Beta türü balığı hakkında sorular

Arkadaşlar merhaba balıktan anlayan veya veteriner olan var mı aranızda yardımcı olabilir misiniz? Beta türü balığımla ilgili bir sorunum var acildir

Melih Gmşbş
M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
26
26 CEVAP

Merhabalar veteriner değilim ama hobi olarak uzun süredir farklı balık türleri besledim. Öncelikle balığınız bir hayli mutsuz ve güçsüz görünüyor. Su değişimini nasıl ve hangi aralıkta yapmaktasınız ?

Adem Karındaş
A

Sorun nedir

Oğuzcan Usta
O

Sorun nedir tam olarak?

Emre Anıt
E

Betalar ufak kaplarda beslenir diye bir algı var ülkemizde ve bu yanlış bir şey. Ticarette kolaylık olsun diye vazelin kutusu kadar kutularda nakliyesi yapılıyor ve sırf ölmediği için bu şekilde beslemeye devam ediyor. Bu balığın yaşam alanları bataklık tarzı yerler ve yeşilin bol olduğu geniş sular. Balığın sorununu bilmiyorum ama genel bilgi olsun belki bilmek isteyenler olabilir diye yazdım.

Ali Arıboğa
A

Katılıyorum teşekkürler, bataklık bulmak zor

Melih Gmşbş 6 ay

Akvaryum bitkisi yetiştirebilirsin

Ali Arıboğa 6 ay

Bana sorabilirsin. Beta bakıyorum

Burak Hüdavendigar
B

Mutsuz gibi alkol kullaniyor mu?

Ayberk Agra
A

Ben de uzun yıllar balık besledim sık su değişimini sevmiyorlar yapılacaksa da 4/1 şeklinde yapılmalı suyun florasını yok etmemelisin aslında çok da temiz suyu sevmez ve oda ısısında bir kaç gün beklemiş klorsuz su ile değişim yapmalısın. Şu an hastalığı varsa teşhis edilemez ama stresten diyebiliriz

Meltem Tarhanci
M

Şöyle söyleyim arkadaşlar, yan yatıyor hareketsiz uzun süre. Fanusuna vurunca kendine geliyor. Bugün uzun süre kendine gelemedi 15 dk boyunca yan yüzdü. Sanırsam karnı şiş. Bezelye vereceğim. Su değişimini 3 4 gün dinlenmiş su ile degistiriyorum. 5 günde 1 falan degistiriyorum. Her sabah sadece 1 tane yem atıyorum o kadar.

Melih Gmşbş 6 ay

Benim balığım bu hareketleri yapıp 1 hafta sonra ölmüşyü

Sultan Yayici 6 ay

Sen ne yaptın yaşaması için

Melih Gmşbş 6 ay

Ben o dönem küçüktüm hiç bilmiyordum benim bu hale gelmesinin sebebi haftada bir suyu tamamiyle değiştirmemdi

Sultan Yayici 6 ay

Anladım

Melih Gmşbş 6 ay

Şöyle söyleyim arkadaşlar, yan yatıyor hareketsiz uzun süre. Fanusuna vurunca kendine geliyor. Bugün uzun süre kendine gelemedi 15 dk boyunca yan yüzdü. Sanırsam karnı şiş. Bezelye vereceğim. Su değişimini 3 4 gün dinlenmiş su ile degistiriyorum. 5 günde 1 falan degistiriyorum. Her sabah sadece 1 tane yem atıyorum o kadar.

Melih Gmşbş
M

Hangi yemden kullanıyorsun ?

Adem Karındaş
A

Daha önce 2 yıl beta besledim aynı fanusta ve aynı yemle, aynı yemi verdiğim de bu betaya sorun yarattı tuvaletini çok yaptı yuvarlak şeklinde sonraları yan yattı, yemini degistirdim ama kendine gelemedi. Yemi eve gidince atıyım hemen

Melih Gmşbş 6 ay

Benim balık da yan yata yata gitti...

Arif Kalayaz
A

balikta yukari dogru yuzme yan yatma kaybedeceginizin belirtisidir ne yazikki

Aslı Çivrilli
A

fanuslar butun baliklar icin iskenceden farkli degildir. Eger beta bakacaksaniz en az 20lt akvaryum uygundur. Ayrica canli bitki de severler.

Aslı Çivrilli 6 ay

Bitki, nasıl bir şey önerirsiniz ama arkadaşım da fanusta bakıyor 4 yildir boş boş balık sağlıklı

Melih Gmşbş 6 ay

demekki 4 yildir iskence yapiyor anubias cinsi bitkiler uygun oluyor. Dere kumu kullanabilirsiniz genelde o bulunur. Cabuk kök salar. Diger bitkilere gore daha dayaniklidir. Kumu akvaryuma koymadan once bolbol yikayin.

Aslı Çivrilli 6 ay

Onları nereden bulacağım

Melih Gmşbş 6 ay

balik satan her yerde vardir. İnternette de satisi yapiliyor.

Aslı Çivrilli 6 ay

Şu oksijen bakımından yetersiz ve beslenmesi kötü sanırım. Suyu bekletmen ilk söylediğimi boşa çıkarıyor. Beslenmesine dikkat etmek lazım. Yeminin markası nedir?

Burak Hüdavendigar
B

Yemin markasını eve gidince bakiyim, dinlenmiş su ile bakıyorum oksijen yetersiz diye düşünmedim değil ama bardakta duran balıklar oksijen nasıl yetersiz gelir diye de düşünmüyor değilim

Melih Gmşbş 6 ay

Oksijende sıkıntı yok. Eğer yetersiz oksijen olsaydı bu şekilde su yüzüne çıkıp havadan doğrudan alırdı. Yapıyorlar öyle. Ama dediğine göre farklı bir sorun var. Beslenmede olabilir.

Burak Hüdavendigar 6 ay

İlk günler sıkıntı yoktu benimde tahminim ilk yeminden dolayı idi, o yemi yiyince yan yattı çok fazla tuvalet yaptı 4 gün sonra yemini değiştirdim iyidi düzene girmişti. Eve gidince atacağım

Melih Gmşbş 6 ay

Tamamdır

Burak Hüdavendigar 6 ay

Gemma red kullaniyordum

com-89pan9sattjtgqmuna73.jpg

Melih Gmşbş 6 ay

Bende beslemiştim 3 ay yaşamaz demişlerdi 2 yıl yaşamıştı

Serkan Tuğyan
S

Aynı sorun oluştu mu sende dr

Melih Gmşbş 6 ay

Bazen durgunlaşıyordu ara ara yaptıgı bişey endişe etme akvaryum suyunu yenile içine bi kaç bişey koy içine girip çıksın kum falan koy bazen dibine girip uzunca kalır çok fazla yem vermemeye çalış bide suyunu biraz daha çogalt

Serkan Tuğyan 6 ay

Evde çocuk falan varsa elini sokmaya meraklı kimseler yüzünden aşırı strese giriyor bunada dikkat et

Serkan Tuğyan 6 ay

Hadi yaa serçe parmağımla kavga ettiriyordum ben serçe parmağımı sokuyordum ısırıyordu kendini sevdiriyordu

Melih Gmşbş 6 ay

Sana öyle gelmiş

Serkan Tuğyan 6 ay

Balık hastalıklarından su ürünleri mühendisi anlar

Özgür Aksoylar
Ö

Öncelikle fanusta değil, küçük de olsa bir akvaryuma koymalısınız balığı.

Ahmet Farş
A

su sıcaklığına bak, sebze hasla yapraklarını ver sadece, sürekli dürt hareket ettir.

Gökhan Yurdulu
G

Kabizlik giderici yaprak yemler var hava motoru ve taze su olan baska bir yere alirsaniz duzelir sanki

Rani Aydınalp
R

Hava motoru düşünüyorum da fanusa nasıl olur ki uyar mi

Melih Gmşbş 6 ay

Güneş gören bir yere mi koyayım hayvani

Melih Gmşbş 6 ay

Dikdortgen minik akvaryumlar var fiyati 20 tl kucuk bir ic filtre yada hava motoru oda 20 tl civari zorlamaz sanirim daha rahat edicek fanus gorusunu bozuyor mutsuz kor oluyorlar gunes iyi gelirmi bilemiyorum

Rani Aydınalp 6 ay

Kiyamam ya

Altay Dölcü
A

Üzgünüm :(sonrasında balık almayın

Sevgican Akabik
S

su sıcaklığına baktın mı ?

Gökhan Yurdulu
G

Evet bana hafif soğuk geliyor nasıl ısıtacağım

Melih Gmşbş 6 ay

Derece yok ölçemiyorum aslında ılıkta olabilir

Melih Gmşbş 6 ay

ılıktır, hayvanı hareket ettirmen gerek, hatta suya yarım cay kaşığı kadar tuz at, son günlerde strese sokacak bir gelişme oldu mu?

Gökhan Yurdulu 6 ay

su ürünleri mühendisiyim bu arada.

Gökhan Yurdulu 6 ay

Evet sürekli elimle kavga etti kaya tuzu var onu eriticem bunu kiricam 1 çay kaşığı haline getirip eritcem

com-2526zaspw73sw6hps6e8.jpg

Melih Gmşbş 6 ay

Millet baya ezbere konuşmuş. Detaylı bilgi vermeniz lazım. Sadece 1 fotoğrafla efsane teşhisler koyulmuş. Bu alanda 2000'den fazla makale okumuş birisi olarak yardımcı olmaya çalışmak istiyorum. Suyun sıcaklığı, litresi, yem çeşidi, ne sıklıkta yemlediğiniz, ne sıklıkta ve nasıl su değişimi yaptığınızı yazarsanız ilk sebeplerden başlayabiliriz çözüme.

Ali Gönder
A

3 4 lt su, su ılık, dinlendirilmiş su kullanıyorum en az 3 gün. Yem gemma red idi değiştirdim çünkü yem hayvani yan yatırdı az şişti tuvaletini yapınca geçiyordu. Yemi degistirdim biraz iyi oldu gibi ama evde kimse olmayınca akşam geldiğimiz de hep hareketsiz yatıyor. Bugün uzun süre de yan yüzdü. Yem sıklığı her gün sabah 1 tane ufak bi yem

Melih Gmşbş 6 ay

melih ilk olarak hacim çok yanlış. Beta için minimum 25 litre akvaryum gerekir. Fanus ışığın çok farklı açılardan kırılmasına sebep olduğu için balığı strese sokar. Fanusların üretim amacı içinde bitki yetiştirmektir. Betalar 24-30 derece arasında yaşayabilen balıklardır. Ortalama 26 derece en iyi sıcaklıktır. Isıtıcı sadece suyu ısıtmak için değil sıcaklığı sabit tutmak için de kullanılır. Labirent türü bir balık olduğu için hava motoru çok gerekli değildir. Düzenli su değişimi yapılması şartıyla tabi. Bitkisiz boş akvaryum olduğu için haftada 1 defa %30 su değişimi yeterlidir. Değiştirilen suyu en az 24 saat üstü açık olacak şekilde havalandırın ki klor uçsun. Günde 3 defa yemlemenizi, olmuyorsa 2 defa yemlemenizi tavsiye ederim. En az 2 çeşit yem kullanın. Haftada en az 1 sefer bitkisel yem kullanın. Ayrıca haftanın 1 günü yem vermeyin balık aç kalsın ki bağırsak sistemini temizlesin. İlerleyen aşamalar için ıspanak vs. Yem olarak nasıl kullanabileceğinizi internetten araştırarak kullanın. Bahsettiğiniz gibi dışkılama yaptıktan sonra düzeliyorsa kabızlıkla ilgili olabilir. Bahsettiğim diyeti uygulayın. İlk aşama için 25-30 litre akvaryum edinin ve mevcut fanustaki suyu komple oraya boşaltın. 3-4 litre dinlendirilmiş su ekleyin. 1 hafta sonrasında ise suyu 25-30 litreye tamamlayın. 25 litre su için 3 çay kaşığını geçmeyecek şekilde kaya tuzu kullanabilirsiniz. Son olarak betalar çok fazla ışıkta kalmayı sevmez. Balığınızın mutluluğunu göreceksiniz.

Ali Gönder 6 ay

En yakın petshop'a götür bi damla veriyolar kendine geliyomuş. Ben gec kalanlardanım yenisini alırken söylemişti petshopcu.

Sedef Baturoglu
S

Tamamdır

Melih Gmşbş 6 ay

Ne guzel balik ters yuzuyu ya ben bi balik kadar bile olmadim artik evde amuda kalkip yuruycem

Sümeyye Kanuni
S

Orda beslersen mutsuz da olur muslum de dinler jilet de atar aq akvaryum al reis

Mert Çıkın
M

Sende varsa versene bana adgj

Melih Gmşbş 6 ay

Yeni sattım ya letgoya bak ama 1 baliga 10 litre su lazım ona göre hesapla bu amk fanusu onlara hapis gibi geliyor

Mert Çıkın 6 ay

30 litrelik bol bitkili bir alvaryum tavsiye ederim

Denizcan İlhan
D

Daha şimdi gördüm iyi mi.
Kardeşim günde 1 defa besliceksin betta'yı, ve karnı çok şiş; muhtemelen hazımsız. Aç bırak bikaç gün, zaten 2 hafta dayanır açlığa; sıfır sıkıntı.
Fanustan da çıkar, yüzdüğünün etkisinde karşı su dalgası ona vuruyor.

Hasmet Toraman
H