İştahsız çocuklar için ne yapılabilir?

Selâmün aleyküm iştahsızlık çocuklarınız için ne yaptınız bi care varmı bu istahsizliga. Yemek istemiyorlar. Aile hekimi çok zayıflar iştah şurubu yazsam onuda kullanmasıniz biliyorum aşı yaptirmadiginiz gibi bende ole bir surup varmı dedim evet var dedi..( çünkü yok biliyorum bitkisel sakinleştirici bir şurubun yan etkisi iştah açar diye başka bir Dr. Anneme demisti)15 Aylik 9 kilo ve 9.700 gramlar

N
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
5
5 CEVAP

Çocuğunuzun şuanki kilosu, boyu vs çok birşey ifade etmez aslında. Bize az ya da hiçbir şey yemiyor olarak gelse bile çocuklar kendileri için gerekli olan gıdaları alabilecekleri kapasitededirler.

Çocuğunuzun gelişimini takip etmek için dünya sağlık örgütünün grafiklerinden yararlanabilirsiniz. Önemli olan çocuğunuzun kendi çizgisini takip etmesidir, belirli bir yaşta bir kilo/uzunluğa sahip olması değil. Varsayalım ki kendi çizgisini takip etmiyor, o zaman grafiğe bakarak hangi dönemde kilo alımı azalmış olduğuna bakarak sebebini bulmak daha kolay. Bunu sizin icin yapan aplikasyonlar da var, growth gibi mesela.

Ben iştah artırıcı ilaçların kullanımı hiç doğru bulmuyorum. Ciddi anlamda gerek olmadıkça verilmesi de ne kadar uygun o da ayrı bir soru.

S

19 aylık oğlum ve 9 kilo küçükte doğdu 46 cm... 8 aylıkken 8 kilo falandı 11 Aydır sadece 500 dr aldı tabi Arada inişler çıkışlar yaşandı ama hep 9 da sabit kaldık kilo almıyor görünürde her hangi bir sağlık problemi Yok ama neden almıyor bende bunu anlamıyorum??öncesinde iştahsız idi ama şimdi yiyor

S

Alerji testi yaptırın. Kuzenim aynı dediğini gibi. 2 yaşını bitirdi ama görseniz 12-13 aylık bile değil dersiniz. Görünürde de hiçbir sağlık sorunu yoktu. Yaşıtlarından gelişim geriliği var ise alerji ihtimali yüksektir. Gıda alerjisi olabilir laktoz olabilir. Allah yardım etsin.

Merve Anik 1 yıl

Benimde 7.5yasindaki kizim yemek yemiyor tahlillerine bakildi herseyi normal çıktı sadece meyve tüketmek istiyor ne yapacagimi sasirdim istah açıcı yazdi dr. Onunda pek faydasi olmadi.

M

Sadece meyve tüketmek istiyorsa bırakın vücudun bu vitaminlere ihtiyacı var. Çığ beslenme vücuttaki hastalikli hücreleri temizler.

Zeynep Gelen 1 yıl

Bence konuya şu şekilde bakın. Büyümix denilen ürün fıtri bir ürün. Eğer genetik olarak boy kilo ortalamalarınız bağışıklık durumunuz gibi konularda var olan bozulmuş fıtratı normale döndürür. Bu şekilde boy uzaması gerekiyor ama uzama durmuş ise normale döndüğü içinde uzama gerçekleşir. Eğer kilo olarak zayıfsanız onda da süreç aynı şekilde gelişir. Konuya bu şekilde bakabilirsiniz.

S

Geniz eti varmi acaba baktirdinizmi. Ablamin kizlarida cok istahsizdi ablam olmeyek kadar doyurmak icin yemegi verip burnunu sikiyorduki yutsun diye ama geniz etleri alininca simdide durduramiyoruz yemelerini.

N