İş güvenliği sorunu olan ve maaşları düzensiz nedeniyle istifa edeceğim haklarım neler?

İşçi Davaları ile ilgilenen bir Avukat var mı? Bir şey sormak istiyorum da
Ugur Geçgin
U
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
2
2 CEVAP

Dava açmayı düşünüyorum derseniz, sendika Avukatımizin numarasını verebilirim. Yarın görülecek İş Mahkemesinde o vekalet edecek.

Mehmet Bari
M

İşi bırakacağım da tek taraflı haklı fesih ve sonrası ile ilgili birkaç şey soracaktım.

Ugur Geçgin 1 yıl

Uygunsa yardımcı olabilir size hocam

Arkadaş Boyacılar 1 yıl

Umarım uygundur çok teşekkürler.

Ugur Geçgin 1 yıl

Hangi sendika?

A Eren Ördek 1 yıl

Yardımcı olayım.

Serhat Hazan
S

Şöyle anlatayım

Ugur Geçgin 1 yıl

Fabrika 1.5 yıldır canı isterse maaş yatırıyor yani bu ay 5'i diğer ay 20'si sürekli böyle. Biryere kadar dayandım ama birde iş güvenliği sorunu da çıkınca bırakmak istiyorum. Tek taraflı noterden haklı fesih yapmak istiyorum. Buna gerekçe olarak 1. Maaşların düzensiz ödenmesi 2. Doğalgaz buhar kazanı operatörüyüm, kazan bina dışında ama sürekli durduğum alan bina içinde Otoklav Sıcak Basınçlı fırında 3. Bursa'da buhar kazanı patlamasından sonra bizim Kazanı tamir ettiler 1.5 yıldır Emniyetsiz çalışıyordu videolarım var 4. Diğer sorumlu ettikleri Otoklav basınçlı fırın halen hiç bir emniyet sistemleri devrede değil 2 yıldır. Bunları yazsam 1. Noterden tek taraflı haklı fesih'e uygun mudur? 2. Tazminatı belirlenen süre içerisinde vermezler ise yazdığım 1.maddeden tazminatımı alabilirmiyim çünkü banka da kayıtları var ne zaman yattığı hangi aralıklarla olduğu

Ugur Geçgin 1 yıl

21 iş gününü gectiyse ihtar yoluyla tek taraflı fesh edebiliyorsunuz. İhbar tazminatı dışında diğer tüm ücretlerinizi alırsınız. Ama yeni arabulucuk meselesinde öncelikli işlem ne olur bilemem aynı zamanda mahkemelerin 2 yıla yakın sürdüğünü de söylüyeyim.

Mülayim Demirpolat 1 yıl

Mesela geçen ay 8'de yattı bu ay 20'si yattı. Sürekli böyle 1.5 yıldır, bu şekilde olmaz mı? Birkaç ay önce 23'ünde yatmıştı. Aradan 3-5 ay geçse de sorun olur mu halen geçerli olur mu ?

Ugur Geçgin 1 yıl

5 yıl zamanaşımı süresi var. Noterden ihtar çekiniz firmada size karşı ihtar çekecek 1 haftadır işe gelmedi diye sözleşmenizi fesh eder muhtemelen. Daha sonrasında bu ihtarları mahkeme dilekçenizle birlikte iş mahkemesine başvurun. Aynı lokasyonda çalıştığınız yerden 2 şahit gösterebilirseniz daha da yararınıza olur.

Mülayim Demirpolat 1 yıl