İmla ve Yazım Hatalarını Düzeltme takıntısı

Günaydın arkadaşlar. Aranızda benim gibi yazım yanlışlarına takmış olan var mı? telefondan yazıyoruz diye dikkat etmeyelim mi yani? özellikle de kitap okuyanlar yapmasa mı keşke!

D
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
45
45 CEVAP

ozellikle herkez diye yazanlara deli oluyorum

E

Yorumunuzu okumadan hemen yazdım katılıyorum size

Kübra Misirli 3 yıl

Hayatta başka takacak şeyler varken buna mi takayim?

A

Onlara da takın, buna da takın. Parayla değil ya

Ali Kosova 3 yıl

Hiçte takamam valla. Ben en çok biri yorum yapiyor onun altina hemen cok bilmisin biri gelip de ayrı yazılacak Yazıyor ona sinir oluyorum

Ayşe Guneri 3 yıl

Vallahi dil bir milleti millet yapan unsurlardandır. Dil giderse birlik de gider bence dilimize sahip çıkmak hepimizin vazifesidir...

Tülay Kemeç 3 yıl

Ben sonuna kadar milliyetçiyim zaten sokak konuşmaları argo konuşmalardan bahsetmiyorum yazarken de yi ayrı yazmış Birleşik yazmış ne fark eder ki sonuçta defter yazmiyorsun alt tarafı bi yorum yapiyosun

Ayşe Guneri 3 yıl

Öyle demeyin, o kadar kitap okuyorsak evet defter kitap gibi yorum yazmalıyız.

Tülay Kemeç 3 yıl

Herkes kelimesi 'herkez' yazıldığında zzz birkaç tane geliyor gözüme

K

Degil yerine "deyil" yazilmasina sinir oluyrm bende hele bunu kitap okuyanlrn yazmasi.. Kelimeleri kisaltmak neysede yanlis yazilmasin bence

Y

"de" ayrı.

Şaziye Sbl 3 yıl

Evet yazdiktan sonra farkettim

Yasemin Engizli 3 yıl

Fark etmek

Selda Emirzeoğu 3 yıl

fark ettim

Selda Emirzeoğu 3 yıl

Valla yazım yanlışından anlatılmak istenilene ulaşamadım yorumunuzda

Ali Kosova 3 yıl

Başka sıkıntınız yok mu? Eğer öyleyse harikasınız

G

Bu çok iyi...

Glbyz Deni 3 yıl

Sıkıntı değil bu yaaa

Doğukan Ferşat 3 yıl

"Bir milleti yıkmak istiyorsanız dilinden başlayın." Demişler. Yani sıkıntı büyük aslında...

Ali Kosova 3 yıl

ali bey aksini söylemedim başka sıkıntı yoksa harikasınız dedim siz espriyi kaçırdınız sanırım

Günnur Konuk 3 yıl

Önce espriye gülümsedim sonra ardındaki gerçeğe yorum yaptım günnur hanım

Ali Kosova 3 yıl

Okumayı sevenlerin bu konuda özellikle duyarlı olması gerekir. Dil kültürün en temel unsurlarından birisi neticede. Dil bilgisi kurallarına aşırı özen göstermek bir çeşit takıntı. Bir ismi de var hatta. Ben seviyorum bu takıntıyı.

A

Ee ne demişler bir milleti yikmake istiyorsanız dilinden başlayın. İnsan kendi anadilini yazamiyorsa bence bir oturup düşünmeli. Kimse imla kılavuzu, sözlük gibi yazamaz ama biraz dikkat yahu!

S

ı lari, noktadan sonra büyük harfle başlanır

Gülseren Elma 3 yıl

Yikmake istiyorlarsa

Derya Ataseven 3 yıl

Ee dedim imla kılavuzu degiliz diye

Seda Beyazyüz 3 yıl

Ewet var hocam, keşke herkez sizin gibi duyarli olsa bu konuda Böyle seyler degil mi hocam.. Şaka bir yana gerçekten üzücü..

C

Herkez değil herkes

Gülseren Elma 3 yıl

İroni yaptım farkındasınızdır diye düşünüyorum .

Cevat Çalbak 3 yıl

Okul yılları önemli. Türkçe derslerimiz çok verimsizdi, halen çekiyorum, düzgün değilim.

Gülseren Elma 3 yıl

Hepimiz bazen gözden kaçırabiliyoruz bazı şeyleri. Hiç birimiz, hiç bir konuda, hiç bir zaman, hiç bir şekilde, hiç, hiç tam olamayacağız.

Cevat Çalbak 3 yıl

cevat bey olursak yalnızlaşırız gerek yok.

Gülseren Elma 3 yıl

bazen gözden kaçıyor..

Ö

Sonuna kadar katılıyorum sana

E

Insan beynı enterasandır.. Karmakarısık ters duz veya capraz yazılmıs hatta harfler ıcınde yazılmıs kelımelerı bıle bulurkenbakınız bulmacalar.... Fazla takılmamak gerek dıye dusunuyorum.. Harf veya ımla hataları olabılır... Herkes aynı egıtımı bılgıyı gorguyu almamıstır.. Hosgörmek gerekır...

C

Bu konuda hoşgörülü olmamak lazım...

Tülay Kemeç 3 yıl

Herkesın fıkrıne saygı duyarım.. Ben oyle ınsanlar gordum kı ılkokul mezunu.. Mutlaka ımla kurallarını ogrenmıstır ama.... Yazmayı sevmez.. Dılle anlatımı mukemmeldır.. Ve en az benım kadar çok kıtap okumustur..... Zaman zaman bende yapabılırım.. Sız hosgormeyın...

Cemile Nasip 3 yıl

Kesinlikle katiliyorum. Bazi kelimelerin yanlış yazilmasini anlayabilirim ama burası kitap okuyanlarin buluştuğu bir platform. Ne kadar aceleniz olabilir ki yazmak ıçin?

H

Bilerek öyle yazmak başka, hız ile alakalı olduğunu düşünüyorum

D

Merhabalar eleştirecek olursak I ları İ lerı kısaltmaları genel olarak bütün hataları ele almak gerekir diye düşünüyorum. Kitap okurken yazı yazmamız cümle kurmamız gelişiyor geçen sefer bu konu yine gündeme geldi sadece okudum yorumsuz kaldım çünkü eleştirinin dozu kaçtı vede bu konuda iyi olduğunu düşünen lerinde diğerleri eksiklerini ortaya koydu. Burada benim şahsi fikrim okumak okumaya teşfik etmek yorumlara katılımlar olması güzel bir duygu tabiki hepimiz Türkçe mizi güzel kullanalım ama eleştiri dozunu da iyi ayarlayalım ki eksiği olanlarımızın da şevki kırılmasın zamanla daha iyi olur diye düşünüyorum

T

Ben de takılırım hatta arada uyarırım Aslında uyarmayı sevmiyorum utanıyorum ama kitap okuyan bari düzgün yazsın istiyorum. Ben de mükemmel değilim bu konuda ama KPSS'ye çok çalışınca ister istemez dikkat eder oldum KPSS'ye hazırlanın, bakın o zaman nasıl dikkat edeceksiniz

Z

İmla kuralları okullarda egitim alarak kazanılan bir durum, çok okuyan kişi okurken imla hatalarından çok okudugu konuya dikkat eder, çok okuyan çok doğru yazar diye bir durum yoktur. Bunu sürekli dile getirip karşıyı uyarmak sadece karşı tarafı kırar, sizide egolu biri yapıp çıkar, hayatta takılmanız gereken çok daha önemli şeyler var az relaks, az hoşgörü, inanın daha mutlu olursunuz

S

Çogu kısmına katılıyorum hocam. Iyi gunler

Cevat Çalbak 3 yıl

Bu sebepten mutsuz değilim ki zatennnn

Doğukan Ferşat 3 yıl

Uzat şu yanağını, opesim geldi.

Glbyz Deni 3 yıl

Burda iki kere ağır eleştirildiğim için artık yorumlara hiç katılmıyorum okuduklarımı hiç yorumlamıyorum şu an bunları yazarken bile çekiniyorum

Güllü Aydilek 3 yıl

Sevgili güllü lütfen çekinme yorumlarını da paylasimlarinida rahatlıkla yap, zaten çok büyük sorun oldugunda biz onay vermiyoruz, ayrıca yaşadığın durum icin biz kendi adımıza çok üzgünüz.

Sema Kilo 3 yıl

Duyarlılığınız için teşekkürler

A

Rica ederim

Doğukan Ferşat 3 yıl

Ben sadevce ğ yerine y yazılmasına çok takilirim mesela düyün yazınca biri deli oluyorum

A

Dil ve anlatım kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor en önemlisi bir okur olarak. Lakin bazen klavyenin azizliğine uğrayan durumlar oluşabiliyor. Ben de bir ara bu konuya ciddi anlam da takmıştım. Fakat kırılan bir kalbi gördükten sonra bunun lafını dahi etmiyorum. Herkes kendinden meshuldür. Kimsenin kimseyi yargılamaya hakkı yoktur. Öncelikle şapkayı kendimiz çıkarmalıyızki diğer şapkalara laf söyleyelim değil mi?

Ö

Bu konuda yorum yapmayı fevkalade sakıncalı buluyorum.

S

Yazım yanlışlıkları beraberinde sesli harflerin yutuluyor olması, noktalama işaretleri vs. Bütün bunlarım hepsi; simetri hastalığı misali gözüme gözüme çarpıyor. Rahatsız hissediyorum kendimi.

Ayrıca; başka sıkıntılarımız elbette var. Fakat konuların birbirine karıştırılmaması en temel faktör. özellikle de kitap kurdu olarak tanımlanan insanların bu tür yanlışlıklara karşı duyarsız olmasını da olumsuz olarak değerlendiriyorum.

E

Bu aralar " dooru " yazmak moda oldu. Her yerde karşıma çıkıyorlar. Doğru yazmanın nesi zor ?

C

Popüler Kültüre aykırı. ( İroni içerir )

Emre Içingir 3 yıl

Tabi ki baska sıkıntılarimiz da var, Ama buna da takiyoruz napalim yani, gayri ihtiyari olan bir sey;) Mesela Ben "beyenmek "kelimesine bakamiyorum bile..

Ş

Herkez ve deyer favorim bunlar ama bir sey olmaz

Cevat Çalbak 3 yıl

Evet "herkez "de berbatAma "deyil" beni dellendiriyor...

Şerife Alakbarova 3 yıl

Peki o zaman beni dellendiren o deyil

Cevat Çalbak 3 yıl

Yapma bunuYorumunu silecegim simdi

Şerife Alakbarova 3 yıl

Hep senin diyeceklerini yapacak deyilim deyil mi?

Cevat Çalbak 3 yıl

kahrolsun bağzi şeyler

S

Ben bu yanlışlara takılıyorum ve yazının mesajından kopuyorum çoğu zaman. Yapmamam gerek, yazana haksızlık oluyor.

S

Yazım yanlışlarını düzeltene de ukala deniyor malesef.

S

Ben de onlara bilmemek değil öğrenmemek ayıpmış deyip daha da "ukalalaşıyormuşum"

Doğukan Ferşat 3 yıl

Yapmayın siz yine de öyle şeyler.

Serdar Asgun 3 yıl

Elon Musk Anıtkabir paylaşımında Anitkabir yazmadı. Anıtkabir yazdı. Dolayısıyla klavyenin ingilizce olması dili doğru kullanmaya engel değil.

S

İ ı lar değil demek istediğim

Doğukan Ferşat 3 yıl

Aynı fikirdeyim

K

Ben de sizin gibiyim.

A

Hele hala herkes yazamayanlar da yok mu

F

Bence önemli olan yazının içerigi. Türkçemizi bilerek katletmedikten sonra nasıl yazdığının bir önemi yok. Gönül ister ki her şey kuralına göre yazılsın. Ama istem dışı yazılıyorsa da bunu eleştirmenin alemi yok. Yazın arkadaşlar varsın kurallara uyulmasın yeter ki içinde sevgi olsun, kardeşlik olsun, içtenlik olsun, geliyorum değilde gelcem olsun, bizde şivelerimizin tadını alalım. Ayrica çok kitap okuyabilir, fakat bilgisayar ve telefonda yazı yazmamıstır. Bu yüzdende hatalar olabilir. Benim için önemli olan yazının içeriği. Gerisi sadece teferruat..

G

Böyle bir şey olabilir mi? Önemli olan yazının içeriği öyle mi? Türk dil kurumunu da kapatalım. Dil, kültürümüzün en önemli unsuru. Kitap kurtları dili düzgün kullanır, kullanmalı. Bunu eleştirmeyeceğiz de neyi eleştireceğiz. Adam sendecilik bizi nereye getirdi malum. Hakaret içermediği sürece eleştirilerle dilin düzgün kullanımı konusundaki hassasiyet artırılmalı ve genç nesillere iyi örnek olunmalı.

Ayhan Koluaçık 3 yıl

Ben gerek yazı biçimi gerek hitap şekline özen göstermekten yanayım. Kabalık ve saygısızlığa tahammül edemiyorum

A

Aynen ben de öyleyim. Yoksa sorun bende mi?

S

Ayni fikirdeyim

T

Bazi telefonlarda turkce klavye yok. Bu yuzden ı lara i lere ben pek takilmiyorum. Mumkun oldugunca dogru yazmak gerekir ama memleket meselesi yapacak kadar degil.

I

Katılıyorum

M

Çok haklısınız.

S

Kesinlikle haklısınız, ben de öyleyim.

S

Bravo!

E

Eylence, deyil, ayle(aile), yalnış, iyade....... Gibi yanlışlıklar bana da kısa süreli bir kalp krizi geçirtiyor.

C

"Geri iade etmek" var bir de, bu ifadeyi her duyduğumda içimden "iade = geri verme zaten, ne geri geri gidiyorsun" diyorum o cümleyi kurana

Didem İskenderoğlu 3 yıl

Bir kitaptaki düşük cümle gibi gözümün içine giriyor o imla hataları. Her ne kadar akıllı telefona suçu atanlar olsa da orada bir de düzenle diye bir tuş var.. Kitap okuyorsak hakkını vermeliyiz diye düşünüyorum

A

Yazım yanlışlarına fazla takılmıyorum ama kısaltmalara sinir oluyorum.. Slm..mrb.. Byy.. Öptm. .grsrz vs.. Bir de özellikle gençlerin anlamsızca harfleri yan yana getirerek verdikleri cevaplar.. Fhkrndjdgeudj gibi mesela.. Yeğenlerim de yapıyor bunu.. Niye böyle yazıyorsunuz diye sordum.. Komik birşey olduğunda gülmek anlamına geliyormuş

Ç

"O kitapları boşa okuyorsun -de'leri, -ki'leri, -mi'leri doğru yerde ayıramadıktan sonra" diyesim geliyor, "ğ" yerine "y" olayı ayrıca tebriği hakediyor

D

Sormayın ben en beterini yaşamıştım. Selam yazayım derken otomatik düzeltme Selma yazdı. Bende yollamış bulundum tam bir felaket.

S

Allah beterinden korusun

Doğukan Ferşat 3 yıl

Amin

Samet Jakupi 3 yıl

Tek kelime ile saygısızlık diye düşünüyorum. Öncelikle yazanın kendisine saygısızlığı hitap ettiği kitleye saygısızlığı ve en önemlisi ana diline saygısızlığı.

İ