Fizik bölümü okuduğumuz zaman teorik fizikçi olunabilir mi?

Küçük lejyonerinizin aklına takılan bir şey var.
Fizik bölümü okuduğumuz zaman teorik fizikçi olabiliyor muyuz yoksa başka bir bölüm mü okumak gerekli ?
Fizik bölümü okuyan varsa aydınlatırsa sevinirim.

Fatma Yurday
F
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
10
10 CEVAP

Sen bu azminle istediğin herşey olursun.

Esat Günez
E

Teşekkür ederim

Fatma Yurday 1 yıl

iyi bir çocuk olursan teorik fizik okuyabilirsin hatta şirinleri biledasddddsdf

Orhan Karadagli
O

Dalga geçme vakti değil

Fatma Yurday 1 yıl

daha çok vaktin var acele atmee keyfine bak

Orhan Karadagli 1 yıl

Üniversiteye 2 senem kaldı çok da vaktim kalmamış bence

Fatma Yurday 1 yıl

Fizik bölümü okursan teorik fizikçi olabilirsin. Alacağın seçmeli dersleri bu alanda seçersen teorik fizik alanında ihtisaslaşmış olursun bu işin sadece lisans tarafı bir de msc ve phd tarafı var

Bahadır Salicik
B

Teşekkürler bilgi için

Fatma Yurday 1 yıl

üç tane fizik bitiren arkadaşım var ve hepsi yedi senede bitirdi ve alakasız şeyler yapıyorlar. Bence, bahsettiğim küçük gözlemlerime dayanarak söylüyorum, fizik bölümünde ileriye gitmek istiyorsanız eğer kendinizi derin okumalara vermelisiniz.

Ali Kırtı
A

Durum o kadar mı vahim

Fatma Yurday 1 yıl

Türkiye'de şu dönemde Fizik okunmaz.

Ömer Suluhan
Ö

Neden? Eğitim kalitesizliğinden mi ?

Fatma Yurday 1 yıl

Hayır, zaten böyle bir alanda sana verilenden çok senin ne aldığın önemli. Kendini okul dışında da okuyarak geliştirmen lazım. Neden okunmaz? Çünkü geleceği fazla yok. Fizik okuyan birinin Türkiye'de olacağı şey ya bir üniversitede akademisyen ya da Nükleer, mekanik gibi mühendislik dallarına ufaktan geçiş. The Big Bang Theory dizisindeki gibi havalı şekilde üniversitede kara maddedir, jiroskoptur o tür çalışmalar mümkün değil gibi. Gerçekten iyi bir Fizikçi olursan en iyi ihtimal büyük projelerde hesaplamalar VS. Sen yaparsın. Türkiye gelişmekte olan bir ülke, gelişmiş bir ülke değil. Yatırımlarını sanayi, eğitim, sağlık, mühendislik gibi alanlarda yapıyor. Evren, kara madde gibi şeyler ikinci planda.

Ömer Suluhan 1 yıl

Aslında hedefim üniversite biter bitmez yurt dışına gitmek ama bu ülkede şimdilik mezun olduktan sonra durmanın faydasız olacağını biliyorum

Fatma Yurday 1 yıl

Eğer iyi bir mühendis olursanız çok güzel iş imkanları var Türkiye'de. Astronomi dalında da yeni yeni imkanlar çıkıyor. Ama Fizik şimdilik zor. Ama şimdi aklıma geldi. Bazı ülkelerle yapılan ortak çalışmalar var. O çalışmalarda yer edinebilirsen gerçekten iyi olabilir. Mesela Cern'de çalışan Türk fizikçiler var.

Ömer Suluhan 1 yıl

Şöyle diyeyim eğer olacaksan çok iyi olmalısın ki iş bulasın. En kötü tıpı bitirsen bile bir yerde rahatlıkla iş bulabilirsin. Ama bazı bölümlerde en iyisini bitirsen bile kendini geliştirmedikten sonra zor.

Ömer Suluhan 1 yıl

Kısacası bu ülkede fizik, kimya ve biyoloji gibi bölümler okunmaz. İmkanın varsa yurtdışında oku

Batuhan Akseven
B

Meslek için okuyorsan okuma. Ailenin maddi durumu genişse okuyabilirsin yok ben okur sonra evlenir evimde kendimi eğitirim maddi ihtiyacımı eşim sağlar dersen okuyabilirsin. Ülkemizdeki ekonomik şartlarda fizik okuyup 50 tl bile kazanmayı beklememek lazım. He lise de fizik öğretmeni olursun ama bu seferde hayalindeki fizik olmaz bildiğin öğretmen olur çıkarsın anlamı olmaz.

Muhammed Biz
M

Neden ki en kötü akademisyen olarak da kalabilirim

Fatma Yurday 1 yıl

Boğaziçi gibi biryerde okursan yine bir şansın var. Ancak unutma seninle beraber 100kişi daha okuyup akademisyen olarak kalmak isteyecek. %90 ihitimalle maaşlı bir işe geçemeyeceksin o yüzden ekonomik değil. Ki bazı üniversitelerde 8 senede bitiremeyip ticarete atılanlar var. Gideceğin üniversitenin öğrenci/mezun oranlarına bak 10 öğrenci 1 mezun varsa kesinlikle o üniversiteyi düşünme bile

Muhammed Biz 1 yıl

Mesela böyle bir yerse ... Yıllık kontejan 60 kişi olan bir üniversite

com-fivl6t63b2d1r029cf9w.jpg

Muhammed Biz 1 yıl

Anladım teşekkür ederim

Fatma Yurday 1 yıl

Şahsen ben mühendislik okuyup sabit mesai dışında hobi olarak ilgilenmeyi düşünüyorum. Çoğu insana tavsiyem odur özellikle 8-17 iş varsa. (aile hekimliği gibi) sabit maaş ile yapılabilri

Muhammed Biz 1 yıl

Sen, arkadaşlara bakma Fatma. Bilgi her zaman en değerli şeydir. Kenya'da bile okuyabilirsin. Sonuçta elinde çok değerli bilgiler olacak. Hem Türkiye o kadar da kötü eğitim sistemine sahip değil. Tarihe gemiş çoğu bilim adamının, ne zor şartlar altında okumaya çalıştığını, ne zorluklara göğüs gerdiğini hatta ölüm ile burun buruna kaldıklarını biliyoruz. Ama hayallerinden, gelecek kaygısı yüzünden vazgeçmediler. Başarı her zaman azimle gelir, bu uzun yolda istersen başarılı olacağına eminim.

Koralp Uludogan
K

Ki sırf iş imkanı var diye iktisat gibi bölümler okuyacağıma fizik okurum daha iyi

Fatma Yurday 1 yıl

iktisatta iş imkanı mı var ? Her yıl kpssyi geçemeyip iş arayan en az 10 kişi tanıyorum

Muhammed Biz 1 yıl

Örnek olarak verdim

Fatma Yurday 1 yıl

Sevmediğim bir meslek olduğu için

Fatma Yurday 1 yıl

Fizikle ilgilenen bir genç, içim umutla doldu inşallah istediğin eğitimi alıp istediğin yerlerde çalışırsın...

Bozok Kartav
B

Umarım

Fatma Yurday 1 yıl

Fizik bölümü hakkında bilgi verebilecek yetide değilim maalesef ama görüyorum ki bu bölümün zorluğu ve iş sahasının darlığından bahsetmiş arkadaşlar. Eğitimini almak istediğin bölüm hakkında sen hariç kimsenin fikri önemli değil. Buna ailen de dahil. Ailesinin zoruyla tıbba gidip 4. sınıfta bırakan bir arkadaşım vardı. Sivil havacılık okudu sonra. Belki daha az para kazandı ama kesinlikle daha mutluydu.

Halil Kablama
H

Kesinlikle katılıyorum

Fatma Yurday 1 yıl