım

Akın Aldaş 2 yıl