İnsanlara karşı nasıl davranmalıyız?

Yapıcı ve yıkıcı davranışlar hakkında konuşmak istiyorum. Çoğunlukla yapıcı olduğumu düşünüyorum. Ama yıkıcı olduğum zamanlarda var. Ve herkes benim gibi. Bazısının yıkıcı olduğu zamanlar çok fazla.

Eleştiri yaparken neyi gözetiyoruz? Ön plana geçen duygularımız neler mesela. Üstünlük sağlama çabası mı yoksa öfke mi bizi yönetiyor? Elde etmek istediğimiz sonuç kendimizi haklı çıkarmak ve karşımızdakini ezmek mi yoksa bir sorunu halletmek mi? Ve bu durum küçük büyük demeden karşıma çıkıyor. Çocuklarımıza da kötü örnek olarak geleceğin iletişimini büyük ölçüde etkiliyoruz. Faydalı olabilmek için yıkıcı davranmamıza neden olan duyguları irdeleyip, bunun önüne nasıl geçebiliriz?

com-afbjfwwm20k3l9mv9gi9.jpg
Fikret Yeşilırmak
F
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

Kendim gibi huzurlu insanlarla beraber olduğumda, daha da huzurlu oluyorum.

Dayaklık insanlar bazen sinirlendiriyor ...

Selahattin Bestas
S

Peki dayak atmanıza sebep olan duyguyu bulabilir miyiz?

Fikret Yeşilırmak 1 yıl

Ben sinirli biriyim

Selahattin Bestas 1 yıl

Sinirli biri olmakla kendi sınırlarınızı mı korumaktasınız yoksa savunduğunuz her şeyi ve kendi doğrularınızı dikte edebileceğiniz mesajını mı veriyorsunuz.

Fikret Yeşilırmak 1 yıl

Sadece adalet... Bazen ufak tefek hatalar yapmışımdır elbet.

Selahattin Bestas 1 yıl

adalet ucu sivri bir bıçaktır bazen... Görece diye bir şey de var

Meryem Haşimoğlu 1 yıl

En önemli ölçüm adalet..
Saçmalayan ve kendine yontan, bir de hadsizlik edenler benden çok korkmalı..

Selahattin Bestas
S

Doğruyu bilipte saçmalamaya devam edenlerin hak ettiği şeylere sözüm yok. Peki öfkenin sizden götürdükleri. İlk başta kişilikten olmak üzere tekamül yolundanda uzaklaşmak, sağlığımızdan çalması gibi durumlar söz konusu olabilir mi?

Fikret Yeşilırmak 1 yıl

Olamaz.. Çünkü dövmeliyim.

Selahattin Bestas 1 yıl

Neyse ben alıştım alışmayanlar düşünsün.

Fikret Yeşilırmak 1 yıl

En çok sevdiklerimle yaşıyorum bu duyguyu bazen kaygı bazen anlaşılmamak bazen koruma iç güdüsü ile öfkelene biliyorum oysaki nekadar yanlış olduğunu bile bile

Ceyhan Imaj
C

Eğer öfke yerine ona samimi olarak sorununu çözme isteği eğiliminde olduğunuzu hissetse karşınızda ki size teslim olacaktır. Bu size karşı güven oluşturacaktır.

Fikret Yeşilırmak 1 yıl

Fikret Yeşilırmak öfkem asla fiziki bir eyleme dönüşmemiştir daha sert ve keskin ifadelerden ibarettir. Ama öfkem geçtiğinde kendimi yatıştıramamış olmanın ve yanlış tavrımın bana hissettirdiği yetersizlik duygusu beni yiyip bitiriyor

Ceyhan Imaj 1 yıl

Sevdiklerimi de döverim. Hoşlanmadıklarımı da döverim.
Ama arada fark var.

Selahattin Bestas
S

Biliriz biz sizi.

Fikret Yeşilırmak 1 yıl

17 senedir hiçbir canlının canını yakmadım. Hatta sivri sinekleri bile asla öldürmem. Kimsenin canını yakmaya hakkımız yok. Bunu biliyorum.
Ama geçenlerde bir gün bir köpeğin kafasına bir sopayla vurdum. Hiç pisman değilim.
Çünkü ben kaçtıkça üstüme üstüme geldi. Herkes haddini bilecek kardeşim.

Selahattin Bestas
S

Evet banada olmuştu

Tunahan Tatlidil 1 yıl

Kaçtı ve ben kovaladım bu sefer. Arabaların arkasında kovalamaca oynadık. Çok uyardım onu. Yapma dedim, etme dedim. Tüylerini kabartıp 10 cm kadar yakınıma geldi. Eh kaşındın sen dedim. Hem yoldan geçen bir çok insana saldırıyordu..

Selahattin Bestas 1 yıl

Sinekleri öldürüyon ama, onlar da karnını doyurmak zorunda Anna

Selahattin Bestas 1 yıl

O hav hav ders falan almaz. Çünkü psikopat

Selahattin Bestas 1 yıl

Allah belasını versin o sineklerin.

Selahattin Bestas 1 yıl

Aslında köpekleri çok severdim.
Ama artık sadece seviyorum. Çok değil.

Selahattin Bestas
S

Selahattin Bestas sinirliyim diyerek kendinizi aklıyor ya da masumlaştırmaya çalışıyor olabilir misiniz?

Meryem Haşimoğlu
M

Evet meryem hnm. O çok sinirli cümlesi kişinin öfke sınırlarını genişletiyor. Sonra kişi bana karışmayın edasıyla hayatları kendisine bağlı olanları kendi doğruları üzerinde ilerletiyor. Maalesef bundan en çok etkilenenler de küçük ruh ve bedenler oluyor. Dikte edilen kurallara mantıklı çözüm bulamamak onları derin düşünce sisteminden soğutabilir mi sizce? Yani Kuranın dediği akledin olayını bizden çalan bu davranışa maruz kalmak olabilir mi mesela?

Fikret Yeşilırmak 1 yıl

ya da işlerinizi kolaylaştırmaya çalışıyor? Sizin dışınızdaki insanların kendi alanları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Meryem Haşimoğlu
M

Döverim.
Çünkü asabi biriyim.

Selahattin Bestas
S

Ozaman sizden daha asabi biri de size aynı şeyi yapsa ona hak verirsiniz çünki o asabi ve dövmeye hakkı var oluyor bu mantıkla

Ceyhan Imaj 1 yıl

Hayır.. Beni dövmek olmaz. İyi bir şey değil.

Selahattin Bestas 1 yıl

ama bu adil değil

Ceyhan Imaj 1 yıl

ahh Selahattin hocam

Tunahan Tatlidil 1 yıl

Evet adil.. Çünkü ben hak edenleri döverim.

Selahattin Bestas 1 yıl

En güzel uygulama bence rahatsız olduğunuz duruma şunu sormak bu durum bana ne hissettiriyor bunun alt mantığını çıkıp mantıksız hale getirmek

Alper Müzeyyen
A

yardımsever, ılımlı, ara bulucu, akıl verici, sorun çözmeye yönelik, kimseye yük olmayan, kendi işini ve sorunlarını kendi çözen. Kendine yeten etrafına da yararlı olmaya çalışan biriyim. Gençler sakin lütfen ben merkezciliği bırakın ve etrafınıza sevgi ile bakın.

Ayten Atılan
A

Ofke anlik bir duygu.. 10 a kadar say gecer deriz ya sag duyu girer araya... Birde sakin oldugunda bile tahrik eder karsindaki asil o zaman ofke kontrolu zordur.. Gunumuzdeki toplumsal olaylarda sonuclar cok aci maalesef

Gülşen Bildim
G

Evet bu dediğinize katılıyorum. Mesela siyaseti örnek verirsek öfkelendirmektir amaç. Yapıcılık değildir. Bunu gündelik hayata uygulamak gerekir. Çocuklarımıza sorun çözmek üzere yaklaşırken kinayeyle değil, çözüme kavuşmak istediğimizi hissettirmek lazım mesela. Arkadaş arasında da öyle. Samimi olarak çözüme gitmek istediğimizi gösterebilmek sorunun yüzde 70 ini halledecektir. mesela çok inatçı birinin üzerinde bunu deneyebiliriz. Eğer samimi, yapıcı bir şekilde onun sorununa üzüldüğümüzü ve bunu çözmek üzere yanında olduğumuzu hissettirirsek. O inatlarından eser kalmayacaktır.

Fikret Yeşilırmak 1 yıl

Bunu karsinizdaki isterse yapabilirsiniz acik degilse ve on yargili ise zor... Cocuklar icin olan fikrinizr tamamen katiliyorumm

Gülşen Bildim 1 yıl