Göçmen dilimizi bilmeyen kimsesiz çocuklara nasıl yardım edebilirim?

Fotoğrafta gördüğünüz kişi Hasan. 15 yaşında Afganistanlı bir çocuk(!). Bugün (4 Aralık 2017) sağanak yağmurda ıslanmış ve üşümüş şekilde karşıma çıktı. Kendisi Türkçe bilmiyo ve insanlarla iletişim kurması neredeyse imkansız. Adını ve yaşını kimliğimde kendi adımı göstererek kendimi tanıtarak öğrenebildim. Yaşını eliyle 1 ve 5 yaparak söyleyebildi. Yardımcı olabilmek adına yemek ve barınıcak yer bulma umuduyla önce Kadıköy belediyesini sonra beyaz Masayı aradım fakat TC vatandaşı olmadığı için yardımcı olamıcaklarını söyleyip İlgöç idaresini aramamı söylediler fakat İlgöç idaresine ulaşamıyorum. Hasan gibi yüzlercesine günlük hayatımızda karşılaşıyoruz ve bu durumlarda gerçekten hangi kurumu arayabiliriz bilmiyorum.

Belki bugün Hasana yardımcı olamadım ama ilerde Hasan gibi başka insanlara yardımcı olmak için bilgisi olan birileri çıkarsa çok sevinirim. Türkçe bilmediği için derdini anlatamayan yardıma muhtaç binlerce insan var Türkiyede.

com-gnbpu1yhgm9ndnayh5ax.jpg
com-mtmhmh375t79c5gxf5rp.jpg
A
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
10
10 CEVAP

Tc vatandaşı olmadığı için belediye veya valilik direkt olarak ilgilenemezler. Verilen beyan doğrudur ve kişilerle ilgilenebilecek yalnızca iki kurum vardır bunlardan biri emniyet müdürlüğüne bağlı yabancılar şubesi (ki burası genel olarak deport vs gibi işlemlerde etkin rol oynar) ikincisi ise il göç idaresidir. Göç idaresinin yapabilecekleri de sınırlıdır çünkü hali hazırda ülke imkanlarının çok üzerinde mülteci ağırlayan bir ülkeyiz. Bu seçenekler dışında yardım istenebilecek unhcr yani birleşmiş milletler mülteci komiserliği ve onlarla organize çalışan oram mülteci yardim organizasyonu var fakat bunlardan da işe yarar bir cevap almanız neredeyse imkansız durumda sahip olunan tüm kamplar ve barınaklar dolu ve eğer kayıtlı mülteci ise düzenli aralıklarla ptt kart üzerinden gıda yardımı olarak bir miktar yardim alıyorlar. Ekstra bir durum olarak da eğer kayıtlı mülteci değil ise deport edilmesine sebebiyet verirsiniz ki böyle bir durumda da masrafları ülkesinin büyükelçiliğin den talep edilerek ülkesine dönüşte kendisine vergi borcu olarak yansır ve deport edildiği taktirde tc karşı ülkeye deport sebebini bildirmek durumunda olduğu için hedef ülkede idamına sebebiyet verebilirsiniz.

T

Doğurabileceği sonuçlar çok kötüymüş. Yarın birleşmiş milletler mülteci komiserliğine ulaşmaya çalışıp kış günlerinde bu insanlara yardımcı olup olamıcaklarını sorucam. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

Aydın EroğLu 6 yıl

Kayıt dışı olup olmadığını mülteci kimliğini sorarak teyit edin yalnız

Tugrul Çellik 6 yıl

Tugrul Çellik teyit edemedim çünkü türkçe bilmiyordu arkadaş. Zaten Kadıköy belediyesine beyaz masaya filan derdimi anlatana kadarda gitmişti.

Aydın EroğLu 6 yıl

Düzeltmek istiyorum. 18 yaşından küçükler Deport edilmiyor. İl göç idaresinde sınırdaşı biriminde (Deport) çalışıyorum. Polis refakatinde aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı yetiştirme yurduna yerleştirilmeli. Polisler prosedürü bilir. Bilmiyorlarsa iletişime geçebiliriz. Yardımcı olurum her türlü. (Deport ettiğimiz yabancının parası yoksa parasını karşılıyoruz. Ayrıca gönderdiğimiz ülkeye/ülkesine kesinlikle Deport sebebini söylemiyoruz.)

Neriman Akçabey 6 yıl

18 yaşında olabilme ihtimalini değerlendirmek gerek bence çünkü hakkında hiçbirşey bilinmiyor

Tugrul Çellik 6 yıl

http://sgdd.org.tr/ mülteci ve göçmen ler ile ilgili çalışma yapan bir stk ve buna benzer birçok stk var istanbulda onlar ile iletişim kurabilir siniz.

İ

Yarın iletişime geçicem çok teşekkür ederim

Aydın EroğLu 6 yıl

Ben göç idaresinde çalışıyorum. 18 yaşından küçükler polis refakatinde aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarına yerleştiriliyor. Kabul edilmemesi gibi bi durum söz konusu değil.

N

Kurumunuza ulaşabilceğim bi telefon numarası rica edebilirmiyim acaba

Aydın EroğLu 6 yıl

Aydın EroğLu elbette var ama Göç İdaresi hiçbir işlem yapılmamış refakatsiz çocukla ilgilenemez. Kanunen mümkün değil bu. Dediğim gibi polis işlem yapar ve yetiştirme yurduna yerleştirirse o zaman Göç İdaresi onun sosyal haklar kazanabilmesi için devreye girer

Neriman Akçabey 6 yıl

Neriman Akçabey anladım çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

Aydın EroğLu 6 yıl

Afgan bir arkadasim var il goc dairesinde calisiyor belki yardimci olabilir ayni sehirde olmasada

T

İlginiz için teşekkür ederim

Aydın EroğLu 6 yıl

http://sgdd.org.tr/ ASAM BU KONULARA BAKIYOR

M

il gçö idaresine nasıl ulaşamdınız? 167'den aranıyor ve inanılmaz ilgililer. Is saatleri içerisinde tekrar deneyin.

S

Hatlarda bi sıkıntı olmuş olabilir. telefon hiç düşmedi bile hiç çalmadı gün içerisinde

Aydın EroğLu 6 yıl

Abi şu an Elazığ dayım üç hafta sonra istanbula geçicem yanımda kalabilir

Y

Çok düşüncelisin teşekkür ederim ama tekrar görebilceğimden şüpheliyim kendisini. Ben daha çok bu insanları gördüğümüzde nasıl yardım edebilirizi öğrenmek istiyodum

Aydın EroğLu 6 yıl

Anladım abi o gibi durumlar da aile sosyal politikalar yardımcı olur eğer kişide insaf varsa olur sonuçta bunlar çocuk Aksaray yetiştirme yurtların da yabancı uyruklu insanlar da vardı ziyarete gitiğimde şahitim

Yusuf Gülhacı 6 yıl

Yusuf Gülhacı Aile sosyal politikalar bakanlığını aradım tc vatandaşı olmayanlar için herhangi bi çalışmaları olmadığını söylediler

Aydın EroğLu 6 yıl

Abi uğraşıyorlar bunları süs diye koymuş lar şahidim yabancı uyruklunun yurtta kaldığını uğraşmak istemiyorlar devlet hee türlü imkan vermiş ama kurum sahipleri keyiflerine göre hareket ediyorlar taki birinin başına birşey gelene kadar da birşey yapmıyorlar

Yusuf Gülhacı 6 yıl

Yusuf Gülhacı bu konuda gerçekten güzel işler yapan bi kurum bulucam Yusuf merak etme bulduğumda da buraya yazıcam

Aydın EroğLu 6 yıl

Kedi gibi kimseye de derdini diyemez bu simdi Yavrum ya islanmis bide Cok guzel bi hayatin olsun insallah guzel oglum benim ya.

B

Göç idaresi 157 fakat ararsanız deport ede bilirler, kaçak kaldığı için.

T

Il goc idaresi bir sey ile yardim etmez sadece ulkesine geri gonderir yardimi yapan dernekler olabilir istanbulda

Z

4 gündür araşırıyorum ama kötü hava şartlarında bu insanları alıp yatıcak biyer veren bi dernek/kurum bulamadım. Ancak kendileri giderse yardımcı olabiliyolarmış ama Türkçe/İngilizce bilmeyen bir insan koskoca İstanbulda nasıl adres bulsun..

Aydın EroğLu 6 yıl

IHH var tercumanlari mevcut

Zair Bariş 6 yıl

Zair Bariş hemen iletişime geçip teyit alıcam. Teşekkür ederim

Aydın EroğLu 6 yıl

Kalacak yer konusunda da yardimci olabilirler

Zair Bariş 6 yıl

Zair Bariş şimdi iletişime geçtim fakat onlarında bu şekilde bi çalışmaları yokmuş

Aydın EroğLu 6 yıl