İnsanlar neden kendilerini dini şeylerle avutuyorlar?

İnsanlar neden spiritüelliği kendilerine daha yakın görüyorlar ve kendilerini bununla avutuyorlar?
Çünkü spiritüelizim onlardan harhangi şeyleri terketmelerini, düşünmeyi ve sorgulamayı istemiyor...

S
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
60
60 CEVAP

Peki bazi seyleri terketmemek dusunmemek sorgulamamak ne kadar doğru

Y

Hiç doğru değil bana göre

S

Dini açıdan bakarsakta sonuç değişmez aklı dengesi yerinde olmayan bir için ibadet farz değil meshul değil zaten dinin dahi sorgulamaya önem verdiğini göstergesidir

S

Spiritüellik, kendine yalan bir dünya kurup gerçeklerden kaçarak, kendini telkin etme biçimidir bence.

C

Yani kolaya kacmaktir

S

Duzeni degistirecek gücü bulamayanlar kendini degistirmenin dogru olduğunu düşünürler. Yalnızlığın ve korkunun en derin hali yani. Kolaya kacmak evet.

C

insan sorgulamamaktan da acaba öbür tarafta sorumlu olmaz mi? İsteseydi bizi de içgüdüsel yaratmazmiydi?

S

Öbür taraf kavramı işte tam bu dünyaların ürünü :))

C

Tesadüfe inanmam çok fazla sorguladim herseyin matematiği var düzeni olması tesadüf olamaz ?

S

Evreni beyin nöronlari gibi goruyorum. Yani bir yerde bir nöron tetiklendimi o fonksiyonla ilgili tüm nöronlar tetikleniyor, yani bir yerde hareket basladi mi bizde o hareketi otomatikman yapmaya basliyoruz kendi kulturumuze uygun bicimde. Yani ortak bir beynin ürünü gibi tüm canlılar. Her türlü nizam da tam bu yuzden kendi oranlarina sahip ve matematiksel. Cunku belli frekans seviyesi icin alanlara ihtiyaci var. Bu yuzden aslinda ne kader var ne ozgur irade. Hersey birbiriyle örüntülü ve sistemik hafiza var. Bilinçle yonetilen birsey yok etki tepki etkilesim var. Bence :)) yani dinlerin bu kadar olasılıkta var olmasi cok zor. Cunku bugüne kadar hersey geliserek ilerlemis. Ol deyip olduran birsey goremiyorum.

C

Bu yaptığınız açıklama dahi matematiksel bir duzenin olduğunu açıklıyor zaten kendi kendine olması imkansız

S

Yani yeni birsey oldu mu mutlaka onun anti olanı da mevcut olmasa sıfır noktasinda takılı kalır. Bu da belirsizligi ve hareketsizligi olusturur gelisim olmaz. Baktiginizda hersey cift. Anliyorsunuz ki tezati olmadan var olabilecek hicbir tip yok. Beynimiz bile bunun ipucu, hem mantiksal hem sezgisel olmasi icin iki lobtan olusuyor.

C

Matematikselligi acikliyor elbette. Fakat tanrisallıktan uzak

C

Kesin konusamazsiniz bu konuda beyin dahi tam olarak çözülememiş yazdiklariniz var sayım sadece

S

Eğer bir gün ölüme çare bulunursa yani ölümsüzlük bulunursa tüm insanlar ateist olur gerisi suan imkansız

S

Varsayım değil. Her yerde ıspatı mevcut olan seyler. Kesin olarak soyleyebilecegim şu. Tanrı insanlar tecrube ettigi bir kavram olamaz. Cunku biz 3 boyut algılayabiliyoruz, eger ki yaratıcı varsa tüm boyutlar onun kontrolündedir, evrenin kucucuk bir noktasindaki kucucuk bir insanin aklina ben varim demek icin giremez konusamaz nizamın kendisi olur. İspata gerek duyan bir tanri olamaz. İspat pesinde ancak insan koşar.

C

Sınav için gönderdiği bir dünyada başı boş bırakmış olsa yargılaması veya ödüllendirilmesi ne kadar mantıklı olur sizce örnek önce öğreniyoruz normal okulda sınava tabi tutuluyoruz eğer hiç bir şey ogretilmeden sınava tabi olsaydı ne yapılabilirdi çalışıp geçmek elimizde olan birşey

S

Deist bir yaklaşım

Aziz Khrdbn 6 yıl

Deist değilim ama sorgularim mantık gereklidir

Süleyman Keyfi 6 yıl

Herşeyden biraz almışsın farkettim güzel

Aziz Khrdbn 6 yıl

Taş catlasin yüz yıl daha yaşarız o zaman var mi yok mu öğreniriz tabiki gec olmuş olacak

S

Bir soru sorayım gercekten içtenlikle cevap verecek misiniz

S

Nerden biliyorsunuz sınavı, ıspat var mı? Bu birinin zihninde canlanan bilgiler bütünü. Yani ben her gun uzaylılarla konusuyorum demekle ayni. Zaten ıspatsız ve bilinmeyen birseyi var gibi kabul edip onun yok oldugunu olmayan birsey ustunden ıspatlamak sizce ne kadar mantıklı? Zaten yok ki.

C

Yoksa da sorun yok yine kaybedecek birseyim yok var olursa sıkıntı büyük olur

S

Yani şuan yanınızda mesela uçan bir kalem yoksa ve o kalem hic ucmadi ve ucmayacaksa bunu ucan kalem diye konusmaya benziyor. Ve hic uctugu gorulmemesine ragmen kalemi ezeli ebedi uçan kalem ilan etmeye.

C

Bana gore tanrı insanın soyut zihninden ibaret. Dedigim gibi gerceklerden kacarak kafada varlık olusturma bicimi. İlerisi de şizofreni. Yani o kişiligi var kabul edip iki kisilige dönüsmek ve onun yerine gecerek belli yanlislar yaptiginizda dahi hatirlamamak. İnsan bu derece kendini kaybedip beynini kilitleyebilecek bir canlı.

C

Anılar, geçmiş, gelecek vs bunlar zihnimizde canlanan kavramlar. Onlar da bir varlık kıyafeti giydirmek zor olmasa gerek. Sorgu yargi vs sizce de insanın kafaya takacağı unsurlara benzemiyor mu?

C

Şimdi sizde korkulariniz yüzünden hiç kabul etmeme yoluna basvuruyorsunuz bende korkularim için inacliyim bizi farklı kılan ney hiçbirşey

S

Neden ateist oldunuz? Sorgulayarak mi bence hayır

S

Hic kabul etmeme değil. Dediğim gibi boyle bir varlik varsa bile bizle bag kurmaz kuramaz, cunku sonsuz olur, sonsuzluk tum anlamlari icinde barındıran kavramsızlıktır. Yani tanrinin olup olmadigini kimse bilemez. Kimse de bilmeyecek. Tanri denilen kavramı acizlestirip kendine benzetmeye calisan insan acizligine anlam veremiyorum sadece.

C

Hallac-ı Mansur'un neden Enel Hak dediği hakkında bir fikriniz var mı ??

Aziz Khrdbn 6 yıl

Şimdi sorgulamaya başladınız

S

:)) sizce oyleyse oyle kalsın. Bilmedigim birseyi reddetmem cunku ne oldugunu bilmeden akla yatkinligini anlayamam.

C

Din uzerine ciddi anlamda kafa yordum emin olun. Bilmesem konuya girmem.

C

Dünyanın kendisi sinav dir başarı kazanamazsaniz bir yere gelemezsiniz oda böyle birşey dinde iyiyi kötüyü ayırt etmek icin var

S

İşte onu diyorum. Kisisel gelisim kitabi gibi de dusunebiliriz ozet olarak. Tanrı sembolik bir kavram.

C

Dinde toplum düzeni de var hayatta dair herşey var diyebilirim

S

Sembolik demek inkar etme durumudur bir var diyorsunuz bir yok diyorsunuz

S

İnkar etmek degil. Onların anlatmak istediğini anlamak diyelim.

C

Sizce ilk ataistlige adım hangi sorudan başlar sorgulamaya

S

Net kısa cevap olsa iyi olur

S

Bu konu uzar gider ama sizi guclendiren inanc bir yaratıcının olmasiysa zaten benim o inancınıza dokunmaya kendi dogrularımı kabul ettirmeye calişmama gerek yok. Herkesin bir yaşam bicimi ve anlamak istedigi ve anlamak istemeyecekleri vardir. Kendi ne zaman yuzlesmek isterse o zaman yuzlesir. Tartismak, ikna etmek degil icinizden gelen neyse o onemli bu konularda.

C

Belli sorulardan kaçıyorsunuz ilk size sorduğum soru değil zaten o evrelerini çok iyi biliyorum hayatım boyunca gözlemledim zaten emin olabilir siz:)konuyu uzatmanın manası yok

S

Bu sorunun biçimi yok ki. Herkesin hayatı ve algısı farklı farklıdır.

C

Anlamiyorda değilim emin olabilirsiniz

S

Sorulardan kaçmiyorum kalıplara konamaz diye düşünüyorum.

C

Çevremiz aileniz inançlı kişilerden oluşuyor değil mi

S

Yarı yarıya diyelim

C

Çoğunluk öyle bence

S

Bakın inanç inançsızlık. Bu bile ipucu

C

Hersey zıttıyla var. Oyle olmak zorunda. Aslında bu kadar basit bir sistemi teferruatlandiran biziz, soylemek istedigim bu.

C

Basit bir sistem mi hayde dünyanın bütün bilim adamlarını bir araya getirin o basit sistemi yapsın bende ateist olurum

S

Ateist olmasaniz da olur. Size ne uyuyorsa o olun cunku yapilmasini istediginiz sey sacma. Biz gunes degiliz iklim degiliz hava degiliz su degiliz. Bunlarin olusmasi zamanla olduysa tasarimdan ziyade kendini gelistiren bir sistem denilebilir. Herseyi ayrı goruyorsaniz sizin sorununuz aslında.

C

Bir matematiksel düzenin olduğunu başta söyleyen benim ayrı olacağını mi söyleyecem trajikomik olur bu zaten ben bu düzenin kendi kendine olmadığına inanıyorum bir yaratıcısı var demektir olduğuna inanıyorum hiçbirşey anlamsız değildir gerçekler ne kadar red edilse dahi gercekliginden birşey kaybetmez sanırım

S

Bu gercek degil ki. Gercek olan şu. Her insan ne yapıyorsa onu var etmek icin emek verdiginden onun icin de emek verildigini sanıyor. Bu da 3 boyut algiyla ilgili bir fikirden ibaret.

C

Sizde ben var etmek istiyorum kabul ama sizde yok etmek istiyorsuz aynı şeyler değil mi isterse 4 boyutlu olsun

S

Bu açıdan biraz sorgulayın. Anlatmak istediklerimin cogunu zaten anlayabiliyorsunuz. Yok etmeye calismiyorum. Bu belirsizlik insan algisinda tecrube edilemez diyorum. Cunku insan algisinda illa ki bir anlama takılı kalır. Bazi seylere bakıp yaradan ne guzel yaratmis diyip es geciyoruz dusunmuyoruz ki. Yada matematiksel bakınca da ne guzel sistem kurmus diyoruz mesela. Bu dusunme biciminden kurtulunca cevaplar degisiyor.

C

Neyse Süleyman Keyfi bey özet olarak spiritüellik gerceklerin reddidir

C

Sorgulamadan hiçbir şey inanmam demiştim değil ki sanırım öyle mantığa akla aykırı din kabul etmeyin diyor yoksa istismara açık birşey din

S

Yani yine dinin gerekliligi icinde sorguluyorsunuz desenize. Sorgulayacağiniz kafa yoracağınız şey kitabın icinde. Mesela bu ayette aslında ne demek istemis, burda kastettigi gercekten o mu? Gibi.

Caglayan Ödek 6 yıl

Sonuç öyle görünüyor Caglayan Ödek anlasamakta en azından fikir alış verişi olmuştur memmun oldum

S

Bende. Tesekkurler

C

Rica ederim:)

S

Yanlış biliyor olabilirmisiniz acaba

E

Spiritüellik zaten düşünmek demektir. Normalden farkı pozitif düşünebilmektir ve kaçmak değil tam tersine yüzleşmeyi öğretmektedir. Bilgi edinmenizi tavsiye ederim.

E

Bakarım bir daha tabiki

Süleyman Keyfi 6 yıl