HAGB kararından sonra süre nasıl hesaplanır?

Iyi calismalar HAGB kararindan sonra 5 yil icinde kisinin 2. Kez kasitli bir suc islememesi gerekmektedir. Aksi takdirde hukum mahkemece aciklanir. Benim sorum 2. Kez sucun islendigi tarih mi yoksa 2. Sucun kesin hukum tarihi mi 5 yillik denetim suresi icersinde olmasi hukmun aciklanmasina yol acar. Yani sucun islendigi tarih denetim suresi icinde fakat 2. Sucun kesin hukum tarihi denetim suresinin dolmasindan sonra bu durumda hukmun aciklanmasinin geri birakilmasi karari ilk mahkemece aciklanabilir mi?

Seda Bodak
S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
1
1 CEVAP

Denetim süresi icinde suçun kesinleşmesi hagb 'nin açıklanmasına sebep olur. Lakin bu sürenin uzaması denetim süresinin durdurulmasına sebebiyet verir.

Ortadoğu Dogu
O

2. Suc denetim suresi icinde isleniyor fakat bununla ilgili hukum denetim suresi bitiminden sonra veriliyor

Seda Bodak 1 yıl

1. Suc 2008 islenme tarihi kesin hukum tarihi temmuz 2010 denetim suresinin bitimi 2015 temmuz oluyor. 2. Sucun islenme tarihib ise 01 02 2015 bununla ilgili karar ise kasim 2016 da cikiyor buna gore hukmun aciklanmasi kanuna uygun mudur cunku ilk mahkeme hukmu acikladi

Seda Bodak 1 yıl

Uygun çünkü ikinci suç denetim süresi icinde işlenmiştir. Bu durum koşullu salıverilme kararının geri alınması ile se aynıdır.

Ortadoğu Dogu 1 yıl

Oncelikle yanitiniz icin tesekkur ederim 2 yil acik ceza evi infazi soz konusu iyi hal ve denetimli serbestlikten faydalanabilmesi icin cezanin kacta kacini infaz kurumunda cekmesi gerekir tesekkur edrim

Seda Bodak 1 yıl

Toplam cezası ve sucu nedir?

Ortadoğu Dogu 1 yıl