İlişkide ve evlilikte sorun yaşayan insanlar farklı ideoloji ve inançlara mı yönelir?

Bazı insanlar ilişkide ve evlilikte çok sıkıntı çekmiştir.Âşka, mutluluğa, ruhsal sıcaklığa ve himayeye dair hayalleri suya düşmüştür. Yaşadıkları hayal kırıklıkları sonucu kendilerini geri çekerler. Bunlardan bazıları telafi edici olarak farklı farklı ideoloji ve inançlarla uğraşırlar ve böylelikle kendilerini zihinsel olarak geliştirmeye devam ederler.
Erich Fromm

G
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
31
31 CEVAP

Bi nevi kaçış yani

Z

Sanırım, içe dönüş.

G

Hayal kırıklıklarının getirisi

Z

''Sahip olmak ya da olmak''E. Fromm.?

S

Belki de... Gerçi bu sav kişiden, kişiye, kültüre, topluma göre değişiyor. Sadık Pazar, Kaderin yasaları (Hermann Meyer)

G

Ben genetik olarak duygusal bir insanım. İlişkilerim de ya da biten evliliğimde hiç içe dönme şansına sahip olamadım. Yazgım karşıma sürekli birilerini çıkardı... Bu söze bir yandan katılıyorum fakat kendimden yola cıkınca kulağıma farklı geliyor.

G

Zayıf ve özgüveni yıkılmış kişilerde kaçma, saklanma ve içe dönme eylemleri daha çok gözükür

Z

O şansı bulabilseydim belki ben de dediğin pskolojik durumu yaşayabilirdim. Şöyle geçmişe dönüp bakınca bir platonik aşkım bir de ilk kez karşılıklı âşk yaşadığım bir kızdan ayrıldığımda bir hayli buhranlı döneme denk gelmiştim.
duygusal olmak kötü..... :)))

G

Eşin görmesin bu yorumu çok ayıp

Z

Boşandım ben. Fakat dünya tatlısı bir insanla beraberim. O da kızmaz bu tarz yazışmalara :))

G

Boşandığını biliyorum ama boşanmana hiç üzülmemiş gibi ifade ettin. O sebeple yazdım

Z

Şimdiki birlikteliğin devam ettiği için onun kızmasını gerektiren bi durum yok zaten

Z

Üzülmedim aksine sevindim. Sadece kendime kızdım. Herkesin hayatında yaptığı büyük hatalardan birisini ben gerçekleştirdiğim için o yüzden rahat bir şekilde yazıyorum.

G

Burda duyguları biraz budamak, dikkati başka yöne çekmek, farklı konulara odaklanmaya çalışmak yani kişinin ilgi alanına göre, kafayı dağıtmak adına birşeylerle oyalanmak gerekiyor galiba. Ben hep şunu düşünmüşümdür. Hiç kimse, hiç bir aşk insan hayatının merkezi olmamalı. Sonuçta insan bir kafa ve iki ayaktan oluşuyor. Yarın başımıza ne geleceği belli değil. O yüzden çalışan bir kafayla, iki ayağımızın üstünde dimdik durabiliyorsak, olay bitmiştir. Biraz zaman herşeyin çaresi.

Z

Kesinlikle zehra abla. Her Âşk günün birinde biter. Bitmeyen bir âşk mevcut mu :))? kafa dengi, uzlaşabildiğin, kültürlü bir insan. Hepsi bu "benim için-benim görüşüm"

G

Tecrübe mi konuştu diyorsunuz? Ama öyle ....

Z

Yok abla çapkın birisi değilim. Duygusal olmayan "Erkek olduğum" halde hiç bir ilişkiye başlamadım. (İki hata hariç) o yüzden asla tecrübeliyim diyemem. Fakat yaşanmışlıklar, görmüşlüklerim ben de öyle bir kanaat oluşturdu...

G

Evet gökhancım.... Ben eskiden de böyleydim ama... İnsan sevgisi tamam... Sonuna kadar.... Ama bittiği yerde hayatın sonu değil. Yukardaki paylaşımına dönersek.... Aşk bitebilir. İnsan üzülür. Ama hayat devam eder. Biraz dağılır, sonra yavaş yavaş toparlanır, hayata kaldığımız yerden devam ederiz. İşte bu aşamada ilgialanımıza göre birşeylerle oyalanırız..

Z

Evet ablam... Önce saygı. Sonrası kendiliğinden geliyor.

G

Yok ablam çapkınlık demedim. O aklıma bile gelmedi. Ben yaşımdan dolayı kendimin tecrübeli oluşunu söyledim

Z

Bence aşk acısından ziyade kayıplar, ölümler insanı içe döndürüyor

Z

Evet kesinlikle

Cisem Berikpak 2 yıl

Haklısın gul. Yaşanan bazı olumsuz gelişmeler, bir yerden sonra bizlere bir işaret veriyor. Fakat malesef bu işareti çoğu insan görmezden geliyor. Görmüş olsalar bugun evren çok daha güzel bir yer olabilirdi diye düşünmekteyim. Sizler gibi güzel insanların olduğunu bilmek umutlarımı tazeliyor ama :)))

G

Z Gül Cedi inan ona da alışılıyor. Kolay mı? Asla.... Ama bir çıkış yolu belki de kaçış yolu buluyorsun. Başka türlü yaşayamaz ki insan......

Z

Bi evladını kaybeden kadını gördüm ( teyzem ) inanın kızından sonra gerçek anlamda yaşamadı yavaş yavaş öldü. Ve iki sene aynı gün kaybettik kendisini. Alışmak bile kuvvet işi zehra ablam

Z Gül Cedi 2 yıl

Ablacım o kuvveti bulabilen hayatta kalıyor işte. İnsanız... Başımıza herşey, aklımıza hiç gelmeyen herşey gelebilir. Burda önemli olan savunma güdümüz işte. Yaşadığımız süre güçlü olmak, direnmek zorundayız. Dayanmayı bilmeliyiz. Hayat bunu yapamadığımız yerde bitiyor.

Zehra Kustuk 2 yıl

Teyzene sabır ve dayanma gücü dilerim bu arada....

Zehra Kustuk 2 yıl

Kaybettik kendisin maalesf

Z Gül Cedi 2 yıl

Pardon.... Çok özür..... O sabırları sana dilemem gerekiyor. Dikkatimden kaçmış yazın...

Zehra Kustuk 2 yıl

bir şeyin yerini başka bir şeyle doldurma:)

M

Hım tek tek ayrılmış ya da boşanmışlar ortaya çıkıyor bu başlık altında

G

Hep dengede kalması temennimle sayın semra hanım

G

rica ederim. Herkes mutlu olsun şu üç günlük dünyada.

G

BU yukariDA BELİRTİLEN İLİŞKİLERDE SIKINTI ÇEKENLERİN GEÇMİŞİ ASILINDA DAHA DA GERİYE, ÇOCUKLUĞUNA HATTA VE HATTA BEBEKLİĞİNE DAHİ DAYANABİLİYOR. BU KİŞİLERİN ÖĞRENDİĞİ İLK ŞEY BEKLENTİSİZ OLMA HALİDİR (BENCE)

M

Çünkü, İnsan, 'ne ise o olma'yı reddeden tek yaratıktır. Demiştir Albert Camus

G

Dün içimdekileri kız arkadaşıma anlatmaya çalışıyorum ama olmuyor, yapamıyorum. Şansa bugün şu yazıyı okudum meğerse içimdekileri bu adam dökmüş. Kopyalayıp attım kıza

M

Hepsi bu mu yani... Tek nedeni

E