Beta türü balığı hakkında sorular

Arkadaşlar merhaba balıktan anlayan veya veteriner olan var mı aranızda yardımcı olabilir misiniz? Beta türü balığımla ilgili bir sorunum var acildir

M
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
26
26 CEVAP

Merhabalar veteriner değilim ama hobi olarak uzun süredir farklı balık türleri besledim. Öncelikle balığınız bir hayli mutsuz ve güçsüz görünüyor. Su değişimini nasıl ve hangi aralıkta yapmaktasınız ?

A

Sorun nedir

O

Sorun nedir tam olarak?

E

Betalar ufak kaplarda beslenir diye bir algı var ülkemizde ve bu yanlış bir şey. Ticarette kolaylık olsun diye vazelin kutusu kadar kutularda nakliyesi yapılıyor ve sırf ölmediği için bu şekilde beslemeye devam ediyor. Bu balığın yaşam alanları bataklık tarzı yerler ve yeşilin bol olduğu geniş sular. Balığın sorununu bilmiyorum ama genel bilgi olsun belki bilmek isteyenler olabilir diye yazdım.

A

Katılıyorum teşekkürler, bataklık bulmak zor

Melih Yare 2 yıl

Akvaryum bitkisi yetiştirebilirsin

Ali Arıboğa 2 yıl

Bana sorabilirsin. Beta bakıyorum

B

Mutsuz gibi alkol kullaniyor mu?

A

Ben de uzun yıllar balık besledim sık su değişimini sevmiyorlar yapılacaksa da 4/1 şeklinde yapılmalı suyun florasını yok etmemelisin aslında çok da temiz suyu sevmez ve oda ısısında bir kaç gün beklemiş klorsuz su ile değişim yapmalısın. Şu an hastalığı varsa teşhis edilemez ama stresten diyebiliriz

M

Şöyle söyleyim arkadaşlar, yan yatıyor hareketsiz uzun süre. Fanusuna vurunca kendine geliyor. Bugün uzun süre kendine gelemedi 15 dk boyunca yan yüzdü. Sanırsam karnı şiş. Bezelye vereceğim. Su değişimini 3 4 gün dinlenmiş su ile degistiriyorum. 5 günde 1 falan degistiriyorum. Her sabah sadece 1 tane yem atıyorum o kadar.

Melih Yare 2 yıl

Benim balığım bu hareketleri yapıp 1 hafta sonra ölmüşyü

Sultan Tuvuo 2 yıl

Sen ne yaptın yaşaması için

Melih Yare 2 yıl

Ben o dönem küçüktüm hiç bilmiyordum benim bu hale gelmesinin sebebi haftada bir suyu tamamiyle değiştirmemdi

Sultan Tuvuo 2 yıl

Anladım

Melih Yare 2 yıl

Şöyle söyleyim arkadaşlar, yan yatıyor hareketsiz uzun süre. Fanusuna vurunca kendine geliyor. Bugün uzun süre kendine gelemedi 15 dk boyunca yan yüzdü. Sanırsam karnı şiş. Bezelye vereceğim. Su değişimini 3 4 gün dinlenmiş su ile degistiriyorum. 5 günde 1 falan degistiriyorum. Her sabah sadece 1 tane yem atıyorum o kadar.

M

Hangi yemden kullanıyorsun ?

A

Daha önce 2 yıl beta besledim aynı fanusta ve aynı yemle, aynı yemi verdiğim de bu betaya sorun yarattı tuvaletini çok yaptı yuvarlak şeklinde sonraları yan yattı, yemini degistirdim ama kendine gelemedi. Yemi eve gidince atıyım hemen

Melih Yare 2 yıl

Benim balık da yan yata yata gitti...

A

balikta yukari dogru yuzme yan yatma kaybedeceginizin belirtisidir ne yazikki

A

fanuslar butun baliklar icin iskenceden farkli degildir. Eger beta bakacaksaniz en az 20lt akvaryum uygundur. Ayrica canli bitki de severler.

Aslı Çivrilli 2 yıl

Bitki, nasıl bir şey önerirsiniz ama arkadaşım da fanusta bakıyor 4 yildir boş boş balık sağlıklı

Melih Yare 2 yıl

demekki 4 yildir iskence yapiyor anubias cinsi bitkiler uygun oluyor. Dere kumu kullanabilirsiniz genelde o bulunur. Cabuk kök salar. Diger bitkilere gore daha dayaniklidir. Kumu akvaryuma koymadan once bolbol yikayin.

Aslı Çivrilli 2 yıl

Onları nereden bulacağım

Melih Yare 2 yıl

balik satan her yerde vardir. İnternette de satisi yapiliyor.

Aslı Çivrilli 2 yıl

Şu oksijen bakımından yetersiz ve beslenmesi kötü sanırım. Suyu bekletmen ilk söylediğimi boşa çıkarıyor. Beslenmesine dikkat etmek lazım. Yeminin markası nedir?

B

Yemin markasını eve gidince bakiyim, dinlenmiş su ile bakıyorum oksijen yetersiz diye düşünmedim değil ama bardakta duran balıklar oksijen nasıl yetersiz gelir diye de düşünmüyor değilim

Melih Yare 2 yıl

Oksijende sıkıntı yok. Eğer yetersiz oksijen olsaydı bu şekilde su yüzüne çıkıp havadan doğrudan alırdı. Yapıyorlar öyle. Ama dediğine göre farklı bir sorun var. Beslenmede olabilir.

Burak Çelikkaya 2 yıl

İlk günler sıkıntı yoktu benimde tahminim ilk yeminden dolayı idi, o yemi yiyince yan yattı çok fazla tuvalet yaptı 4 gün sonra yemini değiştirdim iyidi düzene girmişti. Eve gidince atacağım

Melih Yare 2 yıl

Tamamdır

Burak Çelikkaya 2 yıl

Gemma red kullaniyordum

com-89pan9sattjtgqmuna73.jpg

Melih Yare 2 yıl

Bende beslemiştim 3 ay yaşamaz demişlerdi 2 yıl yaşamıştı

S

Aynı sorun oluştu mu sende dr

Melih Yare 2 yıl

Bazen durgunlaşıyordu ara ara yaptıgı bişey endişe etme akvaryum suyunu yenile içine bi kaç bişey koy içine girip çıksın kum falan koy bazen dibine girip uzunca kalır çok fazla yem vermemeye çalış bide suyunu biraz daha çogalt

Serkan Tuğyan 2 yıl

Evde çocuk falan varsa elini sokmaya meraklı kimseler yüzünden aşırı strese giriyor bunada dikkat et

Serkan Tuğyan 2 yıl

Hadi yaa serçe parmağımla kavga ettiriyordum ben serçe parmağımı sokuyordum ısırıyordu kendini sevdiriyordu

Melih Yare 2 yıl

Sana öyle gelmiş

Serkan Tuğyan 2 yıl

Balık hastalıklarından su ürünleri mühendisi anlar

Ö

Öncelikle fanusta değil, küçük de olsa bir akvaryuma koymalısınız balığı.

A

su sıcaklığına bak, sebze hasla yapraklarını ver sadece, sürekli dürt hareket ettir.

G

Kabizlik giderici yaprak yemler var hava motoru ve taze su olan baska bir yere alirsaniz duzelir sanki

R

Hava motoru düşünüyorum da fanusa nasıl olur ki uyar mi

Melih Yare 2 yıl

Güneş gören bir yere mi koyayım hayvani

Melih Yare 2 yıl

Dikdortgen minik akvaryumlar var fiyati 20 tl kucuk bir ic filtre yada hava motoru oda 20 tl civari zorlamaz sanirim daha rahat edicek fanus gorusunu bozuyor mutsuz kor oluyorlar gunes iyi gelirmi bilemiyorum

Rani Aydınalp 2 yıl

Kiyamam ya

A

Üzgünüm :(sonrasında balık almayın

S

su sıcaklığına baktın mı ?

G

Evet bana hafif soğuk geliyor nasıl ısıtacağım

Melih Yare 2 yıl

Derece yok ölçemiyorum aslında ılıkta olabilir

Melih Yare 2 yıl

ılıktır, hayvanı hareket ettirmen gerek, hatta suya yarım cay kaşığı kadar tuz at, son günlerde strese sokacak bir gelişme oldu mu?

Gökhan Yurdulu 2 yıl

su ürünleri mühendisiyim bu arada.

Gökhan Yurdulu 2 yıl

Evet sürekli elimle kavga etti kaya tuzu var onu eriticem bunu kiricam 1 çay kaşığı haline getirip eritcem

com-2526zaspw73sw6hps6e8.jpg

Melih Yare 2 yıl

Millet baya ezbere konuşmuş. Detaylı bilgi vermeniz lazım. Sadece 1 fotoğrafla efsane teşhisler koyulmuş. Bu alanda 2000'den fazla makale okumuş birisi olarak yardımcı olmaya çalışmak istiyorum. Suyun sıcaklığı, litresi, yem çeşidi, ne sıklıkta yemlediğiniz, ne sıklıkta ve nasıl su değişimi yaptığınızı yazarsanız ilk sebeplerden başlayabiliriz çözüme.

A

3 4 lt su, su ılık, dinlendirilmiş su kullanıyorum en az 3 gün. Yem gemma red idi değiştirdim çünkü yem hayvani yan yatırdı az şişti tuvaletini yapınca geçiyordu. Yemi degistirdim biraz iyi oldu gibi ama evde kimse olmayınca akşam geldiğimiz de hep hareketsiz yatıyor. Bugün uzun süre de yan yüzdü. Yem sıklığı her gün sabah 1 tane ufak bi yem

Melih Yare 2 yıl

melih ilk olarak hacim çok yanlış. Beta için minimum 25 litre akvaryum gerekir. Fanus ışığın çok farklı açılardan kırılmasına sebep olduğu için balığı strese sokar. Fanusların üretim amacı içinde bitki yetiştirmektir. Betalar 24-30 derece arasında yaşayabilen balıklardır. Ortalama 26 derece en iyi sıcaklıktır. Isıtıcı sadece suyu ısıtmak için değil sıcaklığı sabit tutmak için de kullanılır. Labirent türü bir balık olduğu için hava motoru çok gerekli değildir. Düzenli su değişimi yapılması şartıyla tabi. Bitkisiz boş akvaryum olduğu için haftada 1 defa %30 su değişimi yeterlidir. Değiştirilen suyu en az 24 saat üstü açık olacak şekilde havalandırın ki klor uçsun. Günde 3 defa yemlemenizi, olmuyorsa 2 defa yemlemenizi tavsiye ederim. En az 2 çeşit yem kullanın. Haftada en az 1 sefer bitkisel yem kullanın. Ayrıca haftanın 1 günü yem vermeyin balık aç kalsın ki bağırsak sistemini temizlesin. İlerleyen aşamalar için ıspanak vs. Yem olarak nasıl kullanabileceğinizi internetten araştırarak kullanın. Bahsettiğiniz gibi dışkılama yaptıktan sonra düzeliyorsa kabızlıkla ilgili olabilir. Bahsettiğim diyeti uygulayın. İlk aşama için 25-30 litre akvaryum edinin ve mevcut fanustaki suyu komple oraya boşaltın. 3-4 litre dinlendirilmiş su ekleyin. 1 hafta sonrasında ise suyu 25-30 litreye tamamlayın. 25 litre su için 3 çay kaşığını geçmeyecek şekilde kaya tuzu kullanabilirsiniz. Son olarak betalar çok fazla ışıkta kalmayı sevmez. Balığınızın mutluluğunu göreceksiniz.

Ali Gönder 2 yıl

En yakın petshop'a götür bi damla veriyolar kendine geliyomuş. Ben gec kalanlardanım yenisini alırken söylemişti petshopcu.

S

Tamamdır

Melih Yare 2 yıl

Ne guzel balik ters yuzuyu ya ben bi balik kadar bile olmadim artik evde amuda kalkip yuruycem

S

Orda beslersen mutsuz da olur muslum de dinler jilet de atar aq akvaryum al reis

M

Sende varsa versene bana adgj

Melih Yare 2 yıl

Yeni sattım ya letgoya bak ama 1 baliga 10 litre su lazım ona göre hesapla bu amk fanusu onlara hapis gibi geliyor

Mert Çıkın 2 yıl

30 litrelik bol bitkili bir alvaryum tavsiye ederim

D

Daha şimdi gördüm iyi mi.
Kardeşim günde 1 defa besliceksin betta'yı, ve karnı çok şiş; muhtemelen hazımsız. Aç bırak bikaç gün, zaten 2 hafta dayanır açlığa; sıfır sıkıntı.
Fanustan da çıkar, yüzdüğünün etkisinde karşı su dalgası ona vuruyor.

H