İçinde alerjen bulunmayan kalsiyum kaynağı var mı?

Mısıra ve patatese çok yüksek tepki gösteren kızımın ünlü profesör doktoru 6 ay önce bana osteocare reçete etmişti. Ben içinde mısır ve patates nişastası olduğunu yeni farkettim ne yazık ki. Bana önerebileceğiniz, içinde alerjen bulunmayan ( buğdağ nişastası sorun değil, tüketebiliyor) kalsiyum kaynağı var mı?

A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
4
4 CEVAP

Dokunmuuor ise içebilirsiniz. Sonuçta siz iciyorsunuzki fazla olduğunu sanmıyorum. Birde ostecare mavi kutulu olanlar mi? Zira onlar reçetesiz satılıyor. Alerjisiin derecesi yüksek olduğu test ile mi doğrunladı

B

Dokunuyor arkadaşlar. Dokunmasa neden başka birlaç Arayışına gireyim ki? Evet mavi Kutu. Reçetesiz. Reçete etti den kastım, kesinlikle bunu içeceksin başka kalsiyum içemezsin demiş olması. Alerjisinin yüksekliğini yaşadıklarımızla anladık. Testlerde alerjisi çıkmıyor. Bağırsak tepkili.

Ayça Tavukçu 2 yıl

Oncelikle sakin Olun geçicek geride yipranmis bir anne kalicakbizim de bağırsak tepkimiz vardı mısır o bu yeşil soğan Salça vs hoc saymıyorum çok kötü günler geçirdim anlıyorum sizi ama bağırsak tepkilerin çoğunluğu ek gıda ile çoklu besin bitiyor kaç aylık bebeginiz

Buket Salepci 2 yıl

Buket hanım, öyle bir şey dediniz ki beni can evimden vurdunuz. Sizden ve diğer annelerden rica ediyorum. Bana bunun mantığını açıklayın. Söz veriyorum sakince oturup okuyacağım ve size inanmak için elimden gelenin fazlasını yapacağım. " ek gıdayla çoklu besin alerjisi bitmez". Ek gıda kakadaki mukusu kesebilir. Şimdi sakince düşünecek olursak, bir bebeğin diyelim ki, (basitçe) domatese, çileğe ve inek sütüne alerjisi var. Annesini emerken anne bunu farketti ( doktora gitti veya gitmedi). Bebeğin mukuslu ve/veya kanlı kakası, karın ağrısı, beslenme reddi vb. Tepkileri var. Bu tepkiler neden var? Çünkü annesini emiyor. Annesini emince neden tepki var? Çünkü annesi çilek, domates veya inek sütü ürünleri tüketiyor. Şimdi Siz ve sizin gibi düşünen bir kaç anne diyor ki, ek gıdayla çoklu alerji geçer. Peki. Ben sakince devam ediyorum. Bebek annenin yediği domatesi annesinin sütünden alırken etkilenip mukuslu kanlı kaka yapıyor, alerjisi var, bu besinleri kendisi yerse alerjisi sihirli değnek değmişcesine yok oluyor öyle mi? Bakın, kurduğunuz " çoklu alerji ek gıdayla geçer" cümlesi benim durumumda olan anneleri gerçekten çok üzüyor. Ben iyi niyetinizin farkındayım. Gerçekten çok çok teşekkürler. Ancak; Daha evvel yine bir postun altına yazmıştım. Bu sözünü ettiğiniz, ek gıdayla düzelen tepkileri olan bebekler ( genellikle mukus)gerçekten ciddi alerjisi olan bebekler değil zaten. Hatta bence ( araştırmalarıma dayanarak? Alerjik bebek bile değiller. Bezdeki her mukusu alerji sanan o kadar çok anne var ki. O annelerin bebekleri ek gıdaya geçince, kakadaki mukus yok oluyor ve alerji bitti diyorlar. Keşke bu kadar kolay olsa. Siz hangi doktoru bana referans gösterebilirsiniz ki, gerçekten alerjik bebek teşhisi koyduğu bir bebek için " üzülmeyin ek gıdayla büyük ihtimalle düzelecektir" demiş olsun. Siz bana hangi bilimsel makaleyi gösterebilirsiniz ki "çoklu besin alerjileri ek gıdayla son bulur"demiş olsun. Ek gıda kakanın formunu değiştirir. Zaten alerjisi olmayan, sadece kakasında mukus veya az kan olan bebeklerin bu semptomları geriler ve yok olur. Kızım 18 aylık. Kızımın alerjisi iddianızın aksine ek gıdayla çok daha fazla şiddetlendi, hatta ortaya o zaman çıktı diyebilirim. ( çünkü gerçekten! Çoklu gıda alerjisi var). Ben bu konuda bini aşkın bilimsel yayın okudum. ( internet sayfaları değil). Söylediğiniz şeye hiç birinde rastlamadım. Zaten mantıken de matematiksel olarak da mümkün değil. Tekrar ediyorum, sizin iyi niyetinizin farkındayım.

Ayça Tavukçu 2 yıl

ayca hanim icimi doktunuz bizimde testte cikmayan ama herseye tepki veren bir alerjimiz var egzama yok bagirsak tepkili aromalr ilclar laktoz meyve sebze tahil guluten cokmus durumdayiz sadece progomin ne olcak boyle bizm halimiz

Murat Menke 2 yıl

Murat Gülay Atk Allah yardımcınız olsun. Beklemekten başka çaremiz yok. Bir çay kaşığı sarı mercimek bile darmadağın etti kızımı. Sizi çok iyi anlıyorum.

Ayça Tavukçu 2 yıl

Dokunmadı ise sorun ne? Ne güzel dokunmuyor devam edilmez mi?

B

Dokunduğu için keşfettim zaten.

Ayça Tavukçu 2 yıl

Fosfocalsiyum granul vardi ama icerigine yinede bakin

S

Şeker ve esans banana diyor. Muz kızıma dokunuyor ama esansı dokunur mu bilmem. Bunda laktoz yok değil mi?

Ayça Tavukçu 2 yıl

Yok ama muz konusunda bende cok tereddut etmistm benimkine de dokundugu icin icmemistm. Ama sonra once dişler sonra kemikler kotuye dogru gitmeye basladi. 21 aylikken sutten kestm 1 ay oldu.

Sibel Fatih 2 yıl

ayça hanım, linkteki yazı tıbbi bir makale değil, sadece bizi 4,5 ayımızda ek gıdaya başlattığı gibi sadece kakasındaki mukusun azalmasına değil kusmalarının da azalmasına ve 9uncu ayımızda tamamen bitmesine ön ayak olan çocuk alerji ve immünoloji doktorumuz anlatmıştı, sanırım araştırırsanız tıbbi makalesini de bulursunuz. Biz faydasını gördük diye her vakada işe yarayacak diye birşey yok tabi, bunun için vaka değerlendirmesinin dr tarafındam yapılması şart. Fikir olması ve biraz da bu yönde tıbbi makale araştırması yapıp karşılaşıp değerlendirmeniz dileğiyle: https://www.google.com.tr/amp/m.t24.com.tr/amp/haber/fistik-alerjisine-karsi-cozum-fistik-yemek,288432
Allah tez şifa versin inşallah tüm kuzulara

D

duygu hanım, ben akademisyenim. İncelediğim makaleler indexli makaleler. Ve evet gönderdiğiniz linkte benim savunduğumun aksine hiç bir şey yazmıyor. 4,5 ayda ek gıdaya başlatan doktora doktor demeye utanırım ben. Yazıklar olsun diyorum sadece. Dünya sağlık örgütü ve hatta bizim sağlık bakanlığımız bile ilk altı ay anne sütü ( mümkün değilse formül mama) önerirken, annenin diyetini düzenlemek veyahut mama önermek yerine ek gıdaya başlatan doktorları ihbar ettiğinizde ciddi yaptırım alıyorlar. Bebeğinizin sindirim sistemini ve tüm vücudunu 4,5. Ayda ek gıdayla tanıştırmak kusmalarını da azaltır elbette. Bunu tahmin etmek zor değil ki. Dünyanın en kıymetli şeyini yani kolostrumu içen bebek en çok kusan bebektir. Ona da pirinç unlu muhallebi yapıp verin, kusması kesilecektir. Ne iyi olacaktır değil mi? Doktor mutlu, anne mutlu...

Ayça Tavukçu 2 yıl

Siz tıp akademisyeni misiniz yani dr musunuz bilmiyorum ama devlette çocuk doktoru bir arkadaşım geçen devletin gönderdiği eğitimde 4,5 aydan sonra ek gıdaya başlatılması yönlendirmesinde bulunulduğunu anlatmıştı. Yeni bilimsel araştırmaların sonucunda bebeklerin sindirim sistemindeki 4-6 ay arası gelişim kaçırılmak istenmiyormuş, destekleniyormuş böylece.. Sadece duyduğumu söylüyorum, iddialaşmıyorum , farklı bir bakış açısı getirme amacındayım sadece dolayısıyla siz de hırslanmayınız lütfen.

Duygu Gunduz 2 yıl

duygu hanım. Tıp doktoru değilim, olmam da bir şeyi değiştirmezdi. Açtığım posta bakarsanız mısır ve patatese çok ciddi tepki veren kızım sadece anne sütüyle büyütmeye çalıŞırken bana ostreocare öneren tıp doktoru bir profesör. Ben ekonomi ve lojistik alanında uzmanım. Yrd. Doçentim. Araştırmak benim işim. Ben de iddialaşmıyorum ve hırslanmıyorum. Sözünü ettiğiniz dönem " kapı dönemi" olarak adlandırılır. Genetik olarak çölyak yatkınlığı olan, fıstık, çilek, domates, kabuklu deniz ürünleri gibi alerjenlere karşı potansiyel alerjik olacağı beklenen/düşünülen bebeklerde kapı dönemimde bu besinleri " aşı benzeri" bir yöntemle bağışıklığa erken tanıtmaya yönelik çalışmalar vardır. Ancak bunlar bile hala çalışmadır. Çoklu gıda alerjisi gibi bir durumu kapsamaz, daha spesifiktir. Eğitimde yönlendirildiklerini söyleyen sağlıkçı arkadaşınıza eğitimi kimin verdiğini sormanızı rica ederim. Zira dünya sağlık örgütü anne sütüyle ilgili minimum süreleri bile uzatma kararı almışken ben ülkemizde sağlık bakanlığının böyle bir şey yapacağına ihtimal vermiyorum. Belki bir kaşık maması firmasının sponsorluğunda gerçekleşen kokteyldir. ( ülkemizde ne yazık ki bu örneklerden çok var).

Ayça Tavukçu 2 yıl

ayça hanım, iddialaşmadığım için arkadaşımın devlette dr olan eşini bunun için rahatsız etmeyeceğim, iddialaşmıyorum, haklı da olabilirsiniz diyorum. Ama en azından bu konuya ilgi duyup yorumları okuyanlar, alerjenlerden uzak durma mantığının karşısında bir de sizin güzel benzetmenizdeki gibi "aşı" mantığı hk fikir sahibi oldular. Bu "halen denenmekte olan" bir yöntemse de doktorumuz ek gıdaya erken başlama tavsiyesiyle demek ki ciddi yaptırımlar almak yerine ailenin kendi rızasıyla uygulandığı ve sonuçtan da çok memnun kalındığı için takdir bile kazanabilir zira elimizi tutup bize zorla yaptırmadı. Acil şifalar dilerim, tüm kuzulara.

Duygu Gunduz 2 yıl